Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Kouč dráharov Šulek sníva o repete Sydney, lebo 6. miesto nebolo docenené

TASR|17. aug 2004 o 13:49

Bratislava 17. augusta (TASR) - Z pätice slovenských dráhových cyklistov - olympionikov ako prví do bojov zasiahnu pretekári v olympijskom šprinte Jaroslav ...

Bratislava 17. augusta (TASR) - Z pätice slovenských dráhových cyklistov - olympionikov ako prví do bojov zasiahnu pretekári v olympijskom šprinte Jaroslav Jeřábek, Peter Bazálik a Jan Lepka. Trojica, ktorá pod Akropolou obhajuje cenné 6. miesto z OH 2000 v Sydney, sa prvýkrát na aténskom velodróme predstaví v sobotu 21. augusta popoludní.

Keďže členovia Top tímu SOV pre OH 2004 v Aténach všetku svoju pozornosť zamerali práve na túto súťaž, Jan Lepka podľa všetkého vynechá deň predtým súťaž šprintérov na jeden kilometer s pevným štartom. Tréner Ondrej Šulek to odôvodňuje tým, že by nebolo dobré, keby jazdci pred najdôležitejšou súťažou celého štvorročného obdobia plytvali zbytočne silami. "Keby sa nám podarilo dosiahnuť znovu taký výsledok ako pred štyrmi rokmi v Sydney a keby sme skončili do 6. miesta, bol by som veľmi, ale veľmi spokojný," povedal Šulek o olympijských ambíciách slovenských dráharov.

"Ono totiž to ich 6. miesto nebolo docenené, lebo, viete, tu málo ľudí sleduje svetovú dráhovú cyklistiku," otvorene povedal Šulek a pokračoval: "A to treba vidieť ten Svetový pohár a vidieť na vlastné oči ako ostatný svet je strašne ďaleko," konštatoval skúsený cyklistický lodivod.

Ako Šulek ďalej uviedol, súperi hlavne "jeřábkovcov" za posledné štyri roky výkonnostne veľmi napredovali, lebo na rozdiel od minulosti sa zamerali práve na olympijský šprint. "Oni sa zamerali na ten olympijský šprint. Každá krajina. Lebo na olympiádu sa kvalifikovávalo práve cez ten olympijský šprint. A to predtým nebolo. A potom oni rástli. Predtým sme víťazili nad nimi bez problémov. Súperi ako Poliaci, Španieli, Holanďania, Nemci to boli rivali, ktorých sme vedeli poraziť," pripomenul Šulek.

Na margo olympijského programu Šulek uviedol, že okrem spomínaného olympijského šprintu, Jeřábek bude súťažiť v keirine, Bazálik alebo Lepka, to sa tréner rozhodne priamo na mieste podľa aktuálnej formy pretekárov, pôjdu šprint jednotlivcov a Žabka s Líškom pôjdu súťaž dvojíc v madisone. "Nám to musí samozrejme tak vyjsť, aby to déčko a háčko, čiže deň a hodina musí vyjsť. Potom sa dá očakávať, že sa k tomu výsledku zo Sydney môžeme priblížiť. Musíme však zvýšiť rýchlosť. To je teraz pre nás prvoradá vec. Na tom musíme pracovať. Naša rýchlosť musí byť jednoznačne vyššia," prezradil tréner dráharov ich najdôležitejšiu úlohu týchto dní.

Jeho predchodca pri reprezentačnom kormidle Miroslav Burčík, ktorý sa výraznou mierou podieľal nielen na historickom 6. mieste slovenských šprintérov v Sydney, vyslovil pred začiatkom súťaží v dráhovej cyklistike veľké uspokojenie, že všetkých päť slovenských jazdcov sa predstaví v Aténach. "Ja som nesmierne šťastný, že všetci piati pretekári sa dokázali kvalifikovať na olympiádu. Na minulých majstrovstvách sveta v Berlíne, ktorí boli vtedy nominačným podujatím na OH v Sydney sa to vtedy nepodarilo dvojici Žabka - Líška, ktorí celý rok podávali veľmi vyrovnané výkony," pripomenul vrtkavú podobu športového úspechu tréner AŠK Dukla Trenčín a pokračoval "Toto tu je veľkou satisfakciou pre nich i pre mňa, lebo my spolupracujeme už 7 - 8 rokov. Mrzelo ma, že sa nedostali do Sydney, no teraz som veľmi rád, že sa im to podarilo práve do Atén," zdôraznil Burčík, ktorý na záver ešte pripomenul, že Žabka - Líška sú úradujúcimi vicemajstrami Európy práve v disciplíne madison - bodovacie preteky dvojíc, v ktorej budú bojovať aj o olympijské medaily.

Súvisiace články