Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Košičanovi Dudášovi unikol v Marseille bronz

Sportnet|Publikované 30. okt 2003 o 23:00

Košice - V dňoch 24. 26. októbra sa konali MS karate kadetov a juniorov, , na ktorých sa zúčastnila 24- členná výprava slovenských pretekárov (15

chlapcov a 9 dievčat). Slovenské nádeje cestovali pod vedením tria trénerov, sprevádza ich Július Valenta (kata), František Kretovič, Ferdinand Hanzel (obaja kumite).. Vo výprave boli i traja pretekári košického KK UNION: Peter Šimko (kumite do 65 kg), Henrich Dudáš (kumite do 70 kg) a Stanislav Volanský (člen družstva). Pod vedením Františka Kretoviča dosiahli pekné výsledky. "Družstvo juniorov v zložení Dudáš Henrich, Šimko Peter, Volanský Stanislav z Unionu Košice Rebro Marián z KK Kretovič Košice obsadilo na turnaji v konkurencii družstiev zo 70 štátov sveta 5. až 8. miesto keď postupne vyhralo nad Bulharskom 2:1, Estónskom 5:0, Egyptom 2:2 na skóre 18:14 a v postupe medzi prvých štyroch prehrali s družstvom Holandska 0:3," hovorí František Kretovič. Najlepšie výkony za družstvo podali hlavne Henrich Dudáš a M. Rebro.

V súťaži jednotlivcov obsadil Henrich Dudáš 4.miesto keď porazil Španiela Careda 2:1, Segenalca Ndao 3:1, prehral s Turkom Kurnazom 1:5, vyhral nad Kuvajťanom Alhandalom 2:0 a v boji o brozovú medailu podľahol Belgičanovi Vandeschrikovi 0:4.

V súťažiach kata viedol svojich zverencov reprezentačný tréner Július Valenta. Pretekári z Metropolu Olekšák Ján, Hunčák Michal a Kmec Rastislav v súťaži kata družstiev sa prebojovali až do 3.kola.

Slovenská reprezentácia karatistov sa však z 3. majstrovstiev sveta kadetov a juniorov v Marseille

nevrátila s prázdnymi rukami. O jednu medailu v bronzovom lesku sa v Paláci športu postaral v kategórii kadetov do -65 kg v športovom zápase Milan Vašek. "Aj na našej koži sa potvrdilo, že majstrovstvá sveta

sú úplne iné ako Európa. Naši najlepší doplatili trebárs na Američanov, Japoncov, Senegalčanov, podstatné však zostáva, že kontinuita v zbieraní medailí na MS sa neprerušila," povedal pre TASR Daniel Líška, prezident SZK a vedúci výpravy.

Milan Vašek, člen Ekonómu Trenčín, na ceste za medailou musel štyrikrát zvíťaziť (zdolal postupne Američana Watkinsa 3:2 na body, Reesu z Walesu 1:0, Bielorusa Lebedza 3:1, v súboji o bronz si poradil s Rusom Lošadurovom 4:2) a prehral len jediný raz v úvodnom kole (s Japoncom Kugem v následnej repasáži).

Mladí Slováci na predchádzajúcich dvoch svetových šampionátoch vybojovali štyri kovy, dve striebrá a dva bronzy.

Súčasťou MSJ a kadetov v Marseille bol aj kongres Svetovej federácie karate (WKF), na ktorom sa zúčastnili prezident Slovenského zväzu karate Daniel Líška a viceprezident SZK Peter Baďura.

Doterajšia medailová bilancia:

I. MSJ a kadetov (29.-31. októbra 1999) - Sofia (Bulh.):

Bilancia SR: 0 - 1 - 1: Klaudio Farmadín (striebro v kumite juniorov do 75 kg), Martin Trenčanský (bronz v kumite juniorov do 70 kg)

II. MSJ a kadetov (12.-14. októbra 2001) - Atény (Gr.):

Bilancia SR: 0 - 1 - 1: Erika Hrušecká (striebro v kata

kadetiek), Marián Kadlečík (bronz v kumite juniorov do 80

kg)

III. MSJ a kadetov (24.-26. októbra 2003) - Marseille (Fr.)

Bilancia SR: 0 - 0 - 1: Milan Vašek (bronz v kumite kadetov do 65 kg)

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.