Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Košice sú v extralige bez Slovana predurčené k boji o titul

Atypická príprava na ligu. Košičania si pochvaľujú zápasy s medzinárodnými súpermi v Lige majstrov. (Autor: Judita Čermáková)
Sportnet|Publikované 11. sep 2014 o 22:00

Cestu za obhajobou domáceho titulu začínajú hokejisti HC Košice dnes na ľade trenčianskych vojakov.

Cestu za obhajobou domáceho titulu začínajú hokejisti HC Košice v piatok podvečer (o 19. h) na ľade trenčianskych vojakov, Steel Aréna si na prvé góly v novej sezóne extraligy počká do nedele, keď o 17. h oceliari skrížia palice s ôsmym celkom minulého ročníka najvyššej súťaže MHC Martin.

KOŠICE. Prihláška do Ligy majstrov znamenala, že príprava na nový ročník extraligy bude atypická. Okrem bežných prípravných zápasov boli v hre aj dôležité body v prestížnej CHL (Champions Hockey League).

Košičania si chceli účinkovanie v CHL po základnej skupine aj trochu predĺžiť, i keď bolo jasné, že súperi v (Köln, Oulu, Liberec) im cestu do play–off poriadne skomplikujú.

Už teraz je takmer isté, že v októbri bude jediný slovenský zástupca v Lige majstrov mimo hry, ale aj tá šesťzápasová medzinárodná skúsenosť je preň na nezaplatenie.

„Zápasy v Lige majstrov nám ukázali, že hokej na medzinárodnej úrovni je oveľa ťažší. Je rýchlejší, tvrdší, dynamickejší, rozumnejší, viac sa hrá v systéme, hráči si vedia puk podržať. Je to oveľa rýchlejšie ako naša extraliga a my sme radi, že sme si to mohli odskúšať, že sme mali možnosť hrať takéto ťažké zápasy, a nielen v Lige majstrov, ale trebárs aj na turnaji v Ostrave s mužstvami z KHL či českej extraligy, takže príprava na našu extraligu bola mimoriadne náročná. Aj tie výsledky boli stále tak na hrane. Pravda, nevyhrali sme veľa zápasov, ale myslím si, že nám to ukázalo smer, že vidíme, ako sa vyvíja európsky hokej, aj u našich západných susedov, a pred štartom do našej extraligy to bola pre nás veľmi dobrá previerka,“ zhodnotil prípravné obdobie slovenského majstra tréner Anton Tomko.

Dostatočná skúsenosť

Zápasy s ťažkými súpermi mu odhalili aj miesta, kde má jeho mužstvo najväčšie slabiny.

„Dnešné zápasy sú o hernej disciplíne, o osobnej disciplíne, a ako sa ukazuje, veľa gólov padá v presilových hrách. Takže, samozrejme, je to výstraha aj pre nás, pred zbytočnými faulami, aby sme sa do oslabení nedostávali. Naopak, ak my dostaneme výhodu v presilovke, tak sa musíme zameriavať na to, aby sme ju využili, aby sme nejaké góly dávali. Určite by ich malo byť viac ako v príprave, ale ako hovorím, vyplývalo to aj z toho, že súperi na európskej úrovni lepšie bránia, hrajú dynamickejšie, agresívnejšie, a hrajú vlastne to, čo im súper dovolí. V tých mužstvách je rad kvalitných hráčov, ktorí majú medzinárodné skúsenosti, aj z vrcholných podujatí organizovaných IIHF, a proti nim je veľmi ťažké presadiť sa aj v takýchto činnostiach, pretože sú to skúsení hokejisti, ktorí vedia, kedy vyštartovať, ako podržať puk, kedy to vyhodiť, kedy dostať súpera pod tlak. Pri presilovkách si to vedia podržať, periférne vidia hráčov pred bránkou a vedia to zahrať veľmi rýchlo, takže si myslím, že to všetko bola pre nás v prípravných zápasoch dostatočná skúsenosť,“ ocenil štart v Lige majstrov Anton Tomko.

Takúto možnosť nemal nik z ostatných extraligistov, a aj to je jeden z dôvodov, prečo treba Košičanov favorizovať ako top kandidáta na majstrovský titul. Ďalšie miesta v lige sú pre nich asi bezpredmetné.

„Určite áno,“ súhlasí Anton Tomko. „Nastupujeme do sezóny s tým, že sa opäť chceme pobiť o titul, a máme v extralige najvyššie ciele. Vlastne, po odchode Slovana do KHL sme k tomu na Slovensku predurčení, takže tie ciele nieže si pred každou sezónou dávame, ale mali by sme ich mať stále, iba tie najvyššie. No myslím si, že každé jedno mužstvo, či je to Nitra, Zvolen, Martin alebo Poprad, vstupuje do sezóny s čo najvyššími cieľmi, takže obhajoba titulu vôbec nebude jednoduchá.“

Káder HC Košice

Brankári: Alexandr Hylák, Marcel Melicherčík

Obrancovia: Martin Štrbák, Adam Jánošík, Erik Černák, Juraj Cebák, Radek Philipp, Adam Drgoň, Miroslav Macejko, Michal Šeda

Útočníci: Václav Stupka, Adam Lapšanský, Milan Kolena, Jiří Bicek, Richard Jenčík, Peter Bartoš, Gabriel Spilar, Marek Bartánus, Tomáš Hrnka, Peter Sojčík, Matej Češík, Matúš Chovan, Matej Hinďoš, Ladislav Zikmund, Denis Markuš

mat

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.