Klasiku Paríž - Roubaix vyhral Holanďan Terpstra, Sagan skončil šiesty

Terpstra mal na jar skvelú formu. Potvrdil ju triumfom v Roubaix.
Terpstra mal na jar skvelú formu. Potvrdil ju triumfom v Roubaix. (Autor: SITA/AP)
Peter Filin|13. apr 2014 o 12:06

Peter Sagan bojoval o víťazstvo, no v úplnom závere sa spolu s ostatnými len prizeral úniku Nikiho Terpstru.

Paríž - Roubaix:

• trasa vedie z Paríža do mestečka Roubaix na severe Francúzska, neďaleko hraníc s Belgickom
  • väčšinu pretekov bola v úniku skupina pretekárov, v ktorej bol aj Slovák Kolář
  • druhý Slovák na štarte - Peter Sagan - bol 20 kilometrov pred cieľom na čele pretekov, nakoniec jeho únik nevyšiel, Sagan skončil na šiestom mieste
  • z celkovej dĺžky trate 257 kilometrov pretekári absolvovali 51 kilometrov na dlažobných kockách tzv. pavé

BRATISLAVA. Víťazná trofej z Paríž – Roubaix zosobňuje, čím je táto klasika výnimočná. Kamennú kocku zo starých ciest, na ktorých jazdia cyklisti, v nedeľu získal Holanďan Niki Terpstra.

„Vyhral som najdôležitejšiu klasiku. Je to magická chvíľa. O tomto som vždy sníval,“ hovoril 29–ročný víťaz.

Morkov: Z Kolářa môže byť nový Sagan

Na menších klasikách už vyhrával. Tento rok to dokázal napríklad na Naprieč Flámskom. Jeho smola bola, že jazdil v silnom tíme OmegaPharma – QuickStep. Na dôležitých pretekoch bol pešiakom v prospech lídrov.

V nedeľu nečakane dostal možnosť vyhrať. Z veľkej skupiny asi štyri kilometre pred cieľom rýchlo ušiel. Súperi, medzi ktorými bol aj Peter Sagan, taktizovali. Svoj náskok si udržal.

„Nevedel som, o koľko sekúnd som pred nimi. Stále som šiel nadoraz.“

Výborne si počínali obaja Slováci na štarte. Nováčik medzi profesionálmi Michael Kolář jazdil vyše stopäťdesiat kilometrov v úniku.

Do Roubaix prišiel na 141. mieste s takmer polhodinovou stratou, dlho bol však v zábere kamier a ukázal potenciál do budúcich rokov.

„Ako nám povedal Michael Morkov: Toto môže byť nový Peter Sagan,“ napísali o Kolářovi na oficiálnej stránke pretekov.

Ešte lepšie skončil Peter Sagan. Jazdil výborne takticky, dvadsaťštyri kilometrov pred cieľom sa pustil do sólového úniku, neskôr sa držal v skupine lídrov.

Šieste miesto je pre neho najlepším výsledkom v tejto sezóne z trojice monumentov, na ktorých štartoval (Miláno – San Remo a Okolo Flámska).

Po 22 rokoch aj šampión z Tour

Preteky boli opäť plné pádov. Vážnych zranení však bolo málo. Na zemi sa ocitol aj vlaňajší víťaz a veľký favorit Fabian Cancellara. V cieli bol tretí.

„Som unavený a sklamaný. Urobil som maximum, no preteky sa nevyvíjali, ako som chcel. Moje výkony vždy hodnotia podľa víťazstiev, no ani tretie miesto nie je zlé,“ povedal Cancellara.

Prvý raz od roku 1992 štartoval na Paríž – Roubaix aj víťaz Tour de France – Bradley Wiggins. V posledných rokoch sa šampióni z Tour skôr týmto pretekom z obáv o zranenie vyhýbali. Charakter Roubaix taktiež nedáva mnohým šancu na úspech.

Wiggins ako skvelý časovkár je výnimkou. Obsadil výborné deviate miesto.

Online prenos:

16:36 Sagan skončil v špurte zaostávajúcej skupiny na piatom mieste, celkovo skončil šiesty. Cancellara skončil na treťom mieste, špurt vyhral Nemec Degenkolb.

16:35 Holanďan Terpstra s veľkým náskokom víťazí.

16:31 Tri kilometre pred cieľom vedie Terpstra už o 17 sekúnd, má víťazstvo na dosah.

16:28 Šesť kilometrov pred cieľom zaútočil Terpstra a vytvoril si náskok 10 sekúnd.

16:23 Wigginsova skupina sa dostihla Sagana a Cancellaru, osem kilometrov pred cieľom je na čelel 11-členná skupina.

16:21 Šestica, ktorá stíha vedúcu päticu a v ktorej je Wiggins, Boonen i Terpstra, stráca 10 kilometrov pred cieľom 15 sekúnd.

16:18 Sagan, Cancellara, Štybar, Vanmarcke a Degenkolb sú na čele pretekov.

16:14 Štrnásť kilometrov pred cieľom Cancellara so skupinou dobehli Sagana.

16:12 Sagan je na čele aj 16 kilometrov pred cieľom, z pelotónu sa odpútala skupina, ktorá Sagana dobieha. Je v nej Štybar i Cancellara.

16:05 Sagan útočí, odpútal sa od ostatných pretekárov a je na čele pretekov. Do cieľa ostáva 21 kilometrov.

16:00 Do cieľa ostáva 25 kilometrov, aktivita Sagana pomohla, pelotón zrýchlil a už takmer dobehol šesťčlennú skupinu v úniku.

15:48 Peter Sagan sa odpútal od pelotónu v snahe dostihnúť vedúcu šesticu, spolu s ním sa odtrhol aj Belgičan Wynants.

15:33 Štyridsaťpäť kilometrov pred cieľom si vytvorila vedúca šestica s Boonenom a Hushovdom náskok už 30 sekúnd. V pelotóne je okrem Sagana aj Wiggins a Cancellara.

15:13 Od pelotónu sa odpútala šesťčlenná skupina v úniku, vytvorili si 20-sekundový náskok. V skupine je aj štvornásobný víťaz dnešných pretekov Tom Boonen.

15:07 Po viac ako 150 kilometroch v úniku dobehol pelotón vedúcu štvoricu.

14:57 Saganovi sa v spolupráci s kolegami z tímu podarilo dobehnúť pelotón.

14:44 Sagan zaostáva za pelotónom približne 20 sekúnd, pelotón stiahol náskok vedúcej štvorice na necelé dve minúty.

14:42 Pelotón sa začína trhať, na jeho čele sú Boonen a Terpstra, zdá sa, že ide o vážny útok, Peter Sagan zaostáva.

14:34 Z vedúcej osmičky odpadla polovica pretekárov vrátane Kolářa.

14:31 Jeden z pretekárov z čela pelotónu nabehol predným kolesom na chodník a padol, viacero pretekárov vrátane Cancellaru spadlo a musia dobiehať pelotón.

14:22 Prvý raz od roku 1992 štartuje na Paríž – Roubaix aj víťaz Tour de France – Bradley Wiggins. "Toto sú najúžasnejšie cyklistické preteky na svete, ešte úžasnejšie ako Tour de France," vravel Wiggins pre cyclignews.

14:12 Pretekári sa dostali do Arenberského lesa, je to najťažší úsek trate, dlažobné kocky sú tú veľmi ostré a dochádza tu často k defektom. Úsek má 2400 metrov.

14:00 Peter Sagan mal 103 kilometrov pred cieľom defekt a musel vymeniť celý bicykel, jeden z jeho kolegov ho počkal a spolu dobiehajú pelotón.

13:55 Po 150 odjazdených kilometroch stráca pelotón na vedúcu skupinu už len šesť minút.

13:30 Náskok vedúcej skupiny pretekárov je už len šesť a pol minúty. Okrem Slováka sú v skupine ešte David Boucher (FDJ.fr), Kenny de Haes (Lotto Belisol), Andreas Schillinger (NetApp-Endura), Clément Koretzky (Bretagne-Séché Environnement), Benoit Jarrier (Bretagne-Séché Environnement), Tim De Troyer (Wanty - Groupe Gobert) a John Murphy (UnitedHealthCare).

Cyklisti sa pripravujú na Roubaix tak, že si na ruky dávajú gelové náplaste. Kolář na snímke úplne vpravo (FOTO - twitter Tinkoff-Saxo).

12:40 Po 100 kilometroch sa náskok vedúcej osemčlennej skupiny, v ktorej je aj Kolář, zmenšil na osem minút.

11:46 Po 60 odjazdených kilometorch a 25 kilometroch v úniku si vedúca osemčlenná skupina vytvorila náskok takmer 10 minút.

Pretekárov čaká 51 kilometrov jazdy na pavé. (FOTO - cyclingfans.com)

11:12 Približne po 35 kilometroch sa zo pelotónu odthla osemčlenná skupina cyklistov, je v nej aj Slovák Michael Kolář.

10:52 Z profilu trate vyplýva, že pretakári neabsolvujú výrazné prevýšenie, problémom budú hlavné dlažobné kocky. Na obrázku dolu sú číslami označené úseky pavé, je ich spolu 28.

10:28 Pretekári vyštartovali, počasie je podľa prítomných novinárov nepríjemné, je okolo 9 stupňov, slnko na štarte nesvieti, našťastie, cesty sú súché.

Domov»Cyklistika»Klasiku Paríž - Roubaix vyhral Holanďan Terpstra, Sagan skončil šiesty