Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Koučova zásada: Nerozmýšľať, ale zjednodušovať

Sportnet|Publikované 18. nov 2005 o 23:00

Poprad - Po troch rokoch odvtedy, čo ho prvý raz prehovárali, Miloš Palovčík (na snímke) predsa zabrúsil na maďarský ľad. Útočníka Székesfehérváru

sme ale zastihli v rodnom Poprade. Nie však preto, že maródoval, lebo pred štyrmi týždňami si zlomil rebro v stretnutí interligy, no v lige bola krátka prestávka a tak si odskočil k rodinke. V radoch obhajcu titulu sa ocitol po tom, čo sa rozhodol nepokračovať vo francúzskom Mulhouse, ktorý preradili do nižšej súťaže a uprednostnil krajinu našich južných susedov pred účinkovaním na Slovensku (Martin), v Poľsku (Tychy) či Lotyšsku (Riga). Funkcionári sa rozhodli znovu po ňom siahnuť i preto, že osvedčený center Karol Rusznyák nezostal v kádri. Miloš konzultoval svoje rozhodnutie s Rastislavom Ondrejčíkom, bývalým spoluhráčom z Popradu, a vybral sa do neznámeho i na základe jeho odobrenia. "Zatiaľ ide všetko podľa predpovedí, sme na špici. I keď teraz sa rieši jedna kauza, hrozí nám odrátanie bodov za zápas s Dunaújvárosom. Vraj niektorí hráči nemali v poriadku registračné preukazy," rozhovoril sa skúsený odchovanec a bývalý hokejista HK Tatravagónka ŠKP Poprad.

Okrem ambícií v domácej lige úradujúci šampión Maďarska má vysoké ciele aj v interlige. Práve súperenie v rámci tohto zápolenia s Jesenicou bolo pre Podtatranca osudné. Po súboji s protihráčom narazil na mantinel a silno sa udrel na mieste pod lopatkou, ktoré nemá chránené. Spočiatku tomu nepripisoval žiadny význam. "Stretnutie som dohral, aj som ešte dva dni trénoval, ale potom som si už pre bolesti nemohol zaviazať ani korčule. Tak som išiel na röntgen a zistili mi zlomeninu rebra. "Aj kvôli tomu má na konte iba jeden gól a jednu asistenciu. Okrem toho prišiel o spoluhráča Košičana Kövéra, ktorý opustil súpisku. "Preto hľadajú nejakého Slováka namiesto neho a na skúšku prišiel Michal Šťastný. Je to iné, ak hrám s rodákom než s domácimi hokejistami. Už som ale počul, že má prísť nová posila."

Východniar má za spoluhráčov aj ďalších slovenských borcov Búřila, Ondrejčíka a Šilleho, pričom posledne dvaja menovaní majú maďarské občianstvo. Trénerom je Pat Cortina a tento Kanaďan vedie hráčov k zámorskému spôsobu boja. Možno aj preto si zverenci niekedy zjednodušujú robotu a namiesto kombinácie sa uchyľujú k nastreľovaniu ponuku. "Takto majú svätý pokoj a nerozmýšľajú, ako by mohli akciu rozvinúť. Aj ja si na to musím ešte privyknúť. Inak, tohto kormidelníka si tu vážia, spoliehajú sa, že mužstvo privedie ďaleko. Má podporu sponzorov. Mimochodom, niektorí maďarskí chlapci sú šikovní, právom sa dostali do reprezentácie. Celkove nás kouč tlačí k defenzívnemu hokeju."

Špičku tradične tvorili hlavne Székesfehérvár a Dunaújváros, no v tomto ročníku sa k dvojici pridala aj Újpest, kde majú prím tiež viacerí Slováci. "Je nebezpečná, silná." Náročnejšia je Interliga, v ktorej je favoritom Jesenica s desiatimi reprezentantmi Slovinska. "Zápasy s kvalitnými rivalmi však tímom značne pomáhajú. Majú celkom iný náboj, napätie a priebeh."

Maďarčina mu pletie jazyk

Najlepšie je, ak legionár ovláda jazyk krajiny, v ktorej hrá. Palovčík však maďarčinu považuje za ešte ťažšiu než francúzštinu, s ktorou sa pomaly zbratal. "Teraz som už pochytil zopár výrazov. Ešte dobre, že kormidelník hovorí po anglicky a niečo vie aj z francúzštiny. So spoluhráčmi je komunikácia náročnejšia, dohováram sa s nimi rukami-nohami, prípadne dôležitejšie veci mi pomáha pretlmočiť buď Rasťo Ondrejčík alebo ďalší chlapci."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.