Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Kostnerová si európskym titulom vynahradila vlaňajšiu zimu

Talianka Carolina Kostnerová počas piatkovej voľnej jazdy, ktorá jej na ME v krasokorčuľovaní v Poľsku vyniesla nečakaný titul. (Autor: SITA /AP)
Sportnet|Publikované 29. jan 2007 o 00:00

Po sedemnásobnej šampiónke Irine Sluckej zasadla na európsky trón vôbec prvá Talianka: ani nie 20-ročná Carolina Kostnerová.

VARŠAVA, BRATISLAVA. Dámy sa trápili a diváci trpeli. Iba dve z nich si v boji o poslednú sadu medailí na európskom krasokorčuliarskom šampionáte vo Varšave udržali nervy, zvyšné si bronz priam ponúkali.

Nástupkyňou sedemnásobnej majsterky, Rusky Iriny Sluckej, sa prekvapujúco stala Talianka Carolina Kostnerová o 3,51 b. pred favorizovanou Švajčiarkou Sarah Meierovou, ktorá vyhrala krátky program. Súperky nechali za sebou o priepastných 20 a viac bodov.

Kostnerovej veľkým rokom mal byť už vlaňajší. Taliani od nej na turínskej olympiáde čakali medailu, na otvorení niesla ich vlajku. Ledva devätnásťročná dievčina však skončila deviata. A na následnom svetovom šampionáte dokonca dvanásta. Rok predtým, keď s ňou nikto nerátal, získala bronz.

Carolina je z chýrnej rodiny: dcéra bývalého kapitána olympijskej hokejovej squadry azzura a poprednej krasokorčuliarky a neter slávnej zjazdárky Isoldy Kostnerovej, trojnásobnej olympijskej medailistky. To ona pôvodne mala byť vlajkonosičkou. Krátko pred olympiádou však skončila kariéru a vlani v lete sa jej narodil syn.

„Vlaňajšok bol veľmi zlý rok, ale všetko zlé, čo sa v ňom udialo, mi paradoxne pomohlo. Teraz aspoň nikto nič odo mňa nečakal, dokonca ani ja,“ priznala Carolina pred kamerou bezprostredne pred sobotňajšou dekoráciou.

V septembri si vážne zranila ľavý členok, na dva mesiace vypadla z tréningu a vynechala všetky podujatia Grand Prix. Absolvovala len národné majstrovstvá a pár exhibícií. Napriek tomu sa stihla dostať do formy.

Dlhonohá Juhotirolčanka tromfla Meierovú dynamickosťou a náročnosťou skokov. Kombinácia trojitého flipa, troji­tého tulupa a dvojitého rittbergra bola najcennejšou v celej súťaži. Nevyšiel jej len tro­jitý rittberger, gracióznejšia Švajčiarka sa však oňho ani nepokúsila a čisto jej nevyšiel ani sólový trojitý lutz.

Z mladých zaujala ešte ďalšia Talianka Marcheiová a zo skúsených Ruska Sokolovová, tá však pokazila krátky program. S našou 16-ročnou debutantkou Bártovou to bolo presne naopak. V odovzdane zajazdenom voľnom programe skočila v trojitej verzii len tulupa a z 19. miesta spadla na dvadsiate tretie.

Varšavský šampionát prejde do histórie: o dvanásť medailí sa rozdelilo 10 krajín. Po dve získalo iba Francúzsko a Rusko (zlaté, resp. strieborné).

Varšavské fakty

Ženy: 1. Kostnerová (Tal.) 174,79, 2. Meierová (Švajč.) 171,28, 3. Korpiová (Fín.) 151,19, 4. Poykiová (Fín.) 146,02, 5. Marcheiová (Tal.) 144,28, 6. Dreiová (Fín.) 141,96... 23. Bártová (SR) 105,12.

Tance: 1. Delobelová - Schoenfelder (Fr.) 199,47, 2. Domninová - Šabalin (Rus.) 199,16, 3. Denkovová - Stavijski (Bul.) 193,73, 4. Chochlovová - Novickij (Rus.) 175,76, 5. Kerrovci (V. Británia) 175,90, 6. Faiellová - Scali (Tal.) 170,26.

Medailové poradie: 1. Francúzsko 2 zlaté, Nemecko a Taliansko po 1 zlatej, Rusko 2 striebra, Česko a Švajčiarsko po 1 striebre, Poľsko, Belgicko, Bulharsko a Fínsko po 1 bronzovej.


Súvisiace články