Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Komentujeme - Sito má čoraz menšie oká

Sportnet|Publikované 18. dec 2006 o 23:00

V siedmich zápasoch (prípravný duel v Nemecku, Nemecký pohár a Loto Cup), v ktorých viedol dosiaľ Július Šupler svoje hokejové ovečky, sa

prezentovalo 43 hráčov. Ešte stále lodivod však nevystrieľal všetky patróny a má v talóne ďalších kandidátov, ktorých mieni zapojiť do akcie pred majstrovstvami sveta. Príležitostí už na to nebude mať veľa, kým bude sezóna, pôjde hlavne o Škoda Cup vo februári vo Švajčiarsku. Je ale zjavné, že už mieni vsádzať i na osvedčené typy (Bartečko, Obšut) a menej priestoru sa ujde novicom a neprevereným kandidátom. Proste oká na site sa budú čoraz viac zmenšovať, aby v hľadáčiku zostali naozaj tí, ktorí si účasť v príprave na šampionát v Rusku zaslúžia. Ako totiž kouč naznačil po uplynulých dvoch turnajoch a hlavne domácom Loto Cupe, viacerí vybraní jednotlivci svoju šancu zahodili alebo aspoň značne znegovali. Nie je to iba tým, že sme druhý raz nevyhrali trofej a po troch rokoch sme poctu prepustili znovu rivalom, ale hlavne prístupom. Konkurencia na podujatí však naozaj nebola taká hrozná, aby sme padli na zadok. Hokejisti vedia, že pri tomto hracom systéme stačí jedno zaváhanie a vidina víťazstva sa rozplynie. Nuž, Švajčiari nám robia dlhodobo problémy a niekedy to pripomína obavy, aké máme pred Čechmi. Najmä vtedy, ak nie sme v plnej sile. Ukazuje sa, že ak sa ujde miestenka viacerým hráčom zo slovenskej a českej extraligy, na medzinárodnom fóre sme labilní. Súvisí to nielen s menšou skúsenosťou, ale hlavne kvalitou hry a chuťou presadiť sa v nekompromisných súbojoch, korčuľovaním od jednej bránky k druhej bez ustatia. Ak slovenský kormidelník nespomenul tých, ktorí si sami na semafore zasvietili červenú, prípadne oranžovú, čo odôvodnil taktickým poukázaním na možné zlepšenie v budúcnosti, tak nezabudol vyzdvihnúť to, ako sa chytro zhostili dresu napríklad R. Tomas, Melichárek či Kukumberg. No naozaj oklieštený výber nezodpovedal na Loto Cupe skutočnej predstave o výkonnosti slovenského hokeja a akútne je sťahovať ďalších matadorov zo Škandinávie, Švajčiarska, z Nemecka či Česka. Nemožno inak než súhlasiť s názorom, že v Moskve nás bude zastupovať tím, v ktorom možno jedna tretina borcov má domicil pôsobenia na starom kontinente a dve tretiny v zámorí.

Tak ako neoslnili hráči, sklamali i diváci. Hokej nie je futbal a sotva organizátori mohli rátať, že na pomoc domácim fanúšikom prídu skalní z iných častí republiky. Bolo však smutné, že na duel Slovensko Rakúsko prišli iba 1845 ľudí, na zápas Slovensko Švajčiarsko 2350 a vlastne iba meranie síl Slovensko Lotyšsko (3408) malo akú-takú atmosféru. Predtým v Piešťanoch to bolo tiež biedne a usporiadatelia sa domnievali, že presunutím akcie k Dunaju zaplnia zimák. Omyl. Hráči šomrali, niektorí si robili si žarty z nezáujmu o podujatie, iní otvorene vraveli, že sa im nehralo dobre pred takouto kulisou. Už v minulosti Igor Nemeček, generálny sekretár SZĽH, vytasil myšlienku, že podobné to je aj na zápoleniach v Nemecku či vo Švajčiarsku (zopakoval ju i tentoraz) a nemôžeme vraj teda hovoriť o sklamaní. No hneď sa začalo spomínať, či by nebolo namieste presťahovať akciu do Košíc. A to napriek tomu, že podľa dohody by si v Bratislave Loto Cup mal odkrútiť tri ročníky. Lepšie by však bolo ísť v ústrety tým, ktorí si reprezentáciu viac vážia a nie sú takí "rozpišťaní". Lebo to nie je o presýtení hokejom, ako sa snažia daktorí ospravedlniť malú návštevnosť, ale o naozajstnom záujme verejnosti o národiak. Aj v Košiciach hrajú extraligu, ale určite by prišlo na každý z duelov našich oveľa viac divákov. Veríme, že proti organizovaniu by nemali nič ani v HC a Steel Aréna by si to zaslúžila. Len aby sa nenašli nejaké odrobinky problémov, ktoré by námet zmietli zo stola. Lebo pre podaktorých je letieť "až" na východ deprimujúcou predstavou a sú radi, keď sa pohybujú v rozpätí pár kilometrov od hlavného mesta. Určite to však nie sú samotní hokejisti. Domnievame sa, že tým by, ak by zámer vyšiel, zažiarili na košickom ľade oči od radosti. Hoci úspešné výsledky by za nich neurobili ani plné tribúny.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.