Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Kiežby košické úspechy zdobil už pamätník

Sportnet|Publikované 17. mar 2009 o 23:00

Každá dobrovoľná činnosť bola vždy dvojnásobne vítaná. Olympijský klub v Košiciach na takýchto základoch dokazuje svoju životaschopnosť, dokonca na

Slovensku patrí medzi najúspešnejšie. Aj preto počas hodnotenia činnosti uplynulých štyroch rokov dlhoročný predseda Anton Švajlen mal čo vyzdvihnúť, pričom konštatoval čo by rád urobil s členmi klubu v najbližšej budúcnosti.

KOŠICE. Nie je tajomstvo, že klub organizuje každý rok 23. júna pri príležitosti založenia MOV Beh olympijského dňa. Je to náročná akcia, na ktorú sú však skúsení Košičania dobre pripravení. Dôkaz? Každý rok stanovenú trať zabehlo okolo 6000 účastníkov, čiže za posledný štvorročný olympijský cyklus okolo 24-tisíc chlapcov a dievčat, na čo je olympijský klub hrdý. Napokon, má byť aj na čo. Firma Zentiva vyhodnotila košických organizátorov medzi najlepšími, keď v posledných troch rokoch boli najskôr tretí, potom druhí a vlani ich ocenili prvým miestom, čo hovorí za všetko. Pri svojich výsledkoch však nezabúdajú vyzdvihnúť školy v Michalovciach, Trebišove, vo V. Kapušanoch či Moldave.

Košické úspechy

Dobrovoľníci v olympijskom klube sa činia. Nezdobí ich samochvála, ale ocenenia iných. Napokon, v oblasti Šport a umenie nehrali tiež podradnú organizátorskú úlohu, nestratili sa ani v olympijských vedomostných súťažiach. Mnohí vyzdvihli aj košické Posolstvo k Aténam, a tiež olympijský festival detí a mládeže. Členovia klubu si pripomínajú aj špičkových športovcov, na ktorých počesť organizujú spomienkové žiacke akcie. Či už je to Memoriál Z. Krenického (účasť v basketbalovom tíme na OH 1948 v Londýne), alebo ďalšieho olympionika J. Papiernika v hádzanej, Š. Jačianskeho vo futbale, čs. reprezentanta J. Bombica v basketbale. Zrejme ich počet nie je konečný, čo treba považovať za úctu k tým, čo pre náš šport veľa urobili, a ukázať tiež mladým, kto by mal byť pre nich žiarivým vzorom a príkladom.

Spomínali velikánov

Žiaľ, nie všetci bývalí poprední funkcionári mohli byť na tomto hodnotení. Prítomní si nielen hodnotiacou správou spomenuli na prvého predsedu olympijského klubu, bronzového medailistu z OH 1952, zápasníka Mikuláša Athanasova, Jozefa Mihóka, Borisa Atilu, Jána Margitu, či Eugena Kronowetera a ďalších, ktorí pre rozkvet klubu a olympijského hnutia urobili veľa. Súčasný olympijský klub má 21 čestných členov, ktorým predsedal A. Martinček, ale pre podlomené zdravie ho zastupuje mimoriadne aktívny majster spevu, vyše 80-ročný Július Regec, ktorý kormidluje aj kultúrno-športovú komisiu. Svojimi organizátorskými schopnosťami, ale aj rozprávkovým hlasom patrí medzi ozdoby klubu olympionikov. Množstvo ďalších aktivít zachytáva kronikár MUDr. Marián Kafka, takže nič neunikne histórii. Na záver aktívneho rokovania prítomní zvolili nový deväťčlenný výkonný výbor. Bude mu opäť predsedať skúsený Anton Švajlen, ktorého by najviac potešilo, keby Košice s veľkým počtom olympionikov mali svoj pamätník a klub vlastné priestory.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.