Streda, 14. apríla, 2021Meniny má Justina

Košice si slávnostne prevzali titul Európske mesto športu 2016

(Autor: TASR/Roman Hanc)
Monika Almášiová|6. jan 2016 o 19:07

Večerný program s ohňovou show či hudobnými skupinami prilákal napriek mrazom stovky ľudí.

Prvou sekundou nového roka sa Košice stali Európskym mestom športu 2016. Oficiálny otvárací ceremoniál sa však konal v stredu. Rozsvietenie loga, kultúrny program a veľkolepý ohňostroj si prišli do centra pozrieť stovky ľudí.

Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.

KOŠICE. Aj napriek mrazivému večeru si cestu na Hlavnú ulicu, kde sa otvárací ceremoniál konal, našlo množstvo ľudí.

Tridsiatnička Simona prišla s dcérkou, ktorá bola zvedavá na ohňostroj. Systematicky nešportujú, no túto iniciatívu uvítali.

„Pre mesto je to super reklama, len si nie som istá, či to ľudí inšpiruje k tomu, aby sa začali viac hýbať. Možno v lete, keď bude pekne a budú sa organizovať zaujímavé podujatia, tak to využijeme aj my.“

Hlavnou ambíciou úspešného naplnenia titulu je rozhýbať Košičanov všetkých vekových kategórií a priviesť ich k športu.

Mesto Košice chce rozvíjať tradičné podujatia, spoluprácu s organizátormi nových športových podujatí, ako aj investície do športovísk.

((a))

Výnimočný športový rok

Prvým oficiálnym podujatím v rámci výnimočného roka bol Trojkráľový beh, po ktorom nasledoval otvárací ceremoniál s vystúpeniami rapujúcej dvojice NH6, Lukáša Adamca s kapelou a revivalovej formácie Queenie.

Nechýbala ani ohňová šou a ohňostroj, pred ktorým sa oficiálne rozsvietilo logo Európskeho mesta športu.

Vstup do výnimočného športového roka prišli mesto podporiť aj zástupcovia europskej únie a generálny sekretár Slovenského olympijského výboru Jozef Liba.

„Rok 2016 je mimoriadnym rokom pre šport, pretože sa uskutočnia aj tridsiate prvé olympijské hry v Riu de Janeiro. Želám Košiciam, aby sa všetky organizované podujatia stretli len s úspechom.“

Ukázať sa Európe

O titul európske mesto športu sa Košice začali uchádzať na konci roka 2014. Môžu ho získať mestá, ktoré majú menej ako 500-tisíc obyvateľov, respektíve nie sú hlavným mestom.

Košice sa vďaka úspešnej kandidatúre stali prvým mestom na Slovensku, ktorému bol tento prestížny titul udelený.

„Metropola východu už je mestom športu, ale ziskom prestížneho titulu Európske mesto športu 2016 chce ukázať Európe celoročne športujúcich Košičanov, pritiahnuť k športu, športovaniu a zdravému životnému štýlu čo najviac detí, mladých rodín a seniorov,“ povedal primátor Richard Raši (Smer).

Ovál na každé sídlisko

Kým minulý rok bolo v rozpočte mesta na rozvoj a podporu rôznych športových aktivít vyčlenených a mestským zastupiteľstvom schválených 871 -tisíc eur, v roku 2016 to bude až o 384-tisíc eur viac.

Pôjde o celkovú sumu 1 255 000 eur, čiže o 44 % zvýšenie oproti roku 2015.

Peniaze sú určené napríklad na podporu mládežníckych klubov, organizáciu veľkých športových podujatí pre verejnosť, vrátane medzinárodných, i pravidelných (Štvorylka, Plavecká štafeta mesta – 24 hodín v bazéne, Challenge day, Night run, Move week, Európsky týždeň športu, Objav svoj šport, Dotkni sa hviezd, Olympiáda seniorov, Šport troch generácií, Športové stretnutie partnerských miest V4 – Košice, Miškolc, Ostrava, Katovice).

Ďalej to budú Trojkráľový beh, Beh Farbám neujdeš, 24 hodín Fitness, 24 hodín na ľade, Sparťan race – mestský okruh, Tvrďák, Run way run, Zombie run, Spoznaj behom Košice, Beh v zoo, Skok pod vežou, Školská olympiáda žiakov MŠ a ZŠ, Atletika hrou, Cyklistické a inline preteky pre mládež a ďalšie nové podujatia.

„Verím, že vďaka podpore a aktívnemu zapájaniu sa do športových podujatí, spoločne dokážeme, že Košice si titul Európskeho mesta športu právom zaslúžia,“ dodala viceprimátorka Renáta Lenártová (Smer).

dsc_0097_r4709_res.jpg

Športovci v programe. Zastúpila ich formácia Hands Up Crew.

dsc_0455_r439_res.jpg

Svietiace logo. Rozžiarili ho stovky svetlíc.

dsc_0003_r7428_res.jpg

Chladný podvečer. Množstvo ľudí zostalo doma kvôli počasiu.

dsc_0339_r9439_res.jpg

Queenie. Revivalová kapela prišla do Košíc z Čiech.

Foto k článku: Roman Palik

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články