Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Kombinácia: pribudol šprint

Sportnet|Publikované 5. feb 2002 o 07:47

Po sezóne 2000/01 ukončil kariéru najlepší lyžiar v severskej kombinácii posledných rokov Bjarte Engen Vik z Nórska - dvojnásobný zlatý medailista z Nagana ‘98 - a tak sa na zimných olympijských hrách v Salt Lake City otvára cesta k prvenstvu jeho najväčš


Michal Pšenko (ŠKP Š. Pleso) bude v Salt Lake City štartovať na svojej prvej olympiáde. FOTO - ARCHÍVím súperom z minulých ročníkov. Hlavní kandidáti na víťazstvo sa pred dvoma mesiacmi predstavili u nás na Štrbskom Plese, šprint Svetového pohára vyhral Fín Samppa Lajunen pred Nemcom Ronym Ackermannom a Rakúšanom Felixom Gottwaldom. Táto trojica (v obrátenom poradí) je aj na čele aktuálneho poradia SP po 14 pretekoch.

„Nerozumiem celkom tejto otázke,“ vravel po svojom víťazstve na tlačovej besede na Štrbskom Plese blonďavý severan Lajunen, keď sa ho pýtali, aké má ambície v Salt Lake City. Myslí na zlato, ktoré ešte chýba v jeho zbierke, rovnako ako Ackermann či Gottwald. Navyše Lajunen vyhral vo Vysokých Tatrách novú disciplínu v programe ZOH 2002 - šprint. V Salt Lake City sa najprv bude skákať na veľkom mostíku K-120, potom pretekári pobežia Gundersenovou metódou na 7,5 km. Dovedna tak v severskej kombinácii rozdelia už tri sady medailí.

Medzi favoritov treba rátať aj domácich reprezentantov Todda Lodwicka, Billa Demonga, Japonca Daita Takahašiho, Fínov Jaaka Tallusa, Hannu Manninena či Rakúšana Maria Stechera.

Smutný bude doma pred obrazovkou sledovať olympijské súťaže majster sveta v šprinte z Lahti 2001 Marco Baacke z Nemecka, ktorý v novembrovej príprave na mostíku vo Fínsku utrpel ťažký pád a pri operácii mu museli odstrániť jednu obličku.

Jediný slovenský zástupca Michal Pšenko z ŠKP Štrbské Pleso bude mať podľa doterajších výsledkov vo Svetovom pohári ďaleko do prvej desiatky. Na vlaňajších MS v Lahti skončil Michal na 41. mieste, šprint nedokončil. Devätnásťročný Tatranec má schopnosti, aby vylepšil doterajšie najlepšie umiestenie nášho kombinátora na ZOH - Michal Giacko obsadil pred ôsmimi rokmi v Lillehammeri 26. miesto. Slovenský lyžiarsky zväz navrhol do Salt Lake City aj Petra Diču, ale toho neschválilo plénum Slovenského olympijského výboru.

Mostíky v olympijskom parku Utah v pohorí Wasatch sú asi 45 km od Salt Lake City v nadmorskej výške 2097 m, bežecké trate v Soldier Hollow (86 km juhovýchodne od SLC) sa nachádzajú na planine 1670 m n. m. (on)

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.