Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

Kližan urovnal spory s Lackom a pomohol zdolať Rakúsko

Slovenskí tenisti opäť tvoria dobrú partiu. (Autor: TASR)
Ondrej Gajdoš|Publikované 5. apr 2014 o 19:53

Tenisti Slovenska si v septembri zahrajú o postup do svetovej skupiny, kde hrali naposledy v roku 2006.

BRATISLAVA. Veľké tenisové srdce i majstrovstvo ukázali slovenskí reprezentanti aj v sobotňajšej štvorhre zápasu s Rakúskom v 2. kole I. skupiny euro-africkej zóny Davisovho pohára.

Hoci dvojica Michal Mertiňák, Martin Kližan prehrávala s rakúskym párom Alexander Peya, Dominic Thiem 0:2 na sety a 2:4 v treťom sete, nakoniec vývoj obrátila a vybojovala pre domáci tím rozhodujúci tretí bod.

Nedeľňajšie dvojhry už budú tenisovou exhibíciou. Slovensko bude hrať v baráži o postup do svetovej skupiny, v ktorej hralo naposledy v roku 2006.

Kližan sa spočiatku hľadal

Kapitáni oboch tímov urobili v zostavách zmenu oproti pôvodnému plánu. V slovenskej dvojici sa pri špecialistovi Michalovi Mertiňákovi objavil ľavák Martin Kližan, ktorému dlhšie trvala aklimatizácia po utorňajšom návrate z Ameriky.

V rakúskom páre nastúpil pri treťom deblistovi svetového rebríčka Alexandrovi Peyovi mladík Dominic Thiem - za stavu 2:0 pre Slovensko po piatkových dvojhrách sa už nemal na čo šetriť.

"O zaradení Kližana som sa rozhodol v piatok večer," vysvetľoval kapitán Miloslav Mečíř. "Jednak som chcel šetriť Lukáša Lacka na nedeľu a zároveň sa do zostavy tlačil Kližan - aj to mi uľahčilo rozhodovanie."

Domáci tenisti sa pomalšie rozbiehali. Prvý set prehrali po vyrovnanom priebehu v tajbrejku a v druhom už boli Rakúšania jasne lepší.

Peya s Thiemom sa dopĺňali, v slovenskej dvojici bol lepším skúsený Mertiňák a Kližan spočiatku striedal výborné chvíle so slabšími.

((foto))

Kritický moment

Kritický moment nastal v treťom sete. Rakúšania prelomili Mertiňákovo podanie a viedli už 4:2. Mertiňák s Kližanom však zabojovali, po troch vyhratých gemoch obrátili vývoj. Set vyhrali v tajbrejku.

"V úvode som sa na kurte hľadal, lebo prechod z antuky na tvrdý povrch nie je jednoduchý," vravel Kližan. "Od tretieho setu sme začali lepšie returnovať, robili sme na súperov tlak a vytvárali sme si viac príležitostí, aby sme ich brejkli. Získali sme sebavedomie."

Vo štvrtom stratil neporaziteľnosť pri podaní aj Thiem, to stačilo Mertiňákovi s Kližanom na vyrovnanie stavu.

Piaty set, to bola dráma, čo dvíhala divákov zo sedadiel.

Slováci v ňom dotiahli z 0:2 na 2:2 a v siedmom geme mali pri Peyovom podaní za stavu 15:40 výhodu dvoch brejkbalov. Ešte ju nevyužili, ale v deviatom geme už áno. Slovensko viedlo 5:4 a Mertiňák s novými loptami podával na víťazstvo v zápase.

"Vtedy som začínal veriť, že chlapci dotiahnu zápas do víťazného konca," poznamenal Mečíř. "Je skvelé, že tretí bod máme už v sobotu. V nedeľu by to bolo ešte ťažšie ako dnes."

Znova je dobrá partia

Hneď po premenenom mečbale vybehol Lacko z lavičky a striekal na spoluhráčov šampanské ako na pódiu vo formule 1. Diváci aplaudovali domácim tenistom pri víťaznom kole. Bolo cítiť, že slovenský tím opäť tvorí dobrú partiu.

"Nováčik Noro Gombos je výraznou posilou kolektívu," tešil sa Kližan. "Konečne sme sa dali všetci dokopy. Aj my s Lukášom Lackom sme si vysvetlili sporné veci z nedávnej minulosti a teraz máme v tíme výbornú atmosféru."

Slováci sa v utorok dozvedia meno súpera v septembrovej baráži. Mečířov tím dozrel a po ôsmich rokoch by sa mohol vrátiť medzi 16-člennú svetovú elitu.

Euroafrická zóna

I. skupina - rozhodujúce 2. kolo:

BRATISLAVA

Slovensko - Rakúsko 3:0 po sobotňajšej štvorhre - SR už má istotu víťazstva

(Norbert Gombos - Dominic Thiem 6:4, 3:6, 6:3, 6:4, Lukáš Lacko - Andreas Haider-Maurer 7:6 /3/, 4:6, 4:6, 6:2, 6:3, Martin Kližan, Michal Mertiňák - Alexander Peya, Dominic Thiem 6:7 /4/, 3:6, 7:6 /5/, 6:4, 6:4 )

VARŠAVA

Poľsko - Chorvátsko 1:2 po sobotňajšej štvorhre

(Michal Przysiezny - Marin Čilič 1:6, 4:6, 4:6, Jerzy Janowicz - Borna Čorič 6:2, 2:6, 5:7, 7:5, 4:6, Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski - Marin Draganja, Mate Pavič 6:7 /1/, 7:6 /4/, 4:6, 7:6 /2/, 6:4)

PORTOROŽ

Slovinsko - Izrael 1:1 po sobote

(Blaž Kavčič - Amir Weintraub 6:4, 5:7, 3:6, 6:3, 4:6, Blaž Rola - Dudi Sela 6:3, 6:4, 6:4, sobotňajšiu štvorhru Blaž Rola, Grega Žemlja - Jonathan Erlich, Andy Ram odložili pre dážď na nedeľu)

MALMÖ

Švédsko - Ukrajina 1:2 po sobotňajšej štvorhre

(Johan Brunström - Sergij Stachovskij 4:6, 4:6, 7:5, 6:3, 11:13, Markus Eriksson - Arťom Smirnov 4:6, 1:6, 2:6, Johan Brunström, Robert Lindstedt - Sergej Bubka, Denis Molčanov 7:6 /4/, 6:7 /6/, 3:6, 6:4, 10:8)

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články