Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Košická voltiž bilancuje rok pozitívne, v budúcej sezóne s výhľadom na ešte vyššie ambície

Sportnet|Publikované 1. okt 2003 o 22:00

Košice - Počas tohto víkendu sa v Šali uskutočnili majstrovstvá Slovenska vo voltiži. "Zúčastnila sa na nich celá slovenská špička, vrátane

pretekárov z Čiech. Naši si na šampionáte počínali dobre, aj keď ich výsledky mohli byťešte lepšie. Martin Necela skončil medzi mužmi druhý, medzi ženami bola druhá Slávka Zatlukalová, tretie miesto patrilo Jane Fodorovej, piate obsadila Andrea Bičová. V skupinách sme skončili na druhom mieste, v skupine B nám patrilo prvé," znel na včerajšej tlačovke voltižérov Jazdeckého oddielu (JO) Slávia UVL Košice úvodný výpočet trénera Mariána Pavľaka.

Majstrom Slovenska sa stal Ladislav Majdlen, v súťaži žien si prvenstvo vyskákala Alexandra Vavrová, súťaž družstiev vyhrali jazdci SOUP Šaľa.

Ako sa Košičania na svoje umiestnenia pozerajú? "Druhé miesto Martina Necelu je síce pre nás istým sklamaním, na druhej strane, Laco Majdlen bol vynikajúci a bol v domácom prostredí. Majdlenovo víťazstvo bolo celkom zaslúžené," hovorí Marián Pavľak. Necela sa predstavil na veteránovi, už osemnásťročnom Catalinovi, na ňom súťažila i Zatlukalová a Fodorový, kým Bičová a skupina išla na Zeusovi, skupina v béčku zas na Caballerovi. Catalina, hoci je popri svojom veku stále najlepším voltižérskym koňom v Slávii UVL, však práve kvôli veku nechali Košičania po MS vo francúzskom Saumure oddychovť. Čo znamenalo, že na ňom nejaký čas netrénovali. Odzrkadlilo sa vraj aj to...

Hodnotenie žien? "Vávrovej jednoznačne pomohlo domáce prostredie, osobne si myslím, že na prvom a druhom mieste mali skončiť naše pretekárky. Ich umiestnenie je však úspechom, Zatlukalová a Fodorová sú mladé pretekárky, súťaži medzi ženami začali en nedávno, v každom prípade sú prísľubom do budúcnosti," dodáva Marián Pavľak, ktorý umiestnenia skupín zhodnotil ako adekvátne.

Včerajšia tlačovka bola aj o zhodnotení celého roka. "Sezónu hodnotíme vysoko pozitívne, dosiahli sme v nej dobré výsledky na majstrovských súťažiach. V zahraničí sa vlastne uplatnili len naši a šalianski pretekári," povedal predseda JO Slávia UVL Štefan Karahuta, ktorý je aj viceprezidentom Slovenskej jazdeckej federácie. Pozitívom bol aj rozvoj materiálnej stránky, spolupráca s novovzniknutým košickým jazdeckým klubom Kiara. "Vôbec, musíme optimisticky konštatovať rozmach jazdectva v Košiciach, veď tu existuje už sedemnásť jazdeckých oddielov!" Aj preto sa už uvažuje o Košickej jazdeckej lige, pretekoch, ktoré by sa mohli uskutočňovať každú nedeľu a ktoré by podľa všetkého mohol stále zafinancovať iný klub.

Spomínali sme výsledky pretekárov JO Slávia UVL v zahraničí, počas tejto sezóny bo jednoznačným vrcholom úspech na ME v Saumure. Martin Necela na nich skončil na štvrtom mieste, Zatlukalová na 21. mieste, Fodorová na 24. mieste. "Je to najlepší výsledok Martina Necelu, ktorý kedy urobi. Zároveň je to výsledok, aký dosiahla Eva Dravecká na ME 1999 v Nitre. .. Priznám sa, že som Martinovi až tak veľmi neveril, vyšli mu však riskantné cviky vo voľnej zostave. Povinnú síce pokazil, bol myslím na trinástom mieste, ale tou voľnou sa dostal na štvrté miesto," rekapituluje Marián Pavľak. Pričom v budúcom roku na MS v Stadl Paura bude Necela podľa všetkého opäť horúcim slovenským želiezkom, najmä, ak sa vydarí avizovaná spolupráca a stáž v Nemecku, u štvornásobného majstra sveta Christopha Lensinga.

V budúcom roku by košickí voltižéri chceli nadviazať na tento rok, pričom by chceli pridať ešte niečo navyše. Na MS v Stadl Paura budú nádejami Zatlukalová a Fodorová, podľa slov Mariána Pavľaka bude snaha o postup do finále. Predpokladá sa, že Necelovi pobyt v Nemecku len kvalitatívne pridá... A po organizačnej stránke? Košičania poškuľujú po zorganizovaní M SR.

Istý odraz pozitívnych referencií však príde k slovu už za pár týždňov. Dvojica trénerov z JO Slávia UVL, Marián Pavľak a Eva Dravecká, o dva týždne odlieta do Mexika. "Budeme tam zhruba mesiac, ideme na pozvanie mexickej strany," hovorí Marián Pavľak o ponuke, ktorá sa neodmieta. Ten sa spolu s Evou Draveckou bude od 17. októbra mesiac venovať najlepším voltížnym

jazdcom z troch mexických klubov, je vraj pravdepodobné, že Mexičania sa zas v budúcom roku budú pred MS v Rakúsku pripravovať v Košiciach.

Výsledky M SR v Šali: muži: 1. Ladislav Majdlen, Barón (lonžer Jana Majdlenová) 8,509, 2. Martin Necela, Catalin (Marián Pavľak) 8,248, 3. Radoslav Psota, Barón I (Jana Majdlenová) 7,913, ženy: 1. Alexandra Vavrová, Barón (Jana Majdlenová) 7,835, 2. Slávka Zatlukalová, Catalin (Marián Pavľak) 7,595, 3. Jana Fodorová, Catalin (Marián Pavľak) 7,494 družstvá: 1. SOUP Šaľa, Flash (Jana Majdlenová) 7,495, 2. UVL Košice, Zeus (Marián Pavľak) 7,008, 3. Topoľčianky, Carmen (Alena Matušková) 6,637.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.