Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Kmeť chce v Burse prepisovať históriu

Sportnet|Publikované 15. júl 2008 o 22:00

TOMÁŠ TÓTH, tomas.tothkorzrar.skPred mužskou volejbalovou reprezentáciou je už len vyvrcholenie Európskej ligy. Náš tím postúpil do Final Four

TOMÁŠ TÓTH, tomas.tothkorzrar.sk

Pred mužskou volejbalovou reprezentáciou je už len vyvrcholenie Európskej ligy. Náš tím postúpil do Final Four rovnako ako vlani. V tureckej Burse obhajuje tretie miesto, no zverenci talianskeho trénera Emanuela Zaniniho chcú hrať v Burse finále. Pravda, v ceste im stojí reprezentácia Nemecka.

KOŠICE. Postup do Final Four Európskej ligy si naši volejbalisti zabezpečili s prehľadom. Uplynulý víkend už len na diaľku sledovali posledný turnaj v Portugalsku, postup z druhého miesta mali vo vrecku. Na sústredení v Púchove sa dozvedeli, že semifinálovým súperom Slovenska v Burse bude Nemecko, účastník letných olympijských hier v Pekingu.

Nemci bez olympionikov

Do poslednej chvíle nebolo jasné, či sa naši stretnú s domácim Tureckom, alebo s Nemeckom, teraz sa už môžu pripravovať na konkrétneho súpera. "Posledná informácia hovorí o tom, že Nemci do Bursy nepôjdu s olympijským mužstvom, ale s béčkom, ktoré odohralo väčšinu Európskej ligy. Naše postupové šance tým pádom narastajú. Určite máme vysoké ambície a chcem hrať finále," rozhovoril sa blokár našej reprezentácie Popradčan Tomáš Kmeť.

To, že Nemci nebudú mať v Turecku najväčšie esá hrá našim do karát. "Nemci majú hráčov svetového formátu, pôsobiacich v špičkových európskych kluboch. Ak by prišli v plnej sile, bolo by to o inom. Ale olympiáda je pre nich prvoradá, čo by nám mohlo otvoriť cestu do finále."

Aj pri súčasnej konštelácii nie sú Nemci ľahkým súperom. Veď aj s druhou garnitúrou svoju skupinu v Európskej lige vyhrali. A Slovákom porážajú pravidelne. "S týmto súperom som odohral zatiaľ sedem zápasov, všetky sa skončili rovnako, našou prehrou. Verím, že budeme prepisovať históriu. Aj v jednom a potom aj v druhom stretnutí," nechýba optimizmus našej opore.

Pomýšľajú na finále

Tretie miesto z vlaňajška by nemuselo byť slovenským maximom. Aj Kmeť pomýšľa na viac ako pred rokom v Portugalsku. "Berme to tak, že na druhom, treťom i štvrtom mieste ste porazený. A my chceme dosiahnuť úspech, zatiaľ nimi určite nie sme presýtení," pousmial sa Tomáš, ktorý by si rád zahral finále a najlepšie s víťazným koncom. Ink, bol by to najväčší úspech mužského volejbalu.

Náš tím mal po poslednom turnaju v Holandsku pár dní voľna, zatiaľ čo Nemci ešte cez víkend hrali. Kmeť s avšak nebojí, že by Slováci vypadli z rytmu. "To voľno prišlo vhod každému, chvalabohu sme ho mali pred finále. Veď od druhého mája sme v jednom kolotoči, trénujeme, hráme. Pár dní oddychu nemôže uškodiť, zvlášť, ak máme toľko natrénované a nahrané."

Životná forma až v budúcnosti

Tomáš sa v Európskej lige zviditeľnil. Medzi blokármi v Európskej lige doslova svieti. Dvadsaťšesťročný, 203-centimetrov vysoký rodák hráč, ktorý sa nedávno upísal talianskemu tímu zo Serie A2 Materdomini.it Castellana Grotte, si v 12 stretnutiach pripísal 48 úspešných blokov, čo predstavuje priemer 1,07 bloku na jeden set. Druhému v poradí v tomto ukazovateli, Holanďanovi Larsovi Lorsheijdovi, sa podarilo zastaviť protivníka na sieti rovnako v tucte duelov 33-krát, čo predstavuje oproti slovenskému reprezentantovi priepastný rozdiel 15 blokov. "Viem o tom. Čo to pripísať životnej forme? Takto to nestojí. Hrá sa mi dobre, ale verím, že životná forma príde na vrcholnom podujatí v budúcnosti."

Potvrdiť dobré výkony a rozdať zopár parádnych blokov sa chystá aj v Burse. "Vynasnažím sa pomôcť tímu. Ale u nás nestojí na jednom hráčovi. Naša sila je v kolektíve a tak to musí byť aj v Turecku," dodal.

* * *

Slovákom sa darí

Individuálne štatistiky po základnej časti Európskej ligy:

Najviac bodujúci hráči: 1. Philip Schneider (Rak.) 191 bodov, 2. Sergej Antanovič (Biel.) 188, 3. Valdir Sequeira (Portug.) 187, 4. Martin Nemec 173, ... 11. Tomáš Kmeť 128, 22. Martin Sopko st. (všetci SR) 98

Najlepšie podávajúci hráči: 1. Martin Sopko st. (SR) 16 es, 2. Mark Plotyczer (V. Brit.) 15, 3. Gerald Reiser (Rak.) 15, 4. Martin Nemec (SR) 12

Najlepšie smečujúci hráči: 1. Valdir Sequeira (Portug.) 169 úspešných útokov, 2. Philip Schneider (Rak.) 169, 3. Sergej Antanovič (Biel.) 160, ... 5. Martin Nemec 142, 21. Tomáš Kmeť 78, 23. Peter Janušek 77, 24. Martin Sopko st. (všetci SR) 76

Najlepší blokári: 1. Tomáš Kmeť (SR) 48 úspešných blokov, 2. Lars Lorsheijd (Hol.) 33, 3. Anatolij Klyšeuskij (Biel.) 31, ... 12. Martin Nemec 19, 19. Jakub Joščák 14, 20. Emanuel Kohút (všetci SR) 14

Najlepší nahrávači: 1. Yannick Van Harskamp (Hol.) 51,70-percentná úspešnosť nahrávok, 2. Michal Masný (SR) 50,43%, 3. Diogo Frada (Portug.) 41,58

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.