Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

Koronakríza zasiahla aj vodných lyžiarov. Rakúšania do Košíc nepricestujú

Alexander Vaško ml. sa teší na domáce preteky. (Autor: Milan Vass)
Patrik Fotta|Publikované 25. júl 2020 o 00:00

Cez víkend sa na Jazere uskutoční Slovak Open.

KOŠICE. Tradičné medzinárodné podujatie, ktoré sa každoročne v letných mesiacoch koná v areáli Trixen Park Košice sa tentoraz musí zaobísť bez európskej špičky vo vodnom lyžovaní za vlekom.

Dôvodom sú prísne opatrenia súvisiace s pandémiou koronavírusu.

Slovak Open 2020, ktoré sa uskutoční cez víkend, ponúkne súboje najlepších slovenských reprezentantov, pričom účasť potvrdili aj oklieštené výpravy z Holandska a Nemecka.

V aktuálnej sezóne pôjde o najväčšie medzinárodné preteky v strednej Európe.

Veľkú pozornosť bude popri skokoch a akrobacii pútať kategória slalom, kde by mali vyrovnaný súboj zviesť Alexander Vaško ml. so Samuelom Saxom z klubu Trixen.

Očakával väčšiu konkurenciu

Pri neúčasti elitných európskych pretekárov bude musieť hľadať jeden z favoritov na medailové umiestnenie Alexander Vaško ml. vnútornú motiváciu.

„Budú to o čosi slabšie preteky ako som očakával. Ešte nedávno som veril, že opatrenia v okolitých štátoch sa zmiernia. Naopak v Rakúsku to vyzeralo celý čas, že budú môcť prísť, pripravovali sa a na poslednú chvíľu im zaviedli opatrenia, kvôli ktorým nemôžu vycestovať. Budú to teda hlavne preteky nás domácich spolu s Nemcami a Holanďanmi. Aj napriek tomu, že účasť nebude veľká, myslím si, že sa ľudia budú mať na čo pozerať,“ povedal Vaško ml. a dodal:

„Môžeme sa viac sústrediť na výkony a menej na umiestnenia. Po určitej stránke to budú pokojnejšie preteky. Skôr bude každý bojovať sám so sebou. Všetci budú chcieť predviesť čo najlepšie výkony.“

Doma naposledy jazdil minulý rok

Na domáci vlek sa Vaško ml. vrátil minulý týždeň z pracovno-tréningového pobytu v Nemecku.

„Chcel som si opäť zvyknúť na košický vlek. Doma som naposledy lyžoval minulý rok na konci sezóny, čo je pomerne dlhá doba. Skôr som sa kvôli korone nevedel dostať do Košíc. Dva mesiace už trénujem s novými skokanskými lyžami a zatiaľ lietajú parádne. Oproti tým starým je to neporovnateľne lepší pocit. Viem na nich vyvinúť omnoho vyššiu rýchlosť a celkovo mi sedia výborne.“

Vlek vo vodnolyžiarskom areáli Trixen je podľa Vaška ml. ideálny na dosahovanie skvelých výkonov v kategórii slalom.

„Ak to porovnávam s inými vlekmi v Európe, u nás v Košiciach sa dá zajazdiť fantastický slalom vďaka nižšej rýchlosti. Ak by sa tu zišla svetová špička a trénovali by týždeň na vleku som presvedčený, že by tu padol svetový rekord v slalome.“

V slalome tuhý boj so Saxom

Oproti tomu v skokoch pretekári aj pri výborných výkonoch nemajú veľkú šancu dosiahnuť dĺžku ako na iných vlekoch.

„Dôvodom je už pomerne starý a krátky mostík, ktorý síce spĺňa medzinárodné kritériá, ale nedá sa na ňom skákať tak ďaleko. Ak by sa zrenovoval a vymenil na ňom povrch myslím si, že by bolo možné skákať o dva až tri metre ďalej ako momentálne.“

Najväčší súboj sa cez víkend na Jazere očakáva v kategórii slalom, kde by mal Vaško ml. bojovať o prvenstvo s klubovým kolegom Samuelom Saxom.

„Uvidíme, ako tento náš súboj dopadne. Sám som na to zvedavý. Určite vyhrá lepší. Teším sa na to a dúfam, že aj v ostatných disciplínach sa budeme s ostatnými pretekármi navzájom posúvať dopredu. Je to šport a stať sa môže čokoľvek. Ja sa po troch rokoch konečne cítim zdravotne fit na domácich pretekoch. Už asi bolo načase,“ pousmial sa Vaško ml.

Patrik Fotta pôsobil 6 rokov v denníku Korzár ako športový redaktor. Píše predovšetkým o hokeji, hádzanej, basketbale, či atletike. Ako reportér sa zúčastnil na MS v hokeji 2019 a šesťkrát na Medzinárodnom maratóne mieru.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články