Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Koniec a začiatok cyperskej tenisovej rozprávky

Sportnet|Publikované 29. jan 2006 o 23:00

,,Každú druhú noc som si chodil líhať priemerne o štvrtej ráno. Bol to fyzicky a psychicky ťažký turnaj aj bez Safina, Hewitta, Nadala a Agassiho. Mal som potvrdiť úlohu jednoznačného favorita, ale od polovice zápasu s Haasom mi to nešlo. Dovtedy som ...

,,Každú druhú noc som si chodil líhať priemerne o štvrtej ráno. Bol to fyzicky a psychicky ťažký turnaj aj bez Safina, Hewitta, Nadala a Agassiho. Mal som potvrdiť úlohu jednoznačného favorita, ale od polovice zápasu s Haasom mi to nešlo. Dovtedy som nestratil set a kliesnil si cestu superhrou. Potom som sa trápil, robil chyby a bojoval iba o postup," začal svoje vyznanie čerstvý víťaz 94. tenisových majstrovstiev Austrálie Roger Federer.

"Vo finále stálo proti mne všetko - cyperský sen mladíka z Limassolu s veľkou podporou v Melbourne, plné noviny pozitívnych príbehov o Baghdatisovi, ktorý nemal čo stratiť a mal vo finále dovŕšiť svoju rozprávkovú cestu na Australian Open. Keď som vstúpil do Arény Roda Lavera, atmosféra ma potešila. Nedá sa s tou proamerickou v New Yorku v zápase s Agassim ani porovnať. Bojoval som a presadil som sa v dlhom zápase, po ktorom snímam klobúk pred súperom. Marcos ma zaskočil, vymýšľal údery, nachádzal kontry a zaslúžene viedol. Zlomil ho druhý set, v ktorom prišiel o brejk, a keď som videl, že dostáva kŕče, začal som strácať koncentráciu a premýšľať, čo bude po mečbale, keď dvihnem ten pohár. Ledva som to dotiahol, a preto vo mne prepukli tie emócie počas ceremoniálu. Aj chlapi občas plačú, je to ľudské," povedal Federer.

Ukončil cyperskú rozprávku, ale Marcos Baghdatis druhú začal. Svojimi víťazstvami, vervou, srdcom a patriotizmom zabezpečil pre školákov extra prázdniny, pre seba odklad vojenčiny, vylákal ľudí na ulice ostrova a pritiahne deti na tenisové dvorce, ktoré sa začnú odteraz budovať. Futbal dostal v Nikózii, Larnake a Limassole konkurenta. Aj Baghdatis plakal. Videli sme ho v šatni po zápase v náručí trénera, bratrancov i priateľky, francúzskej modelky Camille Nevierovej. Plakal od únavy, od sklamania, ale i od šťastia, ktoré si uvedomí až o pár dní.

,,Teraz je mojou prvou finálovou skúsenosťou len prehra. Dva sety som hral skvele, potom som nevládal. Bolo to šialené tempo," priznal Marcos. ,,Rogera úplne chápem. Videl som ho roniť slzy už po prvom vyhranom Wimbledone, čo som sledoval v televízii, a plakal som s ním. Viem, čo sú slzy. Keď som odišiel od rodičov do Francúzska na štúdiá 14-ročný, plakal som denne. Chýbali mi. Ani tenis ma netešil, hoci ma vďaka talentu vybrali do tenisovej akadémie v Paríži. Rodina je nadovšetko."

Baghdatisa našiel na detskom turnaji Le Petits As (malé esá) v Tarbes v juhozápadnom Francúzsku cyperský agent a Patrick Mouratoglou. Priviedol ho k veľkému tenisu. Nemal vraj výnimočné nadanie, ale veľký charakter a charizmu. Obaja jeho bratia Marinos a Petros Baghdatisovci už hrali za Cyprus v Davisovom pohári. Marcos nevedel po francúzsky, nemal priateľov, neznášal parížsky chlad. Chýbalo mu more, blízki, zábava.

Dnes sa vypracoval na takú úroveň, že mu prezident Tassos Papadopoulos poslal telegram v mene celého národa, ktorý je hrdý na svojho syna a dáva ho za príklad. Cyperská vláda posielala za štátne peniaze rodičov Christosa a Andrianni letecky do Melbournu, ale s poďakovaním odriekli, že nechcú vyrušovať a ich chlapec má vo Victorii aj tak desiatky príbuzných. Melbournske grécke reštaurácie oslavovali, boli nabité hosťami, podávalo sa saganaki, kalamari a suvlaki, tieklo uzo a metaxa, inštalovali sa veľké obrazovky ako počas ME vo futbale, keď Gréci vyhrali titul.

Poradie velikánov

Roger Federer má po Australian Open už sedem grandslamových titulov a v historickom prehľade hráčov s najväčším počtom víťazstiev mu patrí už 6. priečka.

14 - Pete Sampras (USA)

12 - Roy Emerson (Austr.)

11 - Björn Borg (Švéd.), Rod Laver (Austr.)

10 - Bill Tilden (USA)

8 - Andre Agassi (USA), Henri Cochet (Fr.), Jimmy Connors (USA), Max Decugis (Fr.), Ivan Lendl (ČR), Fred Perry (V. Brit.), Ken Rosewall (Austr.)

7 - René Lacoste (Fr.), Bill Larned (USA), John McEnroe (USA), John Newcombe (Austr.), Willie Renshaw (V. Brit.), Richard Sears (USA), Mats Wilander (Švéd.), Roger Federer

6 Boris Becker (Nem.), Donald Budge (USA), Jack Crawford (Austr.), Hugh Doherty (V. Brit.), Stefan Edberg (Švéd.), Tony Wilding (N. Zél.)

(sita)

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.