Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Kmec: Vo Švédsku sa musí ísť vždy na sto percent

Košický odchovanec v drese Örebra. Dušan Kmec (vľavo) by mal v klube pôsobiť aj v nasledujúcej sezóne. (Autor: archív)
Sportnet|Publikované 22. máj 2016 o 22:00

Mladý hokejový obranca Dušan Kmec má za sebou premiérovú sezónu v zahraničí.

Vydarené pôsobenie vo švédskom meste Örebro mu zabezpečilo aj miestenku do reprezentačnej osemnástky, za ktorú odohrali v apríli všetky zápasy na svetovom šampionáte v Spojených štátoch.

KOŠICE. Čoskoro osemnásťročný hokejista je odchovancom HC Košice. Vo svojom materskom klube prešiel všetkými mládežníckymi kategóriami, no vlani sa rozhodol prvýkrát opustiť rodnú krajinu a putoval do tímu Örebro HK.

„Bola to zatiaľ moja najlepšia sezóna v kariére, pretože som sa počas nej veľa naučil. Odohral som kvalitné zápasy a bol som viac na očiach. Za to, že som sa presadil až do Švédska, však vďačím trénerom Petrovi Slaninovi a Antonovi Bartánusovi, ktorí mi dali najviac šancí rozvíjať sa,“ povedal Dušan Kmec.

Slabší tréning sa neodpúšťa

Švédska hokejová škola patrí medzi najlepšie na svete, a tak na sever Európy odchádza množstvo mladých hráčov. Čo ich tam láka?

„Najväčší rozdiel medzi Slovenskom a Švédskom bol v materiálnom zabezpečení klubov. V Örebro mi poskytli všetko a nebola jedna vec, ktorá by mi chýbala. Tréningy boli taktiež o niečom inom. Vysoké nasadenie, korčuľovanie a konkurencia medzi chlapcami, keďže každý sa chcel prebojovať do zostavy. Často sme trénovali spolu s juniormi, a tak sa dalo veľa naučiť. Tréningy boli rozdelené na technickú časť, ktorá sa orientovala na prácu s hokejkou a na tímovú časť, kde sa nacvičovali rôzne herné situácie,“ vysvetľoval talentovaný obranca, ktorý odohral v doraste Örebra 42 zápasov s bilanciou 9+10 a v dvoch dueloch si vyskúšal aj najvyššiu juniorskú súťaž.

V špičkovom klube však od hráčov vyžaduje stopercentný prístup aj mimo zápasov, o čom sa Dušan rýchlo presvedčil.

„Pred odchodom do zahraničia som nebol zvyknutý makať v každom tréningu naplno, no stačil jeden slabší tréning a už som sa nedostal na zápas. Vo Švédsku sa musí ísť vždy na sto percent, pretože sme mali v tíme veľa obrancov a iba polovica z nich sa prepracuje na zápasovú súpisku.“

Spoluhráči ako druhá rodina

Odísť z domu v mladom veku nie je jednoduché, no Dušan Kmec zvládol pobyt vo Švédsku bez väčších ťažkostí.

„Myslel som si, že to bude ťažšie, ale Örebro patrí medzi silnejšie tímy vo Švédsku, a tak si berie hráčov z celej krajiny. Všetci chlapci bývali v jednej oblasti, takže boli ako moja druhá rodina. Problémom nebola ani jazyková bariéra, pretože som vedel po anglicky a časom som začal rozprávať aj po švédsky,“ hovoril.

Spoločnosť robili Kmecovi dvaja Slováci hrajúci za seniorský tím Örebra, bratia Július a Libor Hudáčkovci.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.