Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Košičanky zaostali za svojimi možnosťami, Kuklová na všetko nestačila

Sportnet|Publikované 6. nov 2003 o 23:00

Košice - Basketbalistky Delty I.C.P. Košice zaknihovali v štvrtok prvú prehru v Európskom pohári FIBA. Priviezli si ju z maďarského Szegedu, kde

prehrali tesne 77:78. Košická výprava odchádzala k južným susedom s víťaznými chúťkami, ale realita bola iná.

"Rozhodli tri faktory. Prvým bol náš vlažný vstup do zápasu," hľadal príčiny porážky generálny manažér Delty I.C.P. Daniel Jendrichovský. Východniarky totiž na začiatku stretnutia zaspali a dovolili súperkám chytiť sa. Hráčky Delty síce v druhej štvrtine priebeh vyrovnali, ale po zmene strán opäť ťahali za kratší koniec. Pár minút pred koncom ešte Košičanky prehrávali o desať bodov, až v úplnom závere znížili na rozdiel jediného bodu. "Druhou vecou, ktorá ovplyvnila výsledok, bolo nepremieňanie ľahkých pozícií a trestných hodov a treťou to, že s výnimkou Kuklovej, ktorá zahrala nadpriemerný zápas a Škvarekovej, ktorá odviedla svoj štandard, ostatné hráčky hlboko zaostali za svojimi možnosťami," dodal D. Jendrichovský. Kuklová družstvo ťahala aj strelecky, keď zaznmenala 30 bodov.

Prted odchodom do Szegedu si prehru nepripúšťal ani tréner Delty Vladimír Karnay. "Mrzí ma, že slová, ktoré som dievčatám pred zápasom prízvukoval, ostali nevypočuté. Naša obrana bola od začiatku veľmi laxná a našim pričinením sa mohla rozstrieľať Mészárosová. Tá spolu so Šečerbegičovou boli ústrednou postavou maďarského tímu. My sme sa pokúšali dostať do zápasu, ale nebolo prakticky jedinej hráčky, ktorá by dokázala urobiť zvrat v obrannom ponímaní. Keď sa nám aj obrana začala dariť, tak sme pre zmenu nedávali trestné hody, alebo vynechávali úplne jasné pozície. Nevedeli sme proste Szeged zraziť do kolien. Všetko to vyvrcholilo v závere duelu, v ktorom už musíme mať ťažké srdce aj na slovinského rozhodcu. Niektoré veci posúdil veľmi zvláštne, zobral nám napríklad loptu pre kroky a Frniakovej odpískal pri obrannom doskoku útočný faul, čo nás trochu rozladilo. Aj tak si však myslím, že za prehru si môžeme sami. Tak, ako som upozorňoval pred zápasom, mali sme sa stavať na tom, čo my dokážeme hrať," sklamaný bol V. Karnay. Jeho zverenky však svoju optimálnu hru nepredviedli, inak by odchádzali zo Szgegedu s víťazstvom. Čomu tento výpadok tréner Karnay pripisuje, veď maďarský basketbal má svoju kvalitu, takže súpera predsa Košičanky podceniť nemohli. "Podcenenie nie, ale keďže naša séria víťazstiev bola viaczápasová, myslím si, že dievčatá čakali, že to príde samo a postupne sa to zlomí. Už sa to však potom nezlomilo ostalo to tak, že sme prehrali." V závere síce žlto-modré sťahovali desaťbodové manko, ale bolo už neskoro chytať kocúra za chvost. "Vystupňovali sme obranu do maximálnej miery, nejaké koše sme dali, ale aj dostali. Už to bolo skrátka v takom štádiu, že sa to nedalo zvrátiť."

Slovenský zástupca v medzinárodnej súťaži si prehrou skomplikoval postupovú pozíciu, o ktorú ešte bude musieť vo zvyšných stretnutiach tuho bojovať. Do ďalších bojov totiž môžu len dvaja a okrem Delty si zuby brúsia aj chorvátsky Šibenik a po výhre nad Košičankami aj maďarský Szeged. Pri vývoji v skupine je celkom možné, že o postupujúcich môže rozhodovať aj skóre. Favoriti si totiž zatiaľ strážia domáce prostredie: Delta v ňom porazila Šibenik, Chorvátky Szeged a Maďarky zase Deltu. Karty sú teda v polovici súťaže otvorené. "Určite, postupová situácia by bola úplne iná, keby sme v Szegede vyhrali. Tým pádom by sme mali všetko prakticky v suchu. Teraz sa však Szeged dostal znovu do hry. Pre nás by všetko riešilo víťazstvo v Šibeniku." Práve na chorvátskej pôde sa Košičanky predstavia najbližšie, le určite ich tam nečaká o nič jednoduchší súboj ako v Maďarsku.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.