Pondelok, 14. júna, 2021Meniny má Vasil

Kladivár Miloslav Konopka: A je to tam

Sportnet|31. máj 2004 o 00:00

Blížiace sa olympijské hry mobilizujú atlétov, ktorí doteraz nemajú splnený limit. Jednu z možností zabezpečiť si účasť v Aténach v druhej polovici augusta poskytol atlétom sobotňajší 23. ročník Memoriálu vďaky v Banskej Bystrici, zaradený do seriálu ...


Miloslav Konopka. ŠTARTFOTO - PETER POSPÍŠIL, archívBlížiace sa olympijské hry mobilizujú atlétov, ktorí doteraz nemajú splnený limit. Jednu z možností zabezpečiť si účasť v Aténach v druhej polovici augusta poskytol atlétom sobotňajší 23. ročník Memoriálu vďaky v Banskej Bystrici, zaradený do seriálu Grand Prix Slovakia. Dôverne známe podmienky štadióna na Štiavničkách lákali hlavne domácich pretekárov, aby sa pridali už k deviatim istým účastníkom olympiády z AŠK Dukla.

Na hlavnej ploche sa prvý pokúsil kvalifikovať oštepár Marián Bokor, no ťažko sa vyrovnával s chladným veterným počasím a vlastným zlým dňom. ,,Vôbec som sa nechytal, vietor fúkal zľava, absolútne neideálny pre oštep. Nič sa nedeje, sezóna je len na začiatku a čaká ma ešte veľa pretekov. Verím, že o týždeň na Zlatej tretre v Ostrave bude všetko vyzerať inakšie," poklepal si o hlavu Bokor.

Najlepšie sa trafil do hodu v druhom pokuse (74,66), ktorému však k splneniu olympijského limitu (81,80) chýbalo skoro sedem metrov.

O atmosfére mítingu, keď skandovaný potlesk tvorilo desať párov rúk súperov a rozhodcov, sklamaný Bokor povedal: ,,V podstate som sa cítil ako na tréningu. Nakoniec sa mi nechcelo ani hádzať."

O hodinu neskôr sa vrhačská partia presunula na vedľajšiu plochu, kde sa za príjemnejšieho počasia, keď zasvietilo aj slnko, začala súťaž kladivárov. Najpočetnejšiu skupinku divákov tvorili pracovníci médií, ktorých Miloslav Konopka najskôr "vyhnal" z lavičky za "klietkou". Kameraman televízie mal pri jeho prvom nevydarenom pokuse z pekla šťastie, keď sa kladivo od konštrukcie odrazilo k jeho nohám. Zlý začiatok, dobrý koniec tentoraz platilo dvojnásobne.

Milo sa postupne zlepšoval a pri piatom hode, len čo kladivo opustilo jeho ruky, mohol z plných pľúc zakričať ,,A je to tam". Po dopade 7,26 kg vážiaceho náčinia na métu 81,33 m mohol 25-ročný atlét s hmotnosťou cez metrák vyskočiť od šťastia. Nielenže prehodil aténsky limit (78,65) o 2 metre a 88 cm, ale dokonca sa prvýkrát dostal cez 80-metrovú hranicu a vytvoril si osobák. Doteraz 79,98. Za slovenským rekordom Libora Charfreitaga (81,81) zaostal iba 48 cm. V aktuálnych svetových tabuľkách sa zaradil za Japonca Kodžiho Murofušiho (82,18) a Adriána Annusa z Maďarska (82,03).

,,Super. Predošlé pokusy boli hrozné, chcel som rýchle strašne veľa a technika zlyhala. Po prvom pokuse som si pomyslel, že všetko zle dopadne a domov pôjdem bez limitu. Náladu mi otočil štvrtý pokus, ktorým som sa chytil. Zaujímavé, že som necítil, že je ten správny deň. Inokedy pred súťažou sa snažím veľa oddychovať, šetriť sily a nakoniec hodím málo. Teraz som v piatok išiel medzi ľudí, do desiatej som sa zabavil a počas súťaže som bol uvoľnený. Navyše, v domácom prostredí sa mi dobre hádže. Na takýchto pretekoch, kde nejde o veľa, sa dá hodiť dobrý výkon," povedal Miloslav Konopka, ktorý verí, že to nebol najdlhší hod sezóny. ,,Už sa môžem pokojne, bez stresov pripravovať na olympiádu. Ideálne bude, ak ustálim výkony na 80 metrov."

MIRO GREŠKO

Súvisiace články