Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Kosteličovej povolený doping: vyhrala aj chorá

Sportnet|Publikované 6. feb 2006 o 23:00

Ženské zjazdové lyžovanie sa po pätnástich rokoch dočkalo druhej pretekárky, ktorá v jedinej sezóne dokázala vyhrať všetkých päť disciplín Svetového pohára. Ako prvá to v sezóne 1990/1991 dokázala Rakúšanka Petra Kronbergerová. V nedeľu sa k nej v nemeck

Unavená, ale prvá. V cieli je Chorvátka Janica Kosteličová, najrýchlejšia slalomárka v nedeľňajších pretekoch SP v nemeckom Ofterschwangu. FOTO - SITA/AP

om Ofterschwangu pridala Chorvátka Janica Kosteličová. Dva dni po tom, čo ju otec Ante vyháňal pre horúčku zo svahu, skompletizovala zbierku prvenstvom v slalome.

Pritom v prvých štyroch kolách aktuálnej sezóny SP (Sölden, Lake Louis, Aspen, Val d'Isere) Janica nevyhrala žiadne preteky. Až v Špindlerovom Mlýne (21. decembra) bola najrýchlejšia v obrovskom slalome. A v januári jej to začalo sypať. V rakúskom Bad Kleinkirchheime vyhrala zjazd i superobrovský slalom, nasledujúci týždeň vo švajčiarskom St. Moritzi pridala suverénny triumf v superkombinácii. A v Ofterschwangu to zaklincovala slalomom.

Lepší doping pred odchodom na domáce pobrežie do Seliec, kde sa záhrebská lyžiarka zvykne koncentrovať na veľké preteky, si Janica ani nemohla želať. Veď vyhrala napriek tomu, že si virózu nestihla doliečiť. "Deň predtým som sa nedostala do druhého kola obrovského slalomu. To sa mi už dlho nestalo a trochu ma to obralo o sebadôveru. Hoci som cítila, že nie som zdravotne fit, vykoľajilo ma to," vravela v cieli 24-ročná Kosteličová.

O to príjemnejšie momenty prežívala v nedeľu. "Nielen preto, že som zopakovala Kronbergerovej kúsok. To som sa dozvedela až v cieli. Od našich novinárov. Prvé dva dni v Ofterschwangu mi však nešli lyže, na tratiach som sa trápila. Preto je potešiteľné, že som posledné predolympijské preteky napokon tak dobre zvládla. Stačilo trochu sa na ten slalom šetriť. Za signál, že sa mi bude dariť aj v Turíne, to však brať nemôžem. Na takéto veci príliš neverím," tvrdí trojnásobná olympijská víťazka zo Salt Lake City. Pred štyrmi rokmi v Amerike vyhrala špeciálny i obrovský slalom a konkurenciu zarmútila i v kombinácii.

"Jasná vec, že chcem nejakú medailu pridať aj v Turíne, ale ja budem spokojná už vtedy, keď budem mať pocit, že som na trati odviedla maximum," tvrdila po pretekoch líderka Svetového pohára a utekala na lietadlo do rodného Chorvátska. Do začiatku alpských súťaží v Turíne jej zostáva ešte osem dní. Úvodný zjazd sa pôjde v stredu 15. februára.

Súperky sa už teraz obávajú, čo im na svahoch v Sestriere vyvedie. "Má také úlety. Niekedy preletí traťou, akoby bola z inej planéty. Taký veľký rozdiel ju delí od nás ostatných," zložila jej poklonu Rakúšanka Cathrin Zettelová, druhá z nedeľňajšieho slalomu. Jej bronzová krajanka Marlies Schildová si myslí to isté. "Je jedno, či je chorá, alebo nie. Stále lyžuje úžasne," povedala pre Reuters víťazka troch tohtoročných slalomov.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.