Streda, 28. júla, 2021Meniny má Krištof

Kleinov súper Shane Young: Nerobím z toho tragédiu, dostal som tvrdú lekciu

Adrián Mečiar|29. okt 2020 o 01:00

Shane Young sa vrátil k zápasu s Lajošom Kleinom na UFC 253.

Shane Young sa vrátil k zápasu s Lajošom Kleinom na UFC 253.

Zatiaľ čo pre Ľudovíta Kleina a celé Slovensko sa 27. september zapísal do kroniky domáceho MMA veľkými písmenami, pre Kleinovho protivníka išlo o hotovú pohromu.

Shane Young s odstupom niekoľkých týždňov na svojich sociálnych sieťach vysvetľuje, že samostatnou kapitolou bola už len cesta na zápasnícky ostrov. Z Aucklandu cez Sydney, San Francisco a Las Vegas až na ostrov Yas v Spojených arabských emirátoch. 

Do toho sa musel vysporiadať so zmenou súpera. „Pripravoval som sa na súpera s ortodoxným postojom, kombinácia boxu a wrestlingu. A namiesto neho mi potom našli kickboxera s obráteným garde zo Slovenska,“ povedal Young.

Klein vzal súboj ako náhradník na poslednú chvíľu. Napriek minimálnemu času na prípravu sa ale postaral o to, aby si jeho meno vo svete zapamätali. O tom, aký spravil dojem, svedčia bezprostredné reakcie zahraničných médií.

Veď ani Young nespomenul Kleinovu domovinu náhodou. S nadľahčením naznačil, že na našu krajinu zrejme tak skoro nezabudne. Najväčšiu zásluhu na tom však majú slovenskí fanúšikovia.

„Bol to prvý chalan zo Slovenska, čo sa dostal do UFC. Slovensko, nemáte zač, ste tu vítaní. Ale nemohli by ste už prestať s vypisovaním na mojom profile? Ešte nikdy som nevidel toľko ľudí napísať ´Prečo toľko plačeš´,“ povedal Young.

Faktom ale je, že Lajoš Klein sa na sociálnych sieťach skutočne tešil veľkej podpore. Najmä v období pandémie a taktiež z dôvodu, že zápasil za hranicami a bez divákov, bola podpora fanúšikov na diaľku o to potrebnejšia. 

Fanúšikovia vyjadrili Kleinovi podporu aj po zápase, keď sa z Youngovho tímu ozývali nespokojné hlasy. Hlavný tréner klubu City Kickboxing, v ktorom Shane Young trénuje, označil Slováka za podvodníka a v podobnom zmysle sa vyjadril tiež tímový kolega Israel Adesanya.

Zástupcovia City Kickboxing sa sťažovali na udalosti z váženia. Sám Young sa k tomu teraz vyjadril v podstate po prvý raz. „Toto video nahrávam aj preto, aby som objasnil slová trénera Eugena Baremana, ktorý to označil za istú formu podvádzania. On mal ešte ďalšie dve hodiny na to, aby spravil váhu, no jednoducho to odmietol využiť. Rovno začal piť vodu, dopĺňať živiny. Tak isto ako ten ďalší chalan (Zubaira Tukhugov, pozn. red.). V podstate sa vykašľali na takú tú džentlmenskú dohodu,“ pokračoval rodák z mesta Napier.

Shane Young sa vrátil tiež k priebehu duelu. Na rovinu priznal, že schytal od Kleina lekciu. „Dostal som headkick a ak sa nemýlim, zápas trval 76 sekúnd. Ako môžete vidieť, nerobím z toho tragédiu. Sklamal som sám seba, ale dobre viem, čo sa stalo. V našom gyme vravíme, že neprehráte, ale poučíte sa. A ja som dostal tvrdú lekciu.“

„Poznal som jeho silné stránky, vedel som, na čo mám pripraviť. V priebehu 76 sekúnd sa toho nestihne veľa, ale spravil som tam zopár technických chýb. Ten headkick som registroval, z časti som ho zblokoval, no ten následný zdvihák som vôbec nevidel. Vraví sa, že najtvrdšie sú presne tie údery, ktoré nevidíte.“

„Potom som sa ocitol na zemi, na kolenách, takže som bol asi na sekundu mimo. Chcel som ďalej zápasiť, v tej chvíli som si neuvedomoval, že je koniec. Myslel som si, že lekár sa ma pýta, či môžem ďalej bojovať. On sa asi skôr pýtal, či som v poriadku, ale ja som to ešte úplne nevnímal. Avšak som hrdý na to, že som chcel ďalej bojovať, hoci som bol stále trochu mimo,“ priznáva Young.

Shane Young má za sebou celkovo štyri vystúpenia v UFC, v rámci ktorého má vyrovnané skóre 2-2. Prvú prehru mu pripravil súčasný šampión Volkanovski, druhú práve Slovák Ľudovít Klein. Pre Younga a jeho budúcnosť teda bude kľúčové, ako zvládne svoje nasledujúce zápasy.

Adrián Mečiar je súčasťou redakcie Svet MMA je od roku 2017. Zaujímajú ho inšpiratívne príbehy z prostredia bojových športov, stará sa o YouTube kanál, kde je autorom magazínu Týždeň V klietke. Okrem MMA sleduje najmä basketbal, ale aj ďalšie športy.

Súvisiace články