Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Klub nechce na plecia zväzovú zodpovednosť

Sportnet|Publikované 10. mar 2009 o 23:00

V pozadí medailového úspechu Dany Velďákovej vyplávala na povrch aj kauza ohľadom finančných prostriedkov na jej prípravu. Predstavitelia Slovenského

atletického zväzu (SAZ) obvinili jej materský klub Akademik TU z toho, že kvôli postoju tunajších funkcionárov nemôže zväz reprezentantom (okrem Dany a jej sestry Jany aj Dizdarevičovi) z Košíc dať financie zo štátnych prostriedkov. Za všetkým je skutočnosť, že ATU odmieta podpísať zmluvu o reprezentantoch so zväzom.

KOŠICE. Rétorika zväzových činovníkov je jasná - kým s ním Akademik nepodpíše zmluvu o financiách SAZ pre reprezentantov, nemôžu pretekárom vydať peniaze, ktoré im boli pridelené so štátnych zdrojov. Funkcionári Akademika TU sa bránia, že zväz by mal sám riešiť štátne peniaze pre reprezentantov a neťahať do toho kluby.

ATU o porušení zákona

V stanovisku, ktoré nám vo svojom mene i v mene riaditeľa Akademika TU Miroslava Lakatoša poslal predseda atletického oddielu ATU Vladislav Vovčko, vysvetľujú, prečo zmluvu so zväzom podpísať nechcú. Podľa nich "ATU nemôže a nie je ani oprávnené sa zaviazať, že účelne a hospodárne použije dotáciu, nakoľko za štátnu športovú reprezentáciu v súlade s príslušným zákonom zodpovedá zväz, v našom prípade SAZ. Podľa našich vedomostí SAZ cestou príslušného profesionálneho pracovníka schvaľuje plán prípravy a účasť na podujatiach reprezentantov. Sekretariát ATU, ani atletický oddiel, nemá vybudovaný profesionálny aparát a nezamestnáva odborníkov z tejto oblasti, preto nevieme takúto činnosť zabezpečiť. Rovnako nie je možné za daného stavu uzavrieť s príslušnými reprezentantmi zmluvy, kde by sa ich dalo zaviazať, ako budú používať finančné prostriedky štátneho rozpočtu, pretože nie sú zamestnancami ATU." Ďalej považujú uzatváranie zmlúv vo veci štátnej športovej reprezentácie za porušovanie právnych noriem Ministerstva školstva SR a zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy.

Posudzovať musí zväz

"Ako ekonóm si stojím za tým, že zväz touto zmluvou porušil zákony. Ak zväzový šéftréner robí plán prípravy reprezentantov, musí im aj peniaze prideľovať priamo zväz. My nemôžeme predsa posúdiť, či ich pretekár použil účelovo a hospodárne. Zväz musí posúdiť, či pre reprezentanta je účelné napríklad sústredenie v cudzine, alebo nie. A ak by reprezentant porušil finančnú disciplínu, prečo by mal za to zodpovedať klub? Oni nie sú našimi zamestnancami," doplnil pre Korzár M. Lakatoš, riaditeľ ATU, ktorý v minulosti bol aj viceprezidentom Slovenského atletického zväzu. Problém mu teda nie je cudzí, naťahovačky tu vraj boli stále. Akademik TU je za to, aby to fungovalo ako doteraz.

Chcú systém zálohy

V stanovisku ATU navrhuje: nebude sa uzatvárať zmluva o dotácii, ale SAZ záväzne oznámi, že príslušný člen AO ATU dostáva na prípravu určitú čiastku finančných prostriedkov. AO poskytne zálohu do výšky oznámenej čiastky (doposiaľ sme to tak robili, SAZ nikdy nechcel poskytnúť zálohu s tým, že nechce porušiť zákon o rozpočtových pravidlách). SAZ, ako zodpovedný za štátnu športovú reprezentáciu, v súlade so zákonmi, vyšle príslušného reprezentanta na "služobnú cestu" a určí podmienky, ako môžu byť finančné prostriedky štátneho rozpočtu použité. Po ukončení prípravného tábora, resp. pretekov, zodpovedný pracovník SAZ prekontroluje doklady a záväzne ich podpíše, čím potvrdí že finančné prostriedky boli účelne použité. Následne môžu byť tieto prostriedky: a) zúčtované na SAZ-e a reprezentant vráti zálohu AO, b) zúčtované v ATU podľa príslušných zákonov a SAZ si pri podpise dokladov vyhotoví ich fotokópie. M. Lakatoš dodáva: "My sme spomínané zálohy poskytovali našim reprezentantom aj v minulosti, teda takto sme im pomáhali a chceme aj naďalej."

Medailistka stojí za klubom

Postoj Akademika TU teda ostáva nemenný, a tak sa zdá, že spor sa presunie až na rezort školstva. Velďákové však peniaze na tohtoročnú prípravu potrebujú ihneď. "Klub nám vždy pomáhal, nie je pravda, že by nás teraz chcel podraziť. Podľa nás má klub pravdu, no pre nás je to ťažké a peniaze potrebujeme, nech už prídu akokoľvek. Už o niekoľko dní totiž ideme na sústredenie do Španielska a letenky objednal náš tréner prakticky z úspor a je tu otázka, ako to bude s preplatením," vyjadrila sa pre náš denník k téme aj samotná Dana Velďáková. Jej tréner Radoslav Dubovský pre agentúru SITA uviedol, že ho celá záležitosť mrzí a na pohode to nikomu nepridáva. Chce sa však v prvom rade venovať svojej trénerskej práci a je jedno, akým spôsobom peniaze napokon prídu.

Dostanú peniaze "cez hlavu"?

Slovenský atletický zväz našiel napokon podľa včerajších informácií šalamúnske riešenie, že prostriedky Velďákovým pošle prostredníctvom iného klubu, Slávie UK Bratislava, s ktorým zmluvu podpísanú má. Tak to je už naozaj poriadny galimatiáš! "Teoreticky je jedno, ako peniaze dostanú, i keď je to nelogické. Možno je to až príliš špekulatívna teória, ale je možné, že sa tým pripravuje cesta pre prípadný prestup do tohto klubu v budúcnosti," dodáva M. Lakatoš.

MARIÁN ŠPACAI

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.