Pondelok, 8. marec, 2021Meniny má Alan, Alana

Košickí gólmani kúzlia aj vďaka špeciálnemu koučovi

Tréner brankárov. Marek Milý má na starosti mužov aj mládež. (Autor: Patrik Fotta)
Sportnet|Publikované 23. okt 2014 o 00:00

V šestnástich extraligových dueloch inkasovali košickí brankári spolu len 21 gólov, čo dáva priemer 1,3 gólu na stretnutie.

Okrem výbornej defenzívnej práce celého mužstva a stabilných výkonov dvojice Melicherčík – Hylák môžeme za týmto úspechom nájsť aj ďalšieho človeka. Tréner brankárov Marek Milý sa pripojil k realizačnému tímu HC Košice na začiatku tejto sezóny a okrem mužov má na starosti všetkých juniorských brankárov, ktorí v Košiciach vyrastajú.

KOŠICE. Bývalý úspešný brankár, ktorý bol súčasťou košického kádra pri titule v roku 1999, ostal hokeju verný aj po skončení aktívnej kariéry.

„Remeslu trénera brankárov sa venujem už osem rokov. Pôsobil som pri rôznych mužstvách, či už to boli slovenské kluby v Bardejove a Prešove, alebo poľský Sanok, pričom všade som sa venoval okrem mužov aj mládežníckym brankárom,“ povedal Marek Milý, ktorý je zároveň aj trénerom brankárov reprezentácie do 16 a 17 rokov.

Chytal tak, ako sa sám naučil

„Keď som ja bol aktívny brankár, nemali sme špeciálnych trénerov, ktorí by sa venovali iba nám a bolo to dosť na škodu. Sám brankár sa nevidí, a preto potrebuje trochu usmerniť. Je to hlavne o komunikácii. Taktiež sme mali iné vybavenie a výstroj, chytali sme živelnejším spôsobom, tak ako sme sa sami naučili,“ prezradil Milý.

Každého brankára, s ktorým pracuje, sa snaží čo najdôkladnejšie sledovať a zistiť ako mu pomôcť.

„Vychádzam vždy zo zápasov, ktoré vidím naživo, alebo zo záznamov. U mladších brankárov sa snažíme o zlepšenie vykrývania streleckých uhlov a u starších ideme viac do techniky, zameriavame sa na presuny a podobne.“

S gólmanmi A-tímu pracuje takmer každý deň, keď majú okrem klasických tréningov na ľade aj špeciálne cvičenia na suchu.

„Prejdeme si spolu veci, ktoré vyplývali zo zápasu, či už je to nedostatok na niektorej strane, alebo pri technických zákrokoch, tak sa na to zameriame. Veľa spolu komunikujeme, pýtam sa, čo potrebujú, kde ich tlačí topánka a takto nám to funguje,“ povedal M. Milý.

Rozdielne brankárske štýly

Alexandr Hylák a Marcel Melicherčík sú veľkými oporami úradujúceho slovenského majstra a ich spoluhráči sa na nich môžu v zložitých chvíľach spoľahnúť.

„Sú to dva rozdielne brankárske štýly. To isté, čo chytí Melicherčík, chytí aj Hylák, ale v inom podaní. Hylák je viac statický, viac vykrýva priestor, je viac pozičný. Melicherčík vyzerá v bráne, že chytá s väčším nasadením a nadšením,“ zhodnotil kvality oboch brankárov ich tréner.

Osobitnou kapitolou u brankárov je psychika, ktorá závisí a odvíja sa od mnohých faktorov.

„To je tá najvážnejšia vec. Aj preto si myslím, že tréner brankárov je aj pri mužoch potrebný. Majú s kým porozprávať, obzvlášť v situácii, keď im to nejde. Lebo brankár, ktorý podáva stabilne dobré výkony a zrazu mu nevyjde pár zápasov, na to nemohol zabudnúť. Je to v hlave.“

Obdivoval Karla Langa

V čase, keď s aktívnym hokejom začínal, nemal možnosť sledovať brankárov v NHL, a tak sa jeho vzorom stal Karel Lang.

„Chytal za Zetor Brno a bol mi najbližší svojim štýlom,“ prezradil Milý, ktorý chváli aj výkony tretieho košického brankára Dominika Riečického.

„Je na najlepšej ceste, tým že už nechytá sporadicky za Bardejov, ale išiel do Prešova. Minulý rok, keď odchytal asi desať zápasov za Košice, nám predviedol, že je to talentovaný brankár a treba s ním do budúcnosti určite rátať. Teším sa, že momentálne pravidelne chytá v Prešove. Aj v zápasoch, ktoré som mal možnosť vidieť naživo, ich držal kvalitne nad vodou. Extraligové kluby, ktoré po ňom nesiahli, urobili chybu, lebo je to veľmi šikovný chlapec,“ povedal skúsený 45-ročný tréner, ktorý na margo svojich ambícií do budúcnosti dodal: „V Košiciach som maximálne spokojný, takže budem rád, keď tu zotrvám čo najdlhšie. Mojím cieľom je vidieť brankárov ako hokejovo rastú a že majú výsledky.“

Názor M. Melicherčíka

Dokáže nás brankárov pochopiť

„Myslím si, že je to tréner, ktorý má záujem pracovať s brankármi a ja som s ním veľmi spokojný. Vždy si pre nás niečo pripraví počas tréningu, lebo aj my potrebujeme nejakú odbornú ruku. Keď robíme chyby, my ich nevidíme, iba zo záznamu, takže je to veľké pozitívum, že nás niekto usmerňuje. Patrí k top trénerom, s akými som pracoval, pretože je veľmi aktívny a pracuje systematicky. Búrlivák rozhodne nie je, vychádzame aj po ľudskej stránke v pohode. Dokáže nás brankárov pochopiť z toho nášho pohľadu, keďže sám bol v minulosti brankárom. Keď je na niečo nahnevaný, tak nie na nás, ale z toho nášho hľadiska. V podstate nám kryje chrbát,“ vyjadril sa Marcel Melicherčík, ktorý neinkasoval už 254 minút a 2 sekundy.

Rekord v slovenskej hokejovej extralige v počte minút bez inkasovaného gólu drží bývalý brankár Trenčína Miroslav Hála. Ten pred deviatimi rokmi neinkasoval 322 minút a 38 sekúnd.

pf

Súvisiace články