Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Kojonkoski dáva Bystölovi ďalšiu šancu

SITA|Publikované 14. nov 2007 o 11:55

OSLO 14. novembra (SITA) - Tréner nórskej reprezentácie v skokoch na lyžiach Fín Mika Kojonkoski opäť nominoval do družstva olympijského víťaza z Turína 2006 z pretekov na strednom mostíku Larsa Bystöla.

Na konci uplynulej sezóny 28-ročného skokana už po druhý raz vylúčili z reprezentácie po tom, ako počas Veľkonočných sviatkov strávil jednu noc v záchytnej stanici po bitke, ktorú vyvolal pod vplyvom alkoholu v jednom z pubov v Hemsedale. Pobil sa vtedy s obsluhou, hosťami a napadol aj privolaných policajtov. Keď sa mu už trest blížil ku koncu, 23. júla ho prichytila policajná hliadka za volantom a opäť nebol celkom triezvy. Hrozil mu mesačný pobyt vo väzení, potom ho však justičné úrady v Nórsku zmenili na ročnú ambulantnú protialkoholickú terapiu a podmienečný trest s dvojročnou skúšobnou dobou.

Bystölove problémy s alkoholom nie sú žiadnou novinkou. Keď sa v roku 2000 nedostal do reprezentácie, zapíjal bolesť niekoľko dní. V tom čase ho prichytili policajti opitého za volantom auta. Odsedel si vtedy 24 dní vo väzení. V roku 2003 po súťaži SP v Holmenkollene zapíjal nevydarené preteky až do rána v miestnom bare. V tom istom roku po zábave v Osle padol cestou domov do rieky a bolo obrovským šťastím, že sa neutopil. V roku 2005 ho prvýkrát vyradili z reprezentácie pre alkohol, keď po pretekoch družstiev na strednom mostíku na majstrovstvách sveta v Oberstdorfe do rána utápal žiaľ v krčme. "Všetky tieto epizódy boli jeho volaním o pomoc. Potreboval ju, pretože sa ocitol v životnej kríze. Nikto to však nechcel vidieť a rozumieť mu. Všetci čakali od neho iba výsledky," zastal sa vtedy talentovaného skokana olympijský víťaz z Lillehammeru 1994, majster sveta z roku 1993 a víťaz seriálu pretekov Svetového pohára zo sezóny 1993/94 Espen Bredesen. Práve na jeho podnet sa Kojonkoski rozhodol zaradiť Larsa Bystöla opäť do nórskej reprezentácie. Ten sa mu odvďačil ziskom zlata na minuloročných ZOH v Turíne, na veľkom mostíku vybojoval bronz a bol aj členom bronzového družstva. V uplynulej sezóne však nedosiahol žiadny výraznejší úspech. Najlepším jeho výsledkom boli tri 28. miesta v pretekoch SP (v Lillehammeri, Zakopanom a Klingenthali), na majstrovstvách sveta v Sappore neštartoval a opäť prepadol alkoholu.

Teraz mu Kojonkoski podal pomocnú ruku po druhý raz. "Pripravili sme pre Larsa špeciálny program postavený na pomoci psychológa a protialkoholickej liečbe. V príprave skákal veľmi dobre, zaslúžil by si byť opäť v kádri A-družstva. Nechceme odstaviť talentovaného športovca pre jeho problémy so samým sebou. Želali by sme si, aby si dal do poriadku svoj život a vrátil sa na najvyššie pozície," vysvetlil opätovné zaradenie Bystöla do reprezentácie hovorca nórskeho družstva Jörgen Hyvang.

Nóri v týchto dňoch absolvujú záverečné sústredenie pred začiatkom novej zimnej sezóny vo fínskom stredisku Rovaniemi, odkiaľ sa presunú na úvodné preteky Svetového pohára v Kuusame.


Súvisiace články