Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Kouč Malík bol rád, že jeho dcéra Zuzana dodržala určenú taktiku i tempo

TASR|25. aug 2004 o 13:22

Bratislava 25. augusta (TASR) - V skupine slovenských olympionikov, ktorí sa v stredu ráno vrátili z dejiska XXVIII. olympiády, bol aj Jozef Malík, otec ...

Bratislava 25. augusta (TASR) - V skupine slovenských olympionikov, ktorí sa v stredu ráno vrátili z dejiska XXVIII. olympiády, bol aj Jozef Malík, otec a tréner slovenskej chodkyne Zuzany Malíkovej, ktorá pod Akropolou obsadila 22. miesto v chôdzi na 20 km. Dvadsaťjedenročná rodáčka z Nových Zámkov olympijskú chodeckú dvadsiatku zapochodovala v čase 1:33:02 h, keď iba 15 sekúnd zaostala za osobným maximom, ktorým sa na jar 2004 v Dudinciach do Atén nominovala.

"Samozrejme, že som spokojný s výsledkom, ktorý Zuzana v Aténach dosiahla," konštatoval Jozef Malík na bratislavskom letisku. "Obávali sme sa najmä počasia, ktoré v Aténach počas chodeckej súťaže bolo. Videli sme totiž, že aj muži v chôdzi na 20 km končili preteky s oveľa horšími časmi, s akými na preteky nastupovali," pripomenul zákernosť gréckych vysokých horúčav skúsený chodecký odborník. Za zmienku totiž stojí aj to, že keď debutantka na olympiáde sebavedome tvrdila, že do Atén ide urobiť výkon na hranici svojich možností, otec a tréner v jednej osobe jej nadšenie už v zárodku krotil upozornením, že on bude rád, keď tieto preteky v extrémne ťažkých poveternostných podmienkach vôbec dokončí.

"Ešte nikdy nešla preteky v takom prostredí, v takých zložitých podmienkach. Preto sme určili taktiku, že pôjde preteky tak, aby dosiahla čas približne okolo 1:33:20 h alebo podobný. Zuzana išla možno pomalšie ten úvodný kilometer, kým sa dostala na vytýčený dvojkilometrový okruh, ale potom už dvojkiláky chodila v tom tempe, aký sme si pred štartom povedali. Takže s dosiahnutým výkonom som maximálne spokojný," zdôraznil Malík.

"Tak zlepšila. Ja tvrdím...Ja hovorím, že ona zašla svoj výkon. To, že vo výsledkovej listine na týchto pretekoch poskočila tak výrazne dopredu, nie je zásluha jej zlepšenia, ale toho, že súperky za ňou sa zhoršili," reagoval tréner na dcérino 22. miesto pri jej olympijskej premiére pod Akropolou. "Pripravovali sme sa na to, že to budú ťažké preteky. Bolo dobré, že sme do Grécka išli týždeň pred olympiádou, že sme si na toto horúce podnebie zvykli, že sme sa aklimatizovali," pokračoval Malík. "Zuzana tu absolvovala mimoriadne náročné tréningy. Nie z hľadiska odchodených kilometrov, ale z hľadiska zvykania si na grécke horúčavy. Prvé dni v Grécku boli preto pre ňu mimoriadne ťažké a zložité. Pretrpeli sme to a výsledok sa dostavil. Taktika, s ktorou sme do Grécka prišli, sa ukázala ako správna," pripomenul Jozef Malík.

Ako odborník na športovú chôdzu uviedol, že aj vďaka tomu mohla Zuzana Malíková ísť preteky tak, že pri určovaní taktiky nemuseli s otcom brať do úvahy tunajšie počasie. "Že sme mohli pochodovať na hranici svojho osobného maxima. A bez toho, aby sme niečo riskovali," dodal člen známej šurianskej chodeckej dynastie bratov Malíkovcov.

Súvisiace články