Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Košický maratón sa dočkal, RTVS ho bude celý vysielať naživo

Vlaňajší šampión. Jozef Urban sa tentoraz prihlásil na polmaratón. (Autor: Judita Čermáková)
Sportnet|Publikované 2. okt 2014 o 22:00

Košičanom príde k jubileu pogratulovať aj šéfka inštitúcie, ktorá organizuje bostonský maratón.

Najstarší na svete a najstarší v Európe, Boston a Košice. Prvý, bostonský maratón, oslávil tohto roku už 126. narodeniny, košický má „iba“ deväťdesiatku. Košičanov do Bostonu pozvali v roku 1996, keď sa v Bostone bežal stý ročník maratónu, Košičanom príde k okrúhlemu jubileu pogratulovať šéfka Boston Athletic Association, teda inštitúcie, ktorá organizuje bostonský maratón, Joanna Flaminiová.

KOŠICE. Na „stovku“ v Bostone v roku 1996 bolo prihlásených takmer 39-tisíc vytrvalcov, ale aj košický jubilant sa môže pochváliť vysokým číslom - 10 199 účastníkov. Pre oba maratóny je to „osobný rekord“.

Košičania si vylepšujú rekord každý rok, a ešte ani raz nemali problém s tým, že by nedokázali vypredať všetky štartové čísla. Aj teraz ich minuli všetky do jedného, ba do niektorých disciplín už bolo treba aj miernu protekciu.

Taký minimaratón (U.S. Steel Family Run na 4200 m) je už nafúknutý na prasknutie, po troch tisíckach štartových čísel sa len tak zaprášilo. Pekne obsadená je aj hlavná kategória, celý maratón pobeží (respektíve chce bežať) 1555 mužov a 206 žien, a najviac pretekárov sa prihlásilo na polmaratón - 3126.

Organizátori sa chystajú vyzdobiť priestor štartu a cieľa pestrofarebnou vlajkoslávou štyridsiatich krajín celého sveta, a v rezerve musia mať pripravených najviac kenských vlajok, lebo už neraz sa stalo, že nad stupňami víťazov viali iba farby tejto maratónskej superveľmoci.

Pracujú na miestenke do Ria

Slovenská vlajka bude stúpať na stožiar na počesť slovenského šampióna, a o titul sa chce pobiť aj štvornásobný majster republiky Košičan Imrich Pástor, aj keď nejaký čas s prihláškou na Medzinárodný maratón mieru váhal.

Ktovie, ktorý zo Slovákov mu bude najviac konkurovať, lebo víťaz domáceho šampionátu z posledných dvoch rokov Jozef Urban (JM Demolex Bardejov, 28 rokov) si tentoraz „strihne“ iba polmaratón.

Kvôli účasti na svojom maratóne (je rodák z Košíc) obetoval aj štart na polmaratóne v Záhrebe, ktorý sa uskutoční o týždeň neskôr. Polovičnú dištanciu zvolil preto, lebo s trénerom Pavlom Madárom pracujú na rýchlosti, ktorá by mu mohla pomôcť k miestenke na olympijský maratón v Rio de Janeiro.

V štartovej listine slovenského šampionátu v maratóne je takmer 70 mužov a desiatka žien, takže tímová súťaž je vypísaná len v chlapskej kategórii.

V plnej kráse

Konečne sa dočkal aj košický maratón, že vo verejnoprávnej televízii bude vysielanýnaživo. Na Jednotke dostal v nedeľu od 8:45 h luxusný, až trojhodinový, priestor.

Veď po rokoch záznamov či neveľkého záujmu bolo už načase, aby sa najstarší maratón na európskom kontinente ukázal televíznym divákom v plnej kráse.

Maratón bude snímať v priamom prenose aj helikoptéra

RTVS jubilejný 90. ročník najstaršieho európskeho maratónu po prvýkrát odvysiela v priamom prenose, ktorý maratón pokryje v celej dĺžke od štartu až po cieľ.

Počas maratónu sa bude vysielať aj špeciálne štúdio s atraktívnymi hosťami a jedna z kamier bude snímať maratón z helikoptéry.

Komentátormi priameho prenosu budú Pavol Gašpar a vôbec po prvýkrát sa v pozícii televízneho komentátora objaví legenda rozhlasového komentovania Jozef Jarkovský. Maratónske štúdio moderuje Oľga Hamadejová, čerstvé informácie priamo z trate bude divákom RTVS prinášať reportér Jozef Frivalský.

Medzi hosťami štúdia budú slovenskí a československí víťazi maratónu, šéf európskej atletiky Hansjörg Wirz, prvá žena bostonského maratónu Joann E. Flaminiová, ale napríklad aj Ron Hill, vynikajúci britský vytrvalec, štvornásobný svetový rekordér a druhý muž na svete, ktorý zabehol maratón pod 2:10.

sita

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.