Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Košický maratón privíta aj množstvo hviezd svetovej atletiky

Deväťdesiatka sa blíži. Maratónci to pripomenuli prvou tlačovkou. (Autor: Róbert Berenhaut)
Sportnet|Publikované 10. sep 2014 o 22:00

Pre numizmatikov a filatelistov pripravili maratónsky bonbónik.

Ústredný motív loga tohtoročného košického maratónu, 90-ka, svedčí o tom, že to bude výnimočný ročník. A organizátori sľubujú, že 5. október 2014, respektíve celý maratónsky víkend, keď Košice budú oslavovať 90. výročie svojho maratónu, bude nezabudnuteľný.

KOŠICE. Všetko sa začalo v Turni nad Bodvou 28. októbra 1924, čo už desať rokov pripomína pamätník Memoriál Košického maratónu, ktorý bol odhalený v obci, kde sa v ten pamätný deň postavilo na štart prvého košického maratónu osem odvážnych priekopníkov.

Tam bude smerovať aj špeciálny vlak (pre hostí MMM i verejnosť), vypravený z hlavnej železničnej stanice v Košiciach v sobotu 4. októbra o 7.55 h a odtiaľ vyrazí na historickú trať aj symbolická štafeta, zložená z bežcov Maratónskeho klubu i ďalších košických klubov.

„Symbolicky, ako v roku 1924, sa na štart postaví osem bežcov a každých päť kilometrov sa budú členovia štafety meniť. Pobežia so symbolickou pochodňou až do Košíc a oheň, ktorý ponesú, vzplanie v sobotu o 19.30 h pod sochou maratónca,“ vraví tajomník Maratónskeho klubu Ján Dvonč.

Iba tritisícpäťsto kusov

Organizátori chystajú bonbónik aj pre filatelistov.

„Poštovú známku k 90. výročiu založenia maratónu v Košiciach, ktorá bude vydaná 5. októbra,“ prezrádza Branislav Koniar, riaditeľ pretekov MMM.

„Je to, po rokoch 1956 a 1980, len tretia známka v histórii, vydaná k nejakému jubileu nášho maratónu.“

Pre numizmatikov, ale aj pre ďalších zberateľov suvenírov, bude mať cenu zlata ročníkový súbor slovenských euromincí 2014 pod názvom 90. výročie prvého štartu Medzinárodného maratónu mieru - Košice.

Súbor je tvorený ôsmimi euromincami a samotnou stredovou plaketou MMM a je doplnený i bohatým grafickým materiálom, približujúcim históriu tohto podujatia.

Jaroslav Setnický, ktorý dielo Kremničanov pred novinármi prezentoval, však upozorňuje, že mincovňa ho vydáva v počte iba 3 500 kusov, po ktorých sa určite len tak zapráši. Šanca pozrieť si ho, ale aj zakúpiť, bude od 3. do 5. októbra aj v priestoroch Expo MMM 2014.

Príde i honorácia svetovej atletiky

Oslava jubilea si žiada aj prítomnosť vzácnejších hostí a pozvánku neodmietli napríklad prezident najvyššej európskej atletickej inštitúcie European Athletics Hansjörg Wirz či Španiel Paco Borao, najvyšší predstaviteľ svetovej maratónskej asociácie AIMS.

A prirodzene, nesmieme zabudnúť ani na legendu britského maratónu Rona Hilla, ktorý bude patrónom juniorskej štafety, nesúcej jeho meno. Legendy, domáce (slovenské i české), budú i v Štafete šampiónov.

Na trať ich vybehne päť, päť víťazov Medzinárodného maratónu mieru - František Višnický (1983 a 1986), Karel David (1989), Vlastimil Bukovjan (1991), Petr Pipa (1994) a Róbert Štefko (1999).

„Niektorí sa na štart postavia aspoň symbolicky, ale napríklad Vlasto Bukovjan by chcel bežať celý maratón. Účasť nám potvrdili všetci piati,“ avizuje Ján Dvonč.

Vízové procesy to komplikujú

Na oficiálnej štartovke (všetkých vypísaných disciplín) je zatiaľ 9 621 mien. „Na sklonku septembra bude určite naplnená,“ vraví Branislav Koniar. „Očakávame 10 200 štartujúcich, čo je o sedemsto viac ako v minulom roku. Opäť sme zaznamenali mierny nárast počtu žien, o dve percentá.“

Známe sú už aj prvé štyri mená Afričanov, ktorí budú mať v Košiciach výsady favoritov - Keňania Joash Kipkoech Mutai, David Kibet, Wycliffe Kipkorir Biwott a Etiópčan Andualem Belay Shifraw.

„Okruh favoritov by malo tvoriť pätnásť až sedemnásť bežcov, čo by mala byť taká konkurencia, akú si tento ročník nášho maratónu zaslúži. A veríme, že sa nám podarí ich účasť zabezpečiť, lebo vízové procesy sú v tejto dobe strašne komplikované.“

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.