Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Košický MFK rozvíja veľké aktivity na mládežníckom medzinárodnom poli

Sportnet|Publikované 28. okt 2008 o 00:00

Bolton Wanderers, FC Middlesbrough, Energie Cottbus, Djurgaarden, West Bromwich Albion - to sú kluby, s ktorými MFK začal rozvíjať spoluprácu. A

nielen slovami, ale i činmi.

KOŠICE. Po príchode futbalu do Košíc predstavitelia MFK deklarovali svoje plány na viacerých frontoch - výstavba štadióna, stavať mužstvo na vlastných odchovancoch, do piatich rokoch hrať európske poháre či nadviazať spoluprácu na medzinárodnom poli.

Bolton zareagoval na oslovenie

Práve posledný prvok v Košiciach rozvíjajú na slovenské pomery do veľkých rozmerov. Predovšetkým mládež má v tomto smere zelenú a posledné mesiace to len potvrdzujú. Dvaja talentovaní futbalisti už pred časom zakotvili v akadémiách klubov anglickej Premier League. Milan Lalkovič ml. je v FC Chelsea a Albert Rusnák ml., syn bývalého hráča 1. FC Košice, zasa v Manchestri City. Aj tieto odchody sa podpísali pod cestu vtedy Jozefa Vukušiča do Anglicka. V Boltone nadviazal spoluprácu s predstaviteľmi Wanderers, ktorí zareagovali na oslovenie Košičanov o stretnutie. Pravda, ešte pred cestou na Ostrovy absolvoval J. Vukušič misiu v bundesligovom klube Energie Cottbus, kde taktiež nadviazal užšie kontakty. Druhá cesta Vukušiča do Boltonu v januári tohto roku už bola oveľa konkrétnejšia ako prvá oficiálnejšia. Na týždeň s ním vycestovala na pobyt aj dvojica hráčov do 17 rokov - reprezentanti Ľubomír Korijko a Viktor Matyi.

Middlesbrough štartoval v Košiciach

Po Boltone prejavil záujem o spoluprácu aj ďalší tím Premier League FC Middlesbrough. Šéf skautingu tohto anglického klubu Ron Bone pricestoval do Košíc na dvojdňový pobyt, pozrel si dva ligové zápasy MFK Košice do 19 i 17 rokov a zapísal si do zápisníka i päť mien hráčov, ktoré ho najviac zaujali. Onedlho pricestoval Middlesbrough opäť do Košíc, tentoraz v oveľa početnejšom zoskupení. Prijal pozvanie na slovenské pomery skvele obsadený mládežnícky turnaj TEKO Cup 2008. Veru nestáva sa často, aby klub na Slovensku organizoval podujatie na takej úrovni. Turnaj nakoniec vyhrala pražská Slavia, pred domácim tímom. Tretí skončil FC Middlesbrough a štvrtý Gibraltár. Ohlasy boli zo všetkých strán vynikajúce. A prišla i konkrétna odozva - vyhodnotený najlepší hráč turnaja Peter Gál-Andrezly dostal ponuku na týždňový tréningový pobyt do FC Middlesbrough. Angličania ho už mali dávnejšie v notese a skvelý výkon na turnaji len urýchlil skusy tohto stredopoliara.

Motiváciou výmenné pobyty

Po dvoch návštevách Košičanov v Boltone, nastal aj opačný prípad. Do Košíc zavítali významní predstavitelia štruktúry tohto klubu - riaditeľ futbalovej akadémie klubu Jimmy Phillips a jej manažér Dean Crombie. Videli štyri zápasy dorasteneckých tímov MFK i obe stretnutia seniorských celkov. Mladí hráči Košíc Boltončanov zaujali, lebo už sa pripravuje pobyt dvojice-trojice hráčov a mládežníckeho trénera na Reebok Stadium. "Mladým chlapcom chceme umožniť a zabezpečiť pobyty v zahraničných kluboch a motivovať ich ešte viac do tréningov. Verím, že i ďalší dostanú šancu ukázať sa na tréningových stážach v cudzine. Chceme v tomto programe naďalej pokračovať," poznamenal generálny riaditeľ MFK J. Vukušič, ktorého doplnil športovo-technický riaditeľ MFK Štefan Tarkovič: "Sme veľmi radi, že hráči, ktorí v našom klube absolvujú kvalitný tréningový proces, dostávajú možnosti na medzinárodnú konfrontáciu a výmenné pobyty."

V hre aj Švédsko

Manažér mládeže MFK Richard Höger bol v minulých dňoch na zahraničnej ceste vo Švédsku, konkrétne v populárnom štokholmskom klube Djurgaarden. Manažéri klubu mu pripravili perfektnú prezentáciu štruktúry mládeže a jeho výchovy. „Pozval som Djurgaarden na 2. ročník mládežníckeho futbalového turnaja TEKO CUP. Recipročne aj oni pozvali náš klub, budeme hľadať vhodné termíny a dotiahneme detaily spolupráce, či by išlo v prípade našich mládežníkov o výjazd na turnaj do Švédska, alebo na sériu prípravných zápasov. Bolo by to obojstranne zaujímavé," vysvetlil R. Höger.

Užitočnú prácu v prospech MFK Košice odvádza v tomto smere priamo v Anglicku manažér Allen Bula. Práve on má prsty v čoraz užšej spolupráci MFK Košice s Boltonom či FC Middlesbrough. Najnovšie už aj s West Bromwich Albion. Včera sme priniesli informáciu, že po troch dňoch v Košiciach odletel v nedeľu na ostrovy športovo-technický riaditeľ West Bromwich Albion Dan Ashworth. Oba kluby sa dohodli na stážach trénerov a hráčov v Anglicku na rôznych úrovniach. Mládežníci West Bromwich Albion by pravdepodobne pricestovali na najbližší TEKO Cup. V hre je i prípravný seniorský duel medzi oboma mužstvami.

V Košiciach patrí práca s mládežou medzi najvyššie priority. Za krátky čas, od kedy MFK vznikol po presťahovaní z Ličartoviec, sa urobilo kusisko práce. Nehovoriac, že odchovanci ako Serečin, Džogan, Cicman, Kuzma či Smrek dostávajú príležitosti i v seniorskom A-tíme.

Súvisiace články