Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

Klzisko v Soči je obrovské, českí hokejisti hovoria o letisku

Kanaďania sa na širokom klzisku strácajú. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|10. feb 2014 o 21:52

Modrá čiara je bližšie. Počas presilovky budú hráči oveľa viac pri bránke, hovorí Jaroslav Halák.


prokop_avizo.jpg
Zo Soči od nášho redaktora TOMÁŠA PROKOPA

SOČI. „Keď tu človek nakorčuľuje do rohu, tak naspäť sa vracia týždeň,“ hovorí udychčane český veterán Petr Nedvěd. „Tak ja sa potom budem vracať dva týždne,“ dodáva Michal Handzuš.

Ľadové plochy v dvanásťtisícovej hale Boľšoj aj sedemtisícovej Šajbe sú obrovské. Českí hokejisti hovorili o letisku už po turnaji v rámci European Hockey Tour.

Vníma to aj kapitán slovenského tímu Zdeno Chára. „To, že je plocha väčšia, cítiť. Je väčšia ako európsky priemer.“

((foto))

O päť metrov viac

„Čítal som Zdenove vyjadrenia a keď mu to je obrovské, tak neviem, čo to má byť pre nás. Dlho som nehral na takej veľkej ploche, musím si zvyknúť. V Amerike sa hrá úplne inak, na malom ihrisku,“ doplnil Marián Hossa.

Rusi zvolili najširší možný variant, aký im pravidlá povoľujú. Plocha má 60 x 30 metrov. Na porovnanie Slovan Bratislava hrá na 60 x 28 metrov a arény v NHL majú 60 krát 25 (opravené 8:20, pozn.) 25,9 metra.

„Je širšie, ako keď sme hrali v Helsinkách pred dvoma rokmi. Tréneri určia systém a je na nás, aby sme ho dodržiavali. Rusi to spravili pravdepodobne naschvál, aby eliminovali kanadské a americké zbrane,“ dodáva Handzuš.

Viacero tréningov už v aréne Boľšoj absolvoval Milan Jurčina, ktorý porovnáva rozmery s jeho klubovými v Turku.

„Máme tam niečo podobné. Je to obrovské, ale všetci majú rovnaké podmienky. Našou výhodou oproti chalanom z NHL je, že sme tu mohli dlhšie trénovať,“ dodáva obranca, ktorý odohral v zámorí 430 zápasov.

Brankárove uhly

V tom, že je ihrisko širšie, to bude iné najmä pre brankárov, ktorí si budú musieť zvyknúť na iné uhly a postavenie hráčov.

„Treba si zvyknúť na uhly. V NHL je to užšie. Tu je aj útočná tretina iná, modrá čiara je bližšie. Pri presilovke budú hráči oveľa bližšie k bránke. Tieto momenty budú rozhodujúce,“ povedala jednotka slovenského tímu Jaroslav Halák.

klzisko-web_res.jpg

[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/sportove.spravy"][/content]

Súvisiace články