Sobota, 31. júla, 2021Meniny má Ignác

Korupcia vo futbale, polícia obvinila 9 osôb

Po korupčnej afére Vladimíra Wänkeho je tu ďalšia. (Autor: SITA AP)
ČTK|7. okt 2008 o 15:00

(AKTUALIZOVANÉ 18:40) V slovenskom futbale sa kupujú zápasy. Na povrch vyšlo podplácanie v súťažiach Západoslovenského futbalového zväzu.

BRATISLAVA. Polícia obvinila deväť ľudí za korupciu vo futbale. Funkcionári menšieho klubu na západnom Slovensku údajne uplácali na jar tohto roku rozhodcov a delegátov, a ovplyvnili tak výsledky v štvrtoligových zápasoch. Novinárom to dnes povedal policajný prezident Ján Packa.

Z trestného činu obvinili deväť ľudí

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii PZ SR obvinil dvoch funkcionárov futbalového klubu z Topoľčianskeho okresu, ktorý hrá v IV. lige Západ, za trestný čin podplácania a sedem osôb Západoslovenského futbalového zväzu (dvaja hlavní rozhodcovia, traja asistenti rozhodcu a dvaja technickí delegáti) za trestný čin prijímania úplatku v spolupáchateľstve.

((video))

Ako v tejto súvislosti šéf PZ SR Ján Packa ďalej povedal, obvinení funkcionári v marci 2008 poskytli osobám delegovaným Západoslovenským futbalovým zväzom (SFZ) dopredu sľúbený úplatok vo výške 25 000 korún za výhru v stretnutí 17. kola IV. ligy Západ.

Obvinené osoby (polícia novinárom v duchu prezumpcie neviny poskytla iba iniciálky, pozn.) to isté urobili aj v máji 2008, keď rozhodcom, asistentom a delegátom dali za dopredu dohodnutú remízu v stretnutí 23. kola IV. ligy Západ úplatok vo výške 30.000 korún.

"Obvineným osobám, ktorých na stretnutie delegoval ZsFZ, za tento trestný čin hrozí trest odňatia slobody v trvaní troch až osem rokov a funkcionárom futbalového klubu, ktoré im úplatok dali, zasa trest odňatia slobody v trvaní od šiestich mesiacov do troch rokov," zdôraznil Packa.

Polícia nemenovala klub, ktorého funkcionári sú obvinení z podplácania. Packa poznamenal, že ide o klub z okresu Topoľčany.

Podľa denníka Šport sa úplatky objavili pri zápasoch futbalového klubu Ludanice. Tie v uplynulej sezóne vyhrali severozápadnú skupinu štvrtej ligy a postúpili do vyššej súťaže. Klub vlani krátko trénoval aj známy československý reprezentant Ľubomír Moravčík.

Polícia pracovala na prípade viac ako pol roka

Prezident PZ SR upozornil, že pracovníci Úradu boja proti korupcii PZ SR na tomto konkrétnom prípade pracovali viac ako pol roka. Počas tohto obdobia zbierali hodnoverný dôkazový materiál o podplácaní rozhodcov a delegátov v Západoslovenskom regióne.

"Už dávnejšie sme mali signály o tom, že niektorí funkcionári dotyčného klubu ovplyvnili výsledky minimálne dvoch zápasov. Úplatky neboli odovzdané v objektoch štadióna, ale mimo športoviska. Čo máme informácie, získané peniaze si všetci obvinení delili spravodlivo rovným dielom," pokračoval riaditeľ Úradu boja proti korupcii PZ SR Tibor Gašpar.

Šéf policajného zboru agentúre SITA povedal, že prvé indície o úplatkoch dostali od niektorých ľudí. "Futbal je veľmi populárny šport. Chodia naň ľudia a tí si všímajú veľa vecí. Napríklad aj to, že niektoré mužstvo dosiahlo výsledok, ktorý určite nebol v poriadku," konštatoval Packa a pokračoval:

"Keďže my už dávnejšie sledujeme dianie vo futbalových súťažiach, všetky poznatky minimálne preverujeme. Stále hľadáme dôkazový materiál a keď ho máme toľko, že môžeme vzniesť obvinenie, tak ho aj vznesieme. Ak je dôkazov menej, nazbieraný materiál odložíme do archívu ako nepotvrdené fakty. Ak sa však k nim pridajú ďalšie dôkazy, v zbieraní faktov pokračujeme. Futbal je krásny šport a my by sme boli radi, keby ním aj naďalej zostal. Usilujeme sa o to, aby futbal bol podľa možností čistým športom," vysvetlil Packa spôsob, ako sa policajti dostali na stopu aktérov najnovšej futbalovej korupčnej aféry v Západoslovenskom regióne.

Na otázku, či pri kompletizácii dokumentov o úplatkoch pomáhali aj niektoré osoby, ktoré údajne pristúpili na dohodu o vine a treste, Tibor Gašpar priznal, že "každá osoba, ktorá v podobných prípadoch spolupracuje s políciou, je dopredu poučená aj o možnosti, že môže s policajtmi uzavrieť dohodu o vine a treste."

Vysokí funkcionári PZ SR reagovali aj na fakt, že slovenské médiá už pred oficiálnou tlačovou besedou zverejnili plný názov nie iba dotyčného klubu z Topoľčianskeho okresu, ale aj niektorých aktérov celého úplatkárskeho prípadu.

"Je to vec dohody, športu a klubu. No my príslušníci policajného zboru musíme dodržiavať Zákon o ochrane osobných údajov," tvrdil J. Packa a pokračoval:

"Celé meno a fotografiu polícia uverejňuje iba vtedy, keď po niekom vyhlási pátranie. Vtedy je to správne. Ale v takomto prípade platí prezumpcia neviny. Aj my môžeme uviesť celé mená, no mala by platiť prezumcia neviny a dotknuté osoby by mali byť chránené až do konečného verdiktu súdu a v mnohých prípadoch aj po ňom. Majú predsa na to právo a Zákon o ochrane osobných súbojov im to umožňuje."

Tibor Gašpar dodal, že uznesenie o obvinení konkrétnych osôb bolo vydané už pred týždňom.

"O tom, že niektorí funkcionári, rozhodcovia a asistenti sú obvinení z dávania a prijímania úplatkov, vedia už dávnejšie. A keďže komunikujú so svojim okolím, informácie tohto druhu mohli na verejnosť a do médií preniknúť z rôznych zdrojov. My sme informácie o tom, že títo ľudia sú obvinení, poskytli iba funkcionárom Západoslovenského futbalového zväzu, aby ich nedelegovali na ďalšie stretnutia. Plné mená sme nechceli zverejniť aj preto, aby sa obvinení o začatí vyšetrovania dozvedeli najskôr od polície a nie z médií," objasnil Gašpar aktuálne policajné utajovanie mien obvinených aj napriek tomu, že široká verejnosť niektoré už pozná.

"Na prípade pracujeme už viac mesiacov. Podnet prišiel od ľudí z futbalového prostredia. V blízkom období vznesieme obvinenie voči ďalším jedenástim futbalovým funkcionárom a rozhodcov, ktorí pôsobia v Západoslovenskom regióne," dodal Tibor Gašpar.

Na Slovensku je korupčné prostredie

Podozrenie z úplatkárstva vo štvrtej lige je ďalším korupčným prípadom v slovenskom futbale po obvinení niekdajšieho druhého muža Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Vladimíra Wänkeho a bývalého poslanca SMK Józsefa Kvardu.

Wänke podľa vyšetrovateľov okrem iného prevzal od majiteľa klubu Eldus Močenok úplatok desaťtisíc korún (332 eur) za registráciu prestupu hráča.

Na jar tohto roka polícia obvinila z korupcie aj troch funkcionárov a rozhodcu z nižšej futbalovej súťaže, medzi nimi aj Kvardu, ktorý je v súčasnosti podpredsedom trnavskej krajskej samosprávy.

Problémy s korupciou sužovali v minulosti futbalové súťaže v susednom Česku i Poľsku.

Šéf Úradu boja proti korupcii Tibor Gašpar povedal, že polícia do konca mesiaca zrejme obviní ďalších 11 osôb z futbalu pre podozrenia z korupcie. Malo by ísť podľa neho o ľudí zo štvrtej ligy, možno však aj z vyššej súťaže. "Možno by to chcelo zo strany futbalových zväzov si vypracovať lepší systém kontroly aj svojich funkcionárov, aj svojich delegátov," povedal o možných protikorupčných opatreniach Packa.

Korupčné aféry v športe

10. júna 2004 - Polícia Českej republiky potvrdila, že vyšetruje korupčnú aféru a v rámci nej sa zaoberá ďalšími troma zápasmi Gambrinus ligy, v ktorých hral 1. FC Synot Staré Město. Políciou odpočuté telefonáty ukázali, že výsledky početných zápasov v sezóne 2003/2004 boli dopredu dohodnuté. Do kauzy sa zaplietlo postupne 14 rozhodcov, päť klubov a osem manažérov. Medzi obvinenými sa ocitli aj dvaja Slováci, arbiter Eduard Cichý a bývalý športový riaditeľ 1. FC Synor Igor Štefanko.

26. januára 2006 - Finančnými pokutami od 50.000 do 300.000 Kč potrestal kroměřížsky súd všetkých obžalovaných rozhodcov a funkcionárov v úplatkárskej afére bývalého futbalového klubu Synot. Najvyšší peňažný trest dostal bývalý majiteľ klubu Ivo Valenta, ktorému súd vymeral pokutu 300.000 Kč, 50.000 musí zaplatiť bývalý športový riaditeľ a niekdajší šéf trenčianskeho klubu Igor Štefanko a traja rozhodcovia. Trojročný zákaz pôsobenia dostal Igor Štefanko a ďalší traja rozhodcovia Josef Dvořáček, Petr Řehoř a Slovák Eduard Cichý.

27. júna 2006 - Na okresný súd v Kroměříži sa znova vrátila veľká korupčná aféra 1. FC Synot Staré Město, ktorá v sezóne 2004/2005 veľmi negatívne ovplyvnila dianie v celom českom profesionálnom futbale. Do aféry boli zapletení aj Slováci Igor Štefanko a Eduard Cichý.

22. októbra 2006 - Odvolací senát Krajského súdu v Ostrave uznal Lubomíra Pučeka, súčasného manažéra SK Slavia Praha, vinným za korupciu, ktorej sa mal dopustiť ešte ako futbalový rozhodca pred troma rokmi pred zápasom Dukla Banská Bystrica - FK Matador Púchov. Puček spolu s vtedajším kolegom Jiřím Vodičkom mali podľa ostravského súdu ovplyvniť stretnutie Corgoňligy medzi Banskou Bystricou a Púchovom, za čo dostali peňažnú pokutu 70.000 českých korún a Jiří Vodička nesmie dva roky pôsobiť ako futbalový rozhodca. Podľa policajného dôkazu ponúkal odsúdený Puček Vodičkovi pred zápasom Banská Bystrica - Púchov 70 litrov kvalitného českého vína. O Pučekovom prípade rozhodoval 7. augusta 2007 Najvyšší súd ČR, ktorý zamietol jeho odvolanie.

6. marca 2007 - Pracovníci Úradu boja proti korupcii Prezídia Policajného zboru zadržali v Bratislave priamo pri preberaní úplatku vysokého funkcionára Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Vladimíra W. Zadržaný mal naplniť skutkovú podstatu trestného činu prijatím úplatku vo výške 10.000 Sk za sprostredkovanie registrácie zahraničného hráča, ktorý mal údajne namierené do ŠK ELDUS Močenok. V úlohe agenta vystupoval Stanislav Szabo, majiteľ ŠK Eldus Močenok. Vladimír W. pôsobil na SFZ ako predseda Ligovej komisie SFZ, športový riaditeľ SFZ a zastupujúci generálny sekretár SFZ

5. marca 2008 - Traja funkcionári futbalového klubu dali rozhodcovi finančnú hotovosť vo výške 50.000 Sk (dvakrát po 25.000 Sk) za to, že vybaví a ovplyvní výsledky futbalových zápasov II. triedy - dospelí majstrovstiev okresu Dunajská Streda. Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii Prezídia Policajného zboru obvinil Jána K., Attilu S. a Józsefa K. za trestný čin podplácania a jednu osobu za trestný čin prijímania úplatku.

tasr

Súvisiace články