Sobota, 6. marec, 2021Meniny má Radoslav, Radoslava

Košická vzpieračka brala na európskom šampionáte striebro

Nikola Seničová. Pri svojom medailovom nadhode na ME juniorov do 20 rokov. (Autor: Štefan Korpa)
Vladimír Mezencev|Publikované 25. okt 2017 o 00:00

Úspešný rok má za sebou iba 17-ročná Nikola Seničová.

KOŠICE. Úspešný rok má za sebou iba 17-ročná Nikola Seničová, vzpieračka MKVaSŠ Košice. Po titule majsterky Európy junioriek si cenný kov priviezla aj z ME do 20 rokov v Albánsku.

Študentka Športového gymnázia v Košiciach v kategórii do 75 kg už dvíha nad hlavu činky, ťažšie ako je jej hmotnosť, čo opäť dokázala na Balkáne.

Výkonmi 90 kg v trhu a 110 kg v nadhode vytvorila nielen osobné rekordy, ale aj oficiálne najlepšie slovenské výkony v kategóriach do 17 i 20 rokov.

V trhu skončila piata, ale v nadhode získala striebornú medailu.

Všetky jej súperky, ktoré dosiahli lepšie umiestnenie, sú aspoň o dva roky staršie, čo v juniorských vekových kategóriách predstavuje veľký hendikep.

Dostane podporu smerom z OH v Tokiu

Tréner Štefan Korpa: „Celkovo jej patrí štvrtá priečka, pred ňou skončili iba reprezentantky Arménska, Ruska a Ukrajiny, teda z krajín, ktoré vychádzajú zo sovietskej vzpieračskej školy. Zhodou okolností tieto a ďalších šesť krajín už majú kvôli dopingovým aféram zastavenú účasť na medzinárodných podujatiach a tak ich vystúpenia na majstrovstvách Európy juniorov v Albánsku boli na dlhší čas posledné. Vzpieraniu pre neustále problémy s používaním zakázaných podporných látok hrozí po roku 2020 vyradenie zo zoznamu olympijských športov a preto zodpovední funkcionári svetového vzpierania museli prijať rázne opatrenia. Čo sa týka Nikoly Seničovej, čakáme iba na to, že napriek svojmu tínedžerskému veku už začne prekonávať seniorské rekordy. Jej umiestnenie je o to cennejšie, že juniorská reprezentácia SR si naposledy medailu z ME do 20 rokov priniesla pred trinástimi rokmi. Radostná správa je, že Slovenský olympijský výbor zaradil Nikolu do špeciálnej skupiny mladých športovcov, ktorých bude pravidelne finančne podporovať a zároveň ráta s tým, že mnohí z nich dostanú príležitosť reprezentovať aj na OH 2020 v Tokiu.“

Súvisiace články