Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Kings chcú Gáboríka udržať, bude asi musieť zľaviť

Zaplnené ulice Los Angeles oslavovali Stanleyho pohár. (Autor: Isifa)
Tomáš Prokop|Publikované 17. jún 2014 o 09:37

S hokejistami Kings oslavovalo Stanleyho pohár tristotisíc ľudí. Pre vedenie klubu je teraz jednou z priorít udržať Mariána Gáboríka.

BRATISLAVA. Rekordné Chicago, kde s hokejistami oslavovali Stanleyho pohár dva milióny fanúšikov síce neprekonali, ale tristotisícový dav je na slnečnú Kaliforniu výborným číslom.

Promenáda v otvorenom autobuse začala na ulici Figueroa a vyústila pri slávnej hale Staples Centre.

„Nie tieto dva prstene, ale ten ďalší bude pre nás tým, z ktorého sa budeme najviac tešiť,“ zakričali do nadšeného davu zhodne kapitán Dustin Brown s najproduktívnejším hráčom play off Anžem Kopitarom.

Štyridsaťtrirokov Kings NHL nevyhrali a dlho boli len priemerným až podpriemerným tímom. Teraz však dominujú. Slávnu trofej získali druhýkrát za tri roky a začína sa o nich hovoriť ako tíme, ktorý môže vytvoriť dynastiu.

V posledných rokoch sa toto slovo najprv spomínalo s Chicagom v roku 2010, ale Blackhawks museli kvôli platovému stropu pustiť osem hráčov. Udržali však silnú kostru tímu, ktorá vyhrala pohár pred rokom.

Lídri majú väčšinou dlhodobé kontrakty

Los Angeles je v podobnej situácii. Lídri na čele s brankárom Jonathanom Quickom, obrancami Drewom Doughtym, Slavom Voinovom či útočníkmi Anže Kopitarom, Dustinom Brownom, Jeffom Carterom alebo Mikeom Richardsom boli pri oboch triumfoch a všetci majú zmluvy aj na ďalšie roky.

„Celý klub sa posunul o stupeň vyššie. Všetci si to uvedomujeme,“ povedal yahoo.com manažér LA Dean Lombardi.

Od angažovania trénera Darryla Suttera hrajú Kings v play off fantasticky. Vyhrali desať sérií, zatiaľ čo hrali rekordných 64 zápasov za tri roky.

Teraz chce vedenie klubu udržať aj najlepšieho strelca play off Mariána Gáboríka. Lombardi zdôraznil, že podpis zmluvy s Trenčanom je pre klub prioritou. „Momentálne na to ešte nemyslím, ale rád by som tu ostal. Bude to všetko záležať od dohody s agentom,“ povedal slovenský krídelník Los Angeles Times.

Voľných majú trinásť miliónov dolárov

Platovo na tom Los Angele nie je najhoršie. Pod finančným stropom budú mať voľných okolo trinásť miliónov dolárov. Bez zmluvy na ďalší ročník nie sú okrem Slováka útočník Dwight King a obrancovia Willie Mitchell a Matt Greene.

V tíme však musia pozerať aj do budúcnosti, keďže budúci rok končí kontrakt najužitočnejšiemu hráčovi play off Justinovi Williamsovi. Jeho cena pritom určite stúpne zo súčasných 3,5 milióna dolárov.

Gáborík zarábal pri poslednej päťročnej zmluve v priemere 7,5 milióna dolárov. Cez sezónu sa hovorilo, že podobný kontrakt už nemá šancu dostať, ale štrnásťgólovým play off znova ukázal, že je stále výborným strelcom.

„Vždy je to o tom, že hráč musí prispôsobiť svoju cenu tomu, kde chce hrať. Príkladom je Marián Hossa, ktorý po sezóne v roku 2008 Pittsburghu mal cenu osem, deväť miliónov dolárov, ale podpísal s Detroitom za vyše sedem miliónov, lebo tím mal perspektívu vyhrať Stanleyho pohár,“ vysvetľoval SME agent viacerých slovenských hokejistov Peter Neveriš.

S cenou nepôjde dole výrazne

Otázne bude koľkoročnú zmluvu sú ochotní Kings Gáboríkovi zaplatiť. Ak by mu ponúkli viac rokov, mohla by byť cena nižšia. Hovorí sa o priemernom plate päť až šesť miliónov dolárov. Tu však určite budú argumentovať aj tým, že náš krídelník má tridsaťdva rokov a históriu viacerých zranení.

„Mariánovi sa v Los Angeles páči a je možné, že s cenou pôjde nižšie. Nepôjde zas dole výrazne, už len z dôvodu, aby nepokazil tabuľky. Určite nespraví extrém, že bude mať kontrakt o viac ako polovicu nižší ako posledný,“ pokračoval Neveriš.

Obom stranám môže pomôcť pozitívna nálada a spokojnosť s dosiahnutým výsledkom. Vyjednávanie však môže byť komplikované. „Gáboríkov agent určite nájde viacero argumentov, prečo by mal zarobiť väčšie peniaze. Rovnako ale klub môže povedať, prečo nie,“ dodal agent.

Autor: Tomáš Prokop

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.