Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Košice majú titul po desiatich rokoch

Košická radosť po zisku majstrovského titulu. (Autor: VLADIMÍR ŠIMÍČEK)
Sportnet|Publikované 10. apr 2009 o 18:25

Víťaz základnej časti sa vo finále so Skalicou poriadne natrápil. Súpera zdolal 4:2 na zápasy, keď vo včerajšom šiestom zápase série rozhodli východniari o víťazstve 3:2 až v samostatných nájazdoch.

SKALICA. Facka z kvalifikácie Ligy majstrov prišla v správnej chvíli, prebrala Košičanov v domácej extralige. Zlý začiatok, dobrý koniec. Taká bola sezóna hokejistov HC Košice. Z troch vrcholov najprv v septembri nezvládli kvalifikačný turnaj Ligy majstrov v Norimbergu, ale potom si prvenstvom v základnej časti extraligy posilnili sebavedomie na výstup v play off až na extraligový vrchol.

Tím zo Steel arény sa dočkal

„Liga majstrov bola dobrou fackou. Prebrali sme sa, poučili. Prospelo nám to v extralige," vrátil sa na úvod sezóny manažér majstrovského tímu Pavol Zubek. „Hokejisti zistili, že k svojim povinnostiam musia pristupovať koncentrovanejšie, zodpovednejšie."

hokej2.jpg

Ešte v prvej časti sezóny prebehli zmeny v hráčskom kádri. Mužstvo sa naštartovalo v základnej časti, od šiesteho kola viedlo tabuľku. Základnou časťou prešlo bez zaváhania, vyhralo ju s výrazným náskokom pred Slovanom. Útočný, rýchly, kombinačný hokej lákal divákov. S priemerom 6602 divákov v základnej časti v Steel aréne (v prevádzke od roku 2006) sa Košice zaradili medzi dvadsiatku najnavštevovanejších mužstiev v európskych ligách.

Odvážny ťah s trénerom

Po vlaňajšku vedenie HC Košice vhodne doplnilo mužstvo. Vyšiel mu aj odvážny ťah so zaradením trénera mladšej generácie Antona Tomka z postu asistenta na hlavného kouča. Majster si držal kvalitu a vyrovnanosť v zostave podľa postov aj podľa formácií. V bránke chytal spoľahlivo skúsený Lipovský s mladíkom Hudáčkom.

Opory obrany Šterbáka, Tabačka, Kledrowtza posilnili v sezóne Slovák s Grmanom. Každý z troch vyrovnaných útokov - Faithov, Gronov či Húževkov - vedel rozhodnúť zápas a v dôležitých chvíľach pomohla aj štvrtá Sýkorova formácia. To bola najväčšia výhoda Košíc vo finále so Skalicou, kde Mikúšov najproduktívnejší extraligový útok nevládal všetko sám ťahať. A tak najväčšie starosti v play off spôsobil Košiciam v semifinále Zvolen.

hokej1.jpg

„Súper sa na sériu dobre pripravil a na nás prišla kríza - nedarilo sa nám v koncovke, mali sme veľa vylúčených, upustili sme od nášho typického hokeja," hodnotil manažér Zubek.Po treťom zápase série vo Zvolene malo mužstvo sedenie v kabíne, kde padli aj tvrdé slová. Starší hráči pripomenuli kolektívu hlavný cieľ aj cestu k nemu.

Menej rečí, viac roboty

„Od tej chvíle sa mužstvo zomklo a v každom ďalšom zápase play off bolo silnejšie a silnejšie. V kabíne bolo cítiť, že nás už nič nemôže zastaviť na ceste za titulom," všimli si maséri Ľubo Výrostek s Marcelom Papcunom.

A pridali aj postreh, v čom bol najväčší rozdiel oproti vlaňajšku, keď Košice stroskotali vo finále na Slovane. „Pred rokom sa o prvom mieste veľa hovorilo a neurobili sme všetko. Teraz bolo rečí poskromne, zato chlapci išli v zápasoch na dno síl."

Košiciam je vlastný útočný štýl

Prešovský rodák na lavičke HC Košice Anton Tomko (46) má v extralige štvrtú medailu za posledné štyri roky, ale prvú ako hlavný tréner. A hneď zlatú.


Po období v úlohách asistenta trénera v Žiline a Košiciach ste sa tento rok stali prvým trénerom. Dlho ste o tejto ponuke rozmýšľali?

„Bral som to ako výzvu. Mal som pocit, že dozrel čas. Veľa som sa naučil, poznatky som si prefiltroval a v práci som sa snažil mať vlastný pohľad na hokej. Na začiatku sezóny sme si dali tri ciele a hoci nám prvý v kvalifikácii Ligy majstrov nevyšiel, v závere som nadmieru spokojný."

Oproti vlaňajšku sa vymenilo niekoľko hráčov. Podľa čoho ste hľadali?

„Chceli sme posilniť obranu a vystužiť útok. Nie všetko nám v úvode vyšlo, ale postupne sme stabilizovali zostavu. Do útoku zapasovali Kopecký a Húževka, v rozbehnutej lige medzi bekov zapadli Slovák s Grmanom."

Vo svojej aktívnej kariére ste boli útočníkom. Aký hokej vyznávate?

„V Košiciach máme prevahu kreatívnych hokejistov s útočným cítením, výborných korčuliarov. Nemohli sme hrať defenzívny hokej. Stavili sme na ofenzívu. S tým, že aj útočníci si plnili obranné povinnosti. V základnej časti sme strelili najviac gólov a najmenej inkasovali."

Čo vám prinieslo prvenstvo v základnej časti extraligy?

„Sebavedomie pred play off. A zároveň istotu, že pri vyrovnanej sérii s niektorým súperom by sme rozhodujúci siedmy zápas hrali v domácej Steel aréne, kde sme najsilnejší. Vlani nám to vo finále chýbalo. "

Čím si vysvetľujete, že najťažšiu sériu ste zohrali v play off práve so Zvolenom?

„Vo vyraďovacej fáze mám z posledných rokov skúsenosť, že najvyrovnanejšie sú práve semifinálové série. Či to už bolo v Žiline, alebo potom v Košiciach. Zvolen hral uvoľnene, narobil nám starosti. Na druhej strane v ťažkej situácii sa mužstvo zomklo a presvedčivo išlo za titulom."

Nepatríte medzi trénerov, čo by na lavičke strácali hlas. Ste taký vždy?

„Keď treba, viem aj zakričať. Patrím však medzi trénerov, čo najprv načúvajú hráčom. A potom sa snažíme nájsť východisko. V kolektívnom športe dávame spoločne na prvé miesto slovko my a nie ja. Potom aj hráči hrajú pre kolektív a nie na svoje tričko."

Ondrej Gajdoš

V šatni je Tabak aj Knedľa

Brankári

Miroslav Lipovský (32 rokov, prezývka Lipka). Pohodový chlapec, skúsený, v kabíne burcuje tím.

Július Hudáček (20, Hudy). Vzory má v NHL, najčastejšie spomína Careyho Pricea z Montrealu.

Obrancovia

Marcel Šterbák (28, Šterby). Vyznávač rockovej a metalovej muziky, má rád Gun's and Roses, pred každým zápasom nabudí mužstvo výberom skladieb AC/DC.

Ján Tabaček (29, Tabak). Prišiel zo Sparty Praha, zapadol do tímu, vidieť na ňom hráčske skúsenosti.

Juraj Kledrowetz (38, Knedľa). Najstaršiemu hráčovi tímu zverili funkciu pokladníka, vyberá pokuty za vyššie tresty, pripravuje kanadské žartíky spoluhráčom.

Michal Grman (26, Grmo). Najväčší kávičkár. Minimum je šesť šálok. Prišiel z Liptovského Mikuláša.

Tomáš Slovák (26, Tomi). Prišiel po novom roku z nemeckého Augsburgu, železný typ hráča, tvrdý.

Jaroslav Špelda (34, Špelec). Pohoďák z Kladna, známy svojimi heftíkmi.

Petr Mocek (28, Moco). Pernikár z Pardubíc, pokojný typ, v týchto dňoch s manželkou čakajú prírastok.

Ľubomír Chmelo (23, Ľubo). Najtichší v šatni, skromný, pracovitý.

Radek Deyl (19, Radek). Z úspešnej dvadsiatky prišiel až v januári a ešte sa nestačil naplno prejaviť.

Útočníci

Jan Kopecký (30, Kopec). Posilnil mužstvo pred sezónou, dobre sa zžil s kolektívom, obdivuje motorky.

Juraj Faith (33, Fajtík). Vari nikomu nebije srdce pre košický hokej tak silno ako jemu, kapitán.

Peter Bartoš (35, Bača). Poctivý hokejista, inteligentný chlapík, rodinný typ - dvojčatá Honzík a Toník sú súčasťou kabíny.

Rudolf Huna (28, Huncút). Pravý Lipták, bojovník, silák, čo v posilňovni nazdvíha tony železa. Maniak na najnovšiu techniku.

Stanislav Gron (30, Stenly). Introvert, čo sa stále zamýšľa nad tým, ako by sa mohol zlepšovať.

Richard Jenčík (24, Jenčo). Veselý typ.

Michel Miklík (26, Miki). Zbožňuje rýchle autá. Na svojej Octavii vraj v noci urobil rekordný čas na ceste domov do Piešťan.

Peter Húževka (32, Húžva). Chlap ako hora, bojovník na ľade, no v šatni tichý.

Jaroslav Kmiť (29, Kmiťko). Žiadny z hráčov sa nevenuje svojmu výstroju toľko, čo on, hokejka musí byť tip­top.

Marcel Šimurda (28, Šimi). Nič nevie odfláknuť, aj na ľade drie.

Juraj Sýkora (25, Siki). Bratislavčan si rýchlo zvykol na Košice, s Hunom ho často vídať v posilňovni.

Ladislav Ščurko (23, Ščuro). Zabávač kabíny, perlí vtipnými poznámkami.

Matúš Petričko (29, Matúš). Hral hokej v Anglicku, veľký fanúšik anglického futbalu.

Realizačný tím: Pavol Zůbek - manažér, A. Tomko - hlavný tréner, P. Hulva - asistent, J. Bajtoš - tréner brankárov.

hokej9.jpg

fotogalériu nájdete na hokej.sme.sk

V Skalici v šiestom zápase vždy viedli, domáci ich náskok dokázali dvakrát vyrovnať. O košickom víťazstve definitívne rozhodol Juraj Faith.

HK 36 Skalica - HC Košice 2:3 po sam. nájazdoch (1:2, 1:0, 0:0 - 0:0, 0:1) - konečný stav série: 2:4, Košice získali titul

Góly: 16. D. Pašek (R. Školiak, Zálešák), 36. Kocák (Kutálek, Jendek) - 2. Húževka (Kmiť), 20. Rudolf Huna (S. Gron), rozhodujúci sam. nájazd Juraj Faith

Vylúčení: 6:10 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Homola, Šír (obaja ČR) - Gajan, M. Novák, 4389 divákov

Samostatné nájazdy: J. Mikúš nedal, Gron 0:1, T. Višňovský 1:1, Húževka nedal, Pálffy nedal, Huna nedal, Gron nedal, Pálffy nedal, Juraj Faith 1:2, Pálffy nedal

Skalica: Rybár - Gründling, Hranáč, Škápik, Ďurák, Škadra, Jendek, Beňa, Gula - Pálffy, J. Mikúš, R. Hartmann - R. Školiak, Zálešák, D. Pašek - T. Višňovský, Kocák, Šátek - Kutálek, F. Novák, Malík

Košice: J. Hudáček - M. Šterbák, J. Tabaček, T. Slovák, Špelda, Kledrowetz, M. Grman - J. Kopecký, Juraj Faith, P. Bartoš - Rudolf Huna, S. Gron, Juraj Sýkora - Šimurda, Húževka, Kmiť - Michel Miklík, Ščurko, Jenčík

Košice zaskočili domácich už po 107 sekundách hry, keď Kmiť posunul puk Húževkovi, ktorý zabojoval a väčším dôrazom ako skalická obrana otvoril skóre. Košičania potom mohli svoje vedenie ešte zvýšiť, Rudolf Huna však v dobrých pozíciách nemieril dvakrát presne. Skaličania postupne zvyšovali obrátky, vypracovali si viaceré šance, ale debutant v sérii Hudáček odolával. Skalický tlak rástol, v 16. min avizovali rozhodcovia pri treste Bartoša ďalšiu početnú výhodu Záhorákov, Košičania chceli našetriť sekundy a prestali byť dôrazní. Školiak nahodil puk pred Hudáčka, kde ho na dvakrát poslal do siete Pašek. Hra mala tempo, prelievala sa zo strany na stranu. Domáce tribúny zmrazil 22 sekúnd pred prvou prestávkou Huna. Po sérii zákrokov, ktoré rozhodcovia neposúdili ako faul a neúspešnom skalickom pokuse o vyhodenie puku, ho zachytil na útočnej modrej Gron, posunul Hunovi, na ktorého strelu Rybár a dezorientovaná defenzíva domácich zareagovala neskoro - 1:2.

Fotogelériu zo stretnutia si môžete pozrieť tu.

Skaličania sa pokúšali opäť vyrovnať, už po 20 sekundách druhej časti hry pálil Mikúš iba do pozorného Hudáčka. Skaličania si aktívnou hrou vynútili viaceré presilové hry, ktoré im však nevyšli podľa predstáv. Nevyužili ani 47 sekúnd trvajúcu početnú výhodu o dvoch hráčov. Postupne svoje veľké príležitosti nevyužili Pálffy, Hartmann či Šátek.

V 26. min išiel sám na Rybára košický útočník Bartoš, ale blafák skončil na vyrážačke skalického gólmana, potom pri presilovke zázračne vyrazil Gronov pokus do opustenej bránky padajúci Gründling. V 33. min neusmernil Pálffyho strieľaný puk do siete Mikúš.

Domáca snaha po vyrovnaní bola napokon korunovaná úspechom v 36. min, keď Jendek v beznádejnej situácii za košickou bránkou zadovkou nahodil puk medzi kruhy, kde ho s problémami spracoval Kocák a vzápätí vystrelil. Puk s prispením jedného z hosťujúcich obrancov skončil v bránke - 2:2. Košičania sa aj naďalej dopúšťali zbytočných faulov a tesne pred koncom tretiny išli druhýkrát v zápase do troch, tentoraz na celé dve minúty.

Domáci tlak pred odchodom do prestávky sa úspechom neskončil, pokusy hráčov prvého útoku poskakovali v bránkovisku, ale cestu do siete si nenašli. Po zmene strán sa Skaličania v pokračujúcej výhode už pred Hudáčkom ani neusadili. Košičania vycítili šancu, prebrali aktivitu. Šance Kmiťa, Hunu, Tabačeka a Bartoša však ku gólu neviedli.

Hostia sa nepresadili ani počas zbytočného Ďurákovho vylúčenia. V 52. min sa nepresadil pri signalizovanom vylúčení pred prázdnou bránkou ani nepokrytý Pálffy. Oba tímy sa snažili neurobiť zbytočnú chybu a strhnúť vedenie na svoju stranu. Rozhodnúť mohol po Tabačekovej strele od modrej v 59. min Faith, ale nedokázal dostať puk popod ležiaceho Rybára.

Duel podobne ako piate finále sa dostal do predĺženia, v ktorom sa hral otvorený hokej s viacerými šancami na oboch stranách. Viac ich mali Košice, ale Rybár svoj tím podržal. V lotérii samostatných nájazdov rozhodol košický kapitán Juraj Faith.

Hymna HC Košice - Bez Krídel

Ján Faith, tréner Skalice: "Ľutujem mojich chlapcov, ktorí vo finále odovzdali kus dobrej práce. Tak ako sme prehrali, mohli sme vyhrať a vynútiť si siedmy zápas. Rozhodujúce boli nevyužité presilovky, chýbal jeden gólik. Gratulujeme Košiciam k zisku titulu, vyhrali o dva zápasy viac a to rozhodlo."

Anton Tomko, tréner Košíc: "Po desiatich rokoch sme konečne opäť získali titul majstra republiky. Strašne sa teším na návrat do Košíc, kde nás budú čakať fanúšikovia. Chcel by som im poďakovať za to, že nás celú sezónu povzbudzovalii. Titul je v správnych rukách. Trestné strieľania nám vyšli a máme z toho veľkú radosť. Osvedčil sa nám ťah s brankárom Hudáčkom."

Ján Tabaček (obranca Košíc): "Skalica zabojovala a vrátila sa do série. Som rád, že finále už skončilo a vyhrali sme. Na oslavy sa každý teší najviac. Najskôr musíme prežiť sedemhodinovú cestu do Košíc v autobuse, potom budú nasledovať veľké oslavy."

Jaroslav Kmiť (útočník Košíc): "Toto finále ma stalo veľa síl, je to podľa mňa zaslúžené. Pred desiatimi rokmi pri titule som si veľmi neťukol. Vedeli sme, že Skalica je ťažký súper, chytili sa jedným zápasom a nemali čo stratiť. Napokon to dopadlo tak ako to dopadlo. Musím poďakovať všetkým, že mi splnili sen."

Július Hudáček (brankár Košíc): "Chytal som na opačné garde, netreba urobiť prvý pohyb, lebo je to pán hráč. Pri Višňovskom som urobil ako prvý pohyb a dal mi to medzi nohy. Keď to vyčkáte a ostanete stáť, potom môžete uspieť. Hráča si môžete potom nasmerovať kam chcete. Pálffy čakal, išiel veľmi blízko a potom je to už ťažké. O tom, že idem chytať som sa dozvedel vo štvrtok. Tieto zápasy mám veľmi rád."

Juraj Kledrowetz (obranca Košíc): "Tento titul je rovnako krásny ako predtým. Pred desiatimi rokmi to bolo nečakané, teraz v posledných rokoch oň bojujeme stále. Všetky moje tituly boli náročné. V predchádzajúcom zápase sme hrali doma, nevyšlo nám to, vedeli sme, že to musíme zlomiť, lebo siedmy zápas v Košiciach by bol risk. Uvidíme, čo sa bude po sezóne diať a či budem pokračovať v Košiciach, kde mám ešte rok zmluvu."

Žigmund Pálffy (útočník Skalice): "Striebro je úspechom celého tímu, som naň veľmi hrdý. Každý odviedol maximum, makal. Ako kapitán musím poďakovať všetkým okolo mužstva, ktorí sa o nás starali celú sezónu. Rozhodujúce bolo, že sme nedali góly, dvakrát nevyužili presilovku piatich proti trom, do tretej tretiny sme vstúpili trocha vlažne. V nájazdoch keby som to viac dvihol, potom by to bol gól. Nedá sa však všetko využiť. Bola to dobrá séria, Košice majú kvalitný tím. U nás sú mladí hráči, ktorí v týchto zápasoch získavali aj potrebné skúsenosti."

((palffy))

Juraj Mikúš (útočník Skalice): "Nájazdy sú lotéria, ale aj umenie a oni ich zvládli lepšie. Pokúsime sa o titul o rok. Z prehry som dosť sklamaný, ale musíme sa s tým vyrovnať a zablahoželať súperovi. Vyhral 4:2, a preto je treba povedať, že bol lepší. Nepočítali sme s tým, že sa séria skončí už dnes. Dali sme do zápasu všetko."

Zaujímavosti po šiestom finále hokejovej Slovnaft extraligy

- Košice piatykrát vo finálovej sérii strelil prvý gól zápasu, takto vyvíjajúci sa duel v sérii o zlato neprehrali

- Dušan Pašek strelil vo finále svoj piaty gól a bol najlepším strelcom série o titul

- V zápase sa bodovo nepresadili dvaja najproduktívnejší hráči finále, Skaličan Žigmund Pálffy má 7 bodov za 4 góly a 3 asistencie, Košičan Ján Faith rovnako sedem, ale za 2 góly a 5 asistencií

- Prvýkrát nastúpil vo finále v košickej bránke Július Hudáček, ktorý naposledy chytal 27. marca vo Zvolene

- Prvýkrát viedli finále českí rozhodcovia, duel sa hral pod taktovkou Martina Homolu a Robina Šíra

- Kapacita skalického štadióna je od finále k finále vyššia, v piatok duel sledovalo 4389 divákov

- Finále sa hralo vo vzácnom duchu fair play, v treťom zápase sa priznal Košičan Jaroslav Kmiť, že ho zranil puk a nie hokejka protihráča, v šiestom zasa Miroslav Ďurák po debate so Žigmundom Pálffym v 53. min priznal, že vyhodený puk z košického pásma tečoval. Ak by sa nepriznal Košičania by išli do troch.

- V šiestom finále sa druhýkrát v sérii predlžovalo, Košice uspeli v nadstavenom čase či po samostatných nájazdoch v tejto sezóne deviatykrát, Skaličania prehrali štvrtýkrát

- Košice prvýkrát vyhrali v tejto sezóne nad Skalicou v samostatných nájazdoch, dvakrát boli neúspešné

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.