Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Košický basketbal sa vrátil na štartovú čiaru

(Autor: Patrik Fotta)
Sportnet|Publikované 28. sep 2018 o 22:00

Dobré anjelky vymenili v extralige mladé anjelky, muži sú o tri roky späť.

KOŠICE. Takpovediac od bodu nula sa v novej sezóne rozbehne v sobotu basketbalový život Košíc.

Po pätnástich ženských tituloch a troch úspešných „býčích“ sezónach sa počas nadchádzajúceho víkendu začnú basketbalové súťaže bez favorizovania košických tímov.

Good Angels Košice nahradia v extralige žien Young Angels, muži sa vracajú o tri roky späť, keď ešte ako Slávia TU Košice vybojovali postup do Slovenskej basketbalovej ligy.

Pred pár mesiacmi zažil košický basketbal šok.

Najprv generálny manažér Good Angels Košice Daniel Jendrichovský ohlásil koniec jedného profesionálneho tímu a vzápätí ho po zisku striebra nasledoval aj prezident Klubu býkov Košice František Sabol.

No kým košický ženský basketbal bude mať vďaka projektu Young Angels zastúpenie v extralige aj v novej sezóne, mužský bude pokračovať v druhej najvyššej súťaži pod značkou KB Slávia TU Košice.

Žirková: Sme na začiatku cesty

Po rokoch, keď sa v Košiciach nehovorilo o ničom inom ako ženskom titule a fanúšikovia sa tešili na kvalitné zápasy v európskych pohároch, bude nová sezóna v znamení nového začiatku.

„U nás ešte dlho bude začiatok sezóny. Verím, že sa postupne dostaneme do tempa. Nároky na dievčatá budú aj z mojej strany vyššie a vyššie. Verím, že to zvládnu, lebo len tak sa môžeme posúvať. Je vidieť, že máme mladé družstvo, ktoré sa musí naučiť vysporiadať sa s agresivitou. Máme kolísavé výsledky a nedokážeme sa sústrediť počas celého zápasu. Toto je azda naša najväčšia slabina, ktorú sa dievčatá snažia kompenzovať bojovnosťou, z čoho sa veľmi teším. Máme pred sebou ešte dlhú cestu,“ povedala pred ostrým súťažným štartom trénerka Young Angels Zuzana Žirková.

V tíme má hráčky, ktoré boli ešte donedávna juniorkami, doplnené o niečo staršími dievčatami so skúsenosťami z vrcholového basketbalu ako Petra Bartánusová, Beáta Jassová či Michaela Lukáčiková.

Tímu by v prvých mesiacoch mala pomôcť aj americká rozohrávačka Samantha Logic, ktorá prišla na východ Slovenska predovšetkým na trénerskú stáž.

„Príprava musí byť náročná, aby sme mali z čoho ťažiť počas celej sezóny. Myslím si, že sme dobre pripravené a že ukážeme, na čo máme. Mali by sme sa prezentovať dravou energiou. Uvidíme, ako sa časom prejavia získané skúsenosti. Verím, že to bude krok po kroku stále lepšie a lepšie,“ myslí si Bartánusová.

Poriadne ťažký úvod

Ciele pre novú sezónu nemajú Young Angels stanovené.

„Nechceme myslieť ďaleko dopredu. Musíme ísť od tréningu k tréningu, od zápasu k zápasu. Teraz je ešte ťažké predpovedať ako na tom sme,“ dodáva Bartánusová.

Podľa trénerky Žirkovej sa ciele ukážu až v priebehu sezóny.

„Dúfam, že naša kvalita od zápasu k zápasu porastie. Hoci možno nebudú prichádzať výsledky, musí vládnuť spokojnosť s predvedenou hrou. To bude najdôležitejšie,“ prízvukuje jedna z legiend slovenského ženského basketbalu.

Mladé anjelky sa v prvom kole extraligy predstavia v sobotu 29. septembra na palubovke Piešťanských Čajok, ktoré sú jedným z ašpirantov na titul.

Vzápätí vycestujú do lotyšskej Rigy na prvý turnaj bývalej Východoeurópskej ligy, ktorá sa v novej sezóne hrá pod značkou European Women’s Basketball League.

V priebehu troch dní ich čakajú zápasy s českou SBS Ostrava, maďarským PINKK Pecsi 424 a bieloruským Tsmoki Minsk.

„Bude to pre nich fyzicky náročné. Zvykajú si na tvrdé tréningové tempo a budú si musieť zvyknúť aj na to zápasové. Je to predovšetkým o tom zbieraní skúseností,“ hovorí Žirková. Skúsenosti budú zbierať aj v Stredoeurópskej lige CEWL, kde budú ich súpermi v B-skupine rakúsky UBI Graz28 a český Basket Žabiny Brno.

Začína sa nová kapitola

Mužský basketbal bude v novej sezóne reprezentovať KB Slávia TU Košice.

„Vždy sa niečo začína a niečo sa končí. Košický basketbal mal vždy svoje periódy, mal svoje lepšie, mal svoje slabšie roky. Teraz začíname novú kapitolu. Určite chvíľu potrvá, kým sa niečo vybuduje,“ hovorí pred začiatkom novej sezóny tréner Juraj Gacík. Spolu s ďalším basketbalovým nadšencom Jozefom Rešetárom mužstvo skladali z košických odchovancov.

„Hráčov, ktorí okúsili, žiaľ len na lavičke, najvyššiu súťaž, sme doplnili hráčmi, ktorí končili v juniorskom tíme. Postupne sa to možno ešte bude dopĺňať nádejnými juniormi,“ priblížil Gacík. Cieľom je podľa neho prebojovať sa zo základnej časti do vrchnej.

Ťahúňmi mužstva by mali byť Filip Duda, Branislav Járay či Peter Lechman, ktorí majú skúsenosti aj s najvyššou slovenskou súťažou.

„Túto sezónu sa chceme najmä rozohrať a pripraviť mládež a možno v budúcej sezóne by sme mohli začať hovoriť aj o postupe. Hoci šanca je aj tento rok. Ale vidím to skôr tak, že to bude na dlhšie. Naša sila bude najmä v tíme, ak budeme počúvať trénerov a ťahať za jeden povraz, tak môžeme dokázať veľké veci,“ rozhovoril sa Duda, podľa ktorého majú Košice v prvej lige tohto roku silnejší tím ako v predchádzajúcej sezóne, keď v nej pôsobila rezerva „býkov“.

Košičania odštartujú sezónu v sobotu 29. septembra zápasom na palubovke Banskej Bystrice, ktorá bola druhým tímom prvej ligy v sezóne 2017/2018.

Basketbal ostáva v Angels aréne

Pre priaznivcov basketbalu je potešujúcou správou, že obe súťaže, aj ženská aj mužská sa ďalej budú hrávať v Angels aréne.

Napriek tomu, že o jej budúcnosti definitívne rozhodne až nové mestské zastupiteľstvo.

Aj mladé anjelky aj slávisti veria, že napriek úplne novej situácii si diváci cestu na ich zápasy nájdu.

„Je rozdiel hrať najvyššiu súťaž a prvú ligu. Návštevnosť určite nebude taká veľká, ale tí skalní a rodinní príslušníci prídu a snáď postupne naberieme aj divákov navyše,“ vraví Gacík.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.