Piatok, 16. apríla, 2021Meniny má Dana, Danica

Kozák: Chlapci zvládli prvý vážnejší zápas v kariére

Sportnet|21. máj 2009 o 00:00

SENEC. Víťazom jubilejného 40. ročníka Slovenského pohára sa stali futbalisti MFK Košice a treba priznať, že zaslúžene. Petržalku zdolali po zodpovednom výkone 3:1 (1:0).

Rozhodla štandardka

"Vyhrať môže len jeden. Srdečne gratulujem Košiciam k víťazstvu. Úvodná štvrťhodina bola oťukávacia a čakalo sa na prvú chybu. Inkasovali sme prvý gól, pričom celý I. polčas mali Košičania prevahu. Cez prestávku sme rozanalyzovali našu hru, povedali sme čo a ako. Vyšiel nám výborne úvod II. polčasu. Strelili sme vyrovnávajúci gól a mali sme i ďalšie náznaky. Po tejto desaťminútovke však prišla štandardka hostí, ktorá podľa mňa rozhodla o celom zápase. Vedeli sme o Cicmanovi, že je najnebezpečnejším hráčom hostí pri týchto situáciách, no aj tak sme ho nedokázali ustrážiť. Postupne sme začali hrať vabank s cieľom vyrovnať. Košičania sa pokúšali o rýchle protiútoky, po ktorých sa dostali do dvojgólového vedenia a náskok si ustrážili. Blahoželám im k tomuto víťazstvu," zhodnotil stretnutie tréner Artmedie Michal Hipp.

Milo prekvapený

Kormidelník Košíc Ján Kozák bol o poznanie spokojnejší. Bolo na ňom vidieť úľavu po splnení cieľa. "Zodpovedne sme sa pripravovali na toto vyvrcholenie. Prvý polčas sme mali hru pevne pod kontrolou. Petržalku sme prakticky do ničoho nepustili. Škoda, že sme nepridali i druhý gól. Úvod druhého dejstva nás zastihol v útlme. Vyrovnávajúci gól nás rozhádzal. Aj so šťastím sme ustáli následnú desaťminútovku. Veľmi nám pomohol druhý gól. Myslím si, že víťazstvo sme si zaslúžili. Veď v dvojzápase sme vyradili aj čerstvého majstra. Aj na úkor ligových zápasov sme išli za cieľom. Pre mojich hráčov to bol prvý vážnejší zápas v kariére. Som milo prekvapený, ako ho zvládli. Verím, že mužstvo zostane pokope a Slovensku neurobíme hanbu v pohárovej Európe," konštatoval Ján Kozák, ktorý si netrúfol povedať, kto bol mužom zápasu. "Výborné výkony podali Bašista, Cicman, Matič či Novák. Celý kolektív zahral výborne. Chlapci vedeli, čo chcú hrať a ukazovali to aj na trávniku. Milinkovič však bol pri prvých dvoch góloch, ktoré boli nakoniec rozhodujúce," nepriamo predsa len naznačil, že srbský legionár najviac spĺňal podmienky na hráča zápasu.

Dobrý pocit

Tréner Kozák už v minulosti mal tú česť tešiť sa zo zisku trofeje. Pravda, išlo o majstrovský titul ešte v časoch 1. FC Košice. Dajú sa v niečom porovnávať zisky týchto trofejí, alebo to jednoducho nie je možné? "Sú diametrálne odlišné. Vtedy som si vyberal hráčov do mužstva a skladal som si ho. Teraz si futbalistov vychovávam, takže je v tom veľký rozdiel. Taká je však filozofia klubu - zabudovávať odchovancov klubu, prípadne chlapcov z východu republiky. A človek z toho má dobrý pocit. Na začiatku sezóny odišli šiesti hráči prakticky základnej zostavy. Ciele sme mali nastavené úplne iné. Keby mi niekto pred sezónou povedal, že budeme hrať finále a že vyhráme Slovenský pohár...," nedokončil myšlienku J. Kozák, len neveriacky zakrútil hlavou.