Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

KLESAJÚCI POČET GÓLOV V NHL TRVÁ

Sportnet|Publikované 26. nov 2003 o 23:00

Páni z vedenia National hockey league sa momentálne na nedostatok práce naozaj sťažovať nemôžu. Stojí pred nimi niekoľko vecí, ktoré treba čo najskôr

vyriešiť a zabezpečiť bezproblémový chod súťaže. Tým máme na mysli hlavne hrozbu stávkovania hráčov po sezóne 2003/04, pretože stará zmluva medzi NHL a hráčskou asociáciou NHLPA čo nevidieť vyprší a podpísanie novej je zatiaľ v nedohľadne. Ďalším problémom je nelichotivá finančná situácia niektorých klubov, najmä kanadských. Veľké straty vykazovala dlho Ottawa Senators, no po výmene vlastníkov by sa malo dať všetko do poriadku. Damoklov meč vraj visí aj nad Calgary Flames a Edmonton Oilers, pri ktorých sa už začala preberať aj alternatíva sťahovania tímov do USA.

Funkcionárov NHL určite dvakrát neteší ani neustály pokles diváckej sledovanosti. Televízne spoločnosti hlásia obrovské straty a naplno sa to prejavilo počas tohtoročného play-off. Napríklad len na stanici ESPN sledovalo finálové boje medzi New Jersey Devils a Anaheimom Mighty Ducks o 56 % menej ľudí ako vlani, keď o slávny Stanley Cup zápasili hráči Detroit Red Wings a Caroliny Hurricanes. Čo je ešte horšie, menší záujem o hokej je vidieť i priamo v arénach, kde stále viac a viac miest zíva prázdnotou. Na niektoré duely New York Islanders, Caroliny Hurricanes, či Buffala Sabres sa príde pozrieť okolo 10 000 priaznivcov, a to je naozaj málo. Hlavne keď to porovnáme s návštevnosťou detroitskej Joe Luis Areny...

Jednou z možných príčin poklesu diváckeho záujmu je fakt, že v NHL sa momentálne preferuje defenzívne poňatie hry. Mnoho koučov sa totiž drží zásady "hlavne gól nedostať, a ono to víťazstvo už nejako príde...." Lenže futbalové výsledky 1 : 0 či 2 : 1 sú pre fajnšmekrov najrýchlejšej kolektívnej hry na svete nedostačujúce. Darmo sa hráči a tréneri oháňajú tým, že mužstvo vyhráva, keď samotná hra stratila na atraktivite a príťažlivosti. Dnes je už celkom bežné, že defenzívne povinnosti si musia plniť aj útočníci, veľké hviezdy, ostrostrelcov nevynímajúc. Mohol by o tom rozprávať ruský rýchlik Sergej Fjodorov, momentálne zrejme najväčšia osobnosť Anaheimu. Ešte počas pôsobenia v Detroite ho totiž tréner Scotty Bowman často nútil hrať celý zápas na poste obrancu, čo sa rodenému kanonierovi príliš nepáčilo. Možno aj preto uprednostnil v lete ponuku kalifornského celku, pred zotrvaním v "Hockeytowne".

Samozrejme, svoj podiel na tom, že padá menej gólov majú aj brankári. O kvalitách Dominika Hašeka, Martina Brodeura, či Nikolaja Chabibulina nikto nepochybuje, lenže.... Kvalitní brankári ako Terry Sawchuk, Jacques Plante alebo Grant Fuhr tu boli aj v minulosti, a predsa nebol gólový priemer na zápas taký nízky ako v súčasnosti. Dnešní gólmani sú totiž doslova "utopení" v tej obrovskej výstroji a prekonať ich už nie je také jednoduché. Áno, muži v maskách musia mať kvalitnú výstroj, veď čelia čiernym projektilom letiacim rýchlosťou aj 160 km/h, no všetko by malo mať svoje medze.

Zoberme si napríklad takého Gartha Snowa z New York Islanders. Ten sa doslova chvastal svojimi obrovskými betónmi, ktoré mali na výšku takmer jeden meter a siahali mu až po pás. Pri svojej mohutnej postave (190 cm, 90 kg) a ešte mohutnejších chráničoch, ho naozaj nebolo ľahké prekonať. Vedenie súťaže preto obmedzilo výšku betónov na 96 centimetrov a šírku na 30. Naviac ustanovilo Krisa Kinga, bývalého bitkára ligy, ako šéfa kontrolného merania brankárskej výstroje. Zatiaľ to však výsledky neprinieslo. Počas prvých dvoch týždňov sezóny 2003/04 sa odohralo 87 stretnutí s priemerom 4,7 gólu na zápas, čo je o celý gól menej ako vlani. Brankári vychytali až devätnásť čistých kont, počas jedného večera sa dokonca zrodili dva bezgólové zápasy (San Jose Philadelphia a N.Y.Rangers Atlanta), čo sa naposledy stalo pred dlhými 69 rokmi!

Niektorí experti navrhli zväčšiť plochu klzísk na európske rozmery, no to je veľmi nákladné a pre väčšinu klubov neprijateľné. Na ľade by síce bolo viac priestoru pre kľučky a technické parádičky, no NHL by zrejme prišla o svoju doménu neľútostné strety a tvrdé súboje pri mantineloch. Odradilo by to zrejme viac divákov, ako pritiahlo. Určite sa neujme ani model, aby každý tím mal na ľade štyroch hráčov plus brankára. To by vyžadovalo veľké zmeny pravidiel, hernej stratégie a sami hráči by s tým určite nesúhlasili.

Ktosi navrhol aj zväčšenie bránok, to však v dohľadnej dobe asi tiež neprejde. A nič nenasvedčuje ani tomu, žeby sme sa opäť mohli tešiť na gólové hody a dvojciferné výsledky, ako trebárs v časoch Wayna Gretzkeho...

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.