Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Kozák je vraj na Slovensku najlepší

(Autor: TASR)
Pavol Spál|12. jún 2013 o 22:03

Je dôkazom, že univerzálny recept na trénera neexistuje, tvrdí bývalý reprezentant Jozef Móder.

BRATISLAVA. Na Slovensku podľa šéfa futbalového zväzu Jána Kováčika v súčasnosti niet lepšieho trénera. Ján Kozák je povestný motivátor, ktorý sa vie i poriadne rozčertiť.

Nezvykne byť diplomatom. A neraz naplno povie, čo si myslí. Niekedy i vulgárne. Práve Kozák sa zrejme stane novým trénerom futbalovej reprezentácie. Vymení Stanislava Grigu a Michala Hippa.

Nezvyčajný projekt dvoch rovnocenných trénerov vydržal iba 413 dní. Dnes ich výkonný výbor na návrh Kováčika takmer isto odvolá. Kováčik už dal Kozákovi ponuku.

„Moja odpoveď znela, že by som ju prijal. Reprezentácia bola u mňa vždy na prvom mieste,“ vravel Kozák.

Jeho súčasný zamestnávateľ MFK Košice mu brániť nebude.

Vraj urobí poriadok

„Ak tréner zo Slovenska, tak Kozák je ten pravý. Vie chlapcov motivovať. Myslím, že porobí poriadok a nejaké čistky. Ak chalani majú reprezentovať celý národ, tak s tým treba niečo urobiť. Ak to nepôjde, prídu iní, ktorí chcú reprezentovať," tvrdí Róbert Semeník, rekordér slovenskej ligy v počte gólov.

„Kozák je pán tréner, vážim si ho, ale či pomôže, je otázne. Trénoval zatiaľ iba na klubovej úrovni, pri reprezentácii je to iné. Niečo sa však muselo spraviť. Lepšie je vyhodiť trénera ako jedenástich futbalistov,“ dodal Semeník, ktorý pod Kozákom rástol v Košiciach.

Kozák zvykne byť impulzívny a vie hráčov riadne sfúknuť. „Niečo treba už vyskúšať. Poznám oboch súčasných trénerov, ani jeden z nich nie je v tomto smere typ ako Kozák.“

Podľa bývalé špílmachra Košíc Vladimíra Janočka Kozák už na pohľad vzbudzuje rešpekt. „Vie tím nabudiť, je vhodný kandidát. Dúfam, že ak to prevezme, bude všetko fungovať ,“ dodal Janočko.

V bývalej československej reprezentácii i košickej Lokomotíve Košice hrával s Jánom Kozákom dlhé roky Jozef Moder ktorý ešte trénuje košické béčko.

„Kozák je už dlho podľa mňa asi najlepší tréner na Slovensku. Chybou bolo iba to, na čo sme si v našom regióne zvykli už dávnejšie, že je ďaleko od Bratislavy. Ale som rád, že si aspoň teraz naňho spomenuli. Kozák bol najprv veľkým futbalistom. Ulietal všetko dopredu i dozadu, mal výbornú techniku, prihrávku,“ spomína Móder, ktorý šesť rokov trénoval aj v Kuvajte.

Občas vybuchne

„Kozák je dôkazom, že univerzálny recept na trénera neexistuje. Je osobitý. Vie si získať hráčov v mužstve a vtlačiť im svoju predstavu o futbale. Svoju cieľavedomosť viackrát potvrdil, keď z neznámych hráčov vybudoval za sezónu jednoliaty tím. Iste, občas vybuchne v konfliktných situáciách, ale aj tie patria k športu.“

Bývalý najlepší strelec slovenskej ligy a reprezentant Slovenska Szilárd Németh pôsobí teraz vo futbale ako hráčsky agent. Pod trénerom Jánom Kozákom hrával v časoch, keď bol košický klub 1. FC na vrchole.

„Kozák je tréner, ktorý má rád futbal celým srdcom. Má výnimočný cit na výber hráčov, ktorých dokáže účinne motivovať. Nikdy sa nepozeral, ktorý hráč prišiel odkiaľ, prípadne koho má za sebou. Vedel si získať dôveru, hráči potom vydali zaňho všetky sily.“

Kozák má dve tváre

Na Slovensku sotva nájdete kouča, ktorý bol toľkokrát potrestaný ako Kozák.

BRATISLAVA. Bol vynikajúcim hráčom, vo svojej ére patril Ján Kozák k najlepším v Československu. Motor mužstva, špílmacher, ktorý vedel umne organizovať hru.

Je aj úspešným trénerom a stratégom. Pevne sa drží svojich zásad. Má cit na výber hráčov. Vie z nich vyžmýkať maximum.

Na Slovensku však sotva nájdete kouča, ktorý bol toľkokrát potrestaný. V roku 1995 napríklad po zápase napadol rozhodcu Antona Stredáka, za čo dostal pokutu a ročný dištanc. Je to rekord v našej najvyššej súťaži.

„Budeme sa biť. Rozhodcovia a novinári budú chodiť do Košíc dosraní,“ odkázal v roku 2009 rozhodcom po zápase v Trnave. Neskôr výrok skorigoval. „Myslel som to obrazne. Keď budem chcieť niekomu tresnúť po papuli, nepoviem to verejne, dostane potichu.“

Excesy, útoky, verbálne aj fyzické sprevádzajú jeho trénerskú kariéru. Mal konflikty s rozhodcami, trénermi i novinármi.

V národnom tíme bude nový tréner pod veľkým tlakom, ale bude sa musieť ovládať. Podľa šéfa zväzu sa Kozák v tomto smere za posledné roky zmenil a správa sa korektne. „To závisí od neho. Myslím si , že v reprezentácii k tomu pristúpi zodpovedne,“ dodal jeho bývalý zverenec Vladimír Janočko.

Je otázne, aký by mal vzťah trebárs k Davidovi Depetrisovi, ktorý nedávno získal slovenské občianstvo. „Hráči z Argentíny prídu na Slovensko a hneď vyskakujú. Nadávali nám do východniarov, som sklamaný z ich reakcií, na môj vkus boli neadekvátne. Depetris nie je žiadny veľký hráč, od skutočného futbalu má ďaleko, ešte sa veľa musí učiť,“ vravel Kozák na jeseň minulého roka.

S Košicami získal v deväťdesiatych rokoch dva tituly a ako prvý priviedol slovenský tím do základnej skupiny Ligy majstrov.

V tom období mal klub za sebou silný kapitál. Výsledky má však i v súčasnosti, keď Košičania patria medzi najchudobnejších. Objavil trebárs Nemanju Matiča. Súčasný hráč Benficy Lisabon má vraj hodnotu 40 miliónov eur. Okrem Košíc však koučoval Kozák iba Michalovce a Ličartovce.

Pavol Spál

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články