Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Košickí zápasníci sa sťahujú do nových priestorov

Sportnet|Publikované 8. dec 2008 o 23:00

Otrasné podmienky košických zápasníkov budú čoskoro minulosťou. Do konca roka sa budú pripravovať ešte v areáli Lokomotívy v Čermeli, no potom ich

čaká príjemné sťahovanie do vynoveného zápasníckeho komplexu v bývalom Spoločenskom pavilóne.

KOŠICE. Po rokoch kraľovania Dunajplavby Bratislava na slovenských voľnoštýliarskych žinenkách sa v posledných rokoch darí vytvárať centrom tohto športu opäť aj v Košiach. Muži ZK Lokomotíva sú aktuálnymi majstrami Slovenska, no dominacia sa prejavuje najmä v mládežníckych kategóriách. Klub navyše spoluorganizačne zvládol veľmi vydarené majstrovstvá Európy juniorov v Steel Aréne. Úspechy boli o to prekvapujúcejšie, že tento klub má azda najhoršie tréningové podmienky na Slovensku. Hala v areáli Lokomotívy už dávno nespĺňa ani štandardné nároky a kritériá, ktoré sa v súčasnosti vyžadujú. Aj v tomto smere sa však pohli ľady. A výrazne. Zápasníci ZK Lokomotíva ku koncu roka končia v Čermeli a sťahujú sa do vynovených a veľmi pekných priestorov bývalého Spoločenského pavilónu.

Nutná zmena

"Už to tak ďalej nemohlo ísť. Ak chceme pritiahnuť mladých adeptov a rozšíriť členskú základňu, nemôžeme rodičom ukázať: tu budú vaše deti trénovať, respektíve s týmito podmienkami ich chceme prilákať. Pred časom sme sa rozhodli pre zmenu a v týchto dňoch na nej finišujeme," povedal nám na úvod našej exkurzie prezident ZK Lokomotíva Ján Tokár ml., ktorý má azda najväčšiu zásluhu na tejto pozitívnej zmene.

"Ešte to nie je všetko dokončené, neporiadok si nevšímajte, lebo stále je tu pracovný ruch. Teraz síce vchádzame do haly dverami, ako aj pred tým, no tento vchod tu čoskoro nebude. Z tejto chodby bude šatňa. Do haly sa bude vstupovať z boku od tenisových kurtov," ukázal nám pred budovou budúci vchod šéf klubu.

Komplexné zázemie

Podmienky s terajšími na Lokomotíve sa naozaj nedajú porovnávať. Mládežnícke kategórie i seniori sa naozaj majú na čo tešiť. "Mládežnícke tímu budú mať k dispozícii tri šatne, tu bude trénerská miestnosť," otvoril nám dvere do zatiaľ prázdnej pracovne J. Tokár ml. a pokračoval: "Vedľa nej bude práčovňa a sušička. Hneď oproti je šatňa dospelých. Chýbajú ešte skrinky a lavičky, ale na tých sa pracuje. Šatňa je prepojená so sprchami." A tie sa pokojne môžu už teraz používať. Sprchy sú ozaj krásne. Podľa slov Jána Tokára sme neboli prvými, ktorí to konštatovali. Poďme však ďalej. "Na tejto stene oproti vchodu by sme chceli predstaviť našich najslávnejších zápasníkov histórie - olympionikov. Na vedľajšej stene zasa najznámejšie postavy košického zápasenia. Teda akúsi Sieň slávy." To sa už blížime k samotnej telocvični, či hale. Ani nevieme, ako toto športovisko nazvať. Tesne pred vstupom sú po pravej strane novučičké sociálne zariadenia.

Jedným slovom - paráda!

Bývalá telocvičňa v Spoločenskom pavilóne prešla výrazným omladením. Nové bielo-belasé nátery, vzduchotechnika, osvetlenie, okná - to je len časť zmien, ktoré prirodzene udrú do očí, keď sa zastavíte pred vchodom do haly. Jednoducho, všetko vonia novotou - paráda! Na palubovke sú už rozložené dve veľké zápasnícke žinenky. "Dnes je už taká technológia, že deväť týchto svetiel, ktoré sú v hale, majú spotrebu energie takú, ako pred tým jedno svetlo," ukázal Ján Tokár hore na lampy, ktoré sa strácali pri mohutnejšej vzduchotechnike. "Po ľavej strane by sme ešte chceli namontovať vysúvateľné malé tribúnky. Hlavne kvôli menším turnajom, ktoré by sme tu chceli organizovať. A nielen tie. Máme predstavu, že budeme organizovať i sústredenia. Na tie máme vytvorené výborné zázemie. Hneď vedľa, len pár metrov od haly, je penzión, takže ubytovanie, stravu i regeneráciu by mali zápasníci zabezpečenú. No a tu môžu do sýtosti zápasiť." A nielen to. Prezident ZK Lokomotíva nás vedie k jediným dverám, ktoré sú v hale. Cez ne sa priamo z haly vchádza do posilňovne. "Zatiaľ je tu ešte jeden veľký neporiadok, no onedlho tu už bude pekný priestor a v ňom rôzne posilňovacie stroje a zariadenia," zaiskrilo sa v očiach Jána Tokára, z ktorých sa dalo vyčítať, že tento priestor s množstvom železa bude ďalšou pýchou zápasníckeho komplexu. "Aby sme nezabudli - práve cez posilňovňu sa bude cez schodisko vychádzať na balkón, ktorý je po celej dĺžke haly a aj tam sú miesta pre divákov," upozornil nás J. Tokár.

Zo školy na skok do haly

Ďalším nemenej dôležitým faktorom je blízkosť Osemročného športového gymnázia, ktoré je len oproti cez hlavnú cestu na Triede SNP. Ako je známe prednedávnom sa OŠG presťahovalo z Popradskej ulice do areálu SOU spojov. "Je to obrovské plus. Mladí zápasníci nemusia cestovať cez celé mesto do Čermeľa, ale zo školy to budú mať do haly na skok. Bol sa tu už pozrieť aj Jožko Lohyňa. Bol milo prekvapený a veľmi spokojný s tým, čo tu videl.

Naozaj radosť pozerať sa, aký skvost pripravili pre košických zápasníkov. V dnešnej dobe, keď športoviská a haly skôr zanikajú, resp. živoria a prežívajú z roka na rok, je tento počin, žiaľ, stále ojedinelý. Aj preto: klobúk dolu.

Krst na počesť najslávnejšieho

Je len príznačné, že košickí zápasnícki funkcionári naplánovali slávnostné otvorenie novej zápasníckej haly na 13. decembra, keď organizujú premiérový 1. ročník Memoriálu Mikuláša Athanasova, jedného z najúspešnejších košických zápasníkov, bronzového medailistu z OH 1952 v Helsinkách. Turnaj je zameraný pre kategóriu najmladších zápasníkov.

TOMÁŠ PETRO

tomas.petrokorzar.sk

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.