Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Kováčik: Prahu vedie historicky najúspešnejšia slovenská trénerka

Nad jej štartom visí veľký otáznik. Phillipsová (s loptou) má problémy. (Autor: Judita Čermáková)
Sportnet|Publikované 2. dec 2014 o 23:00

Basketbalistky Good Angels sa v stredu stretnú s celkom USK Praha, ktorý je na treťom mieste v euroligovej skupine A.

Basketbalistky Good Angels Košice sa dnes o 18.00 hod. stretnú s celkom USK Praha, ktorý je momentálne na treťom mieste v euroligovej skupine A. Česko-slovenské derby má vždy určitý náboj a obzvlášť, keď na čele pražského družstva stojí slovenská trénerka.

KOŠICE. Natália Hejková v minulosti viedla aj ruské celky Dynamo a Spartak Moskva. Slovenskí basketbaloví fanúšikovia si ju však pamätajú predovšetkým ako hlavnú trénerku našej reprezentácie, s ktorou vybojovala postup na olympijské hry v roku 2000.

Momentálne trénuje klub, v ktorom s basketbalom začínala ako hráčka a ktorý by chcela dostať aj na euroligové výslnie.

Zahatať cestu by jej mohli už dnes košické basketbalistky, ktoré vyhrali oba predošlé vzájomné zápasy. Tie sa však datujú ešte do rokov 2009 a 2010.

Derby nevnímajú špecificky

Tréner slovenského majstra Maroš Kováčik vníma pražského súpera ako každého iného, len s jednou malou výnimkou.

„Nemyslím si, že to bude mať pre niekoho z klubu väčší náboj ako proti iným súperom. Možno skôr z toho pohľadu, že Praha je vedená historicky najúspešnejšou slovenskou trénerkou Natáliou Hejkovou. Inak to ani ja a ani nikto v klube nevníma z pohľadu derby nejako špecificky,“ skonštatoval tréner Kováčik.

V porovnaní s bohatými ruskými klubmi síce Praha nemá taký vysoký rozpočet, no stále patrí k tímom, ktoré dokážu zaplatiť kvalitné hráčky.

„Prahu síce nezaraďujeme k tým úplne najbohatším klubom, ale určite sa pohybuje z hľadiska kádra a celkovej kvality dosť vysoko. Svedčí o tom najmä tesná prehra doma s Jekaterinburgom, ktorý rozhodol až v závere zápasu, ale aj vysoká výhra o tridsať bodov na pôde Galatasarayu. Bude to pre nás určite veľmi ťažký a náročný zápas,“ povedal Kováčik.

Pokúsia sa prekvapiť

Zverenkyne slovenskej trénerky Hejkovej sa spoliehajú predovšetkým na prepracovanú defenzívnu taktiku, o čom svedčí aj fakt, že v minulom kole dovolili Galatasarayu na jeho palubovke len 43 bodov.

„V obrane ťažia z toho, že naraz môže hrať až päť vysokých hráčok, takže ich súperi sa len veľmi ťažko dostávajú do pozícií, z ktorých môžu zakončovať. Všetky strely sú určitým spôsobom bránené a ťažko nájsť nejaký voľný priestor. To je dôvod, prečo dostávajú tak málo bodov. My sa budeme snažiť ich nejakým spôsobom prekvapiť,“ prezradil Kováčik.

Upozorňuje aj na kvalitné zakončovateľky v drese českého majstra: „Tento tím je aj ofenzívne veľmi silný. Majú niekoľko dobrých strelkýň, či už je to Sonja Petrovičová, Kia Vaughnová alebo Elhotová s Vitečkovou. Stredná rozohrávačka Laia Palauová dokáže servírovať dokonalé prihrávky pre všetky spoluhráčky a v čítaní hry a kreativite je jednou z najlepších na svete a z toho oni ťažia.“

Košičanky zrejme na federálne derby nenastúpia v najsilnejšom zložení.

„So zdravotným stavom hráčok máme menší problém, pretože s nami necestuje Janka Minčíková, ktorá si natiahla väzy na palci ľavej ruky a zranila sa nám aj Erin Phillipsová. Tá s nami do Prahy ide, ale je len veľmi malá pravdepodobnosť, že bude schopná do zápasu nastúpiť. O jej minúty na palubovke sa podelia Barča Bálintová a Zuzana Žirková,“ povedal Maroš Kováčik.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.