Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Kickboxu sa na východe darí

Sportnet|Publikované 24. okt 2002 o 22:00

Bardejov - Pričinením exmajstra sveta v kickboxe Bardejovčana Vladimíra Dudinského sa prvé kolo slovenského pohára uskutočnilo v centre horného

Šariša. Najlepšie sa darilo boxerom Guard Stil Trans Košice, ktorí vyhrali štyri kategórie a v ďalších siedmich skončili na druhých miestach. Úspešní boli aj Panteri z Prešova, ktorí k štyrom prvenstvám pridali dve druhé miesta. Tri víťazstvá putovali do Moldavy nad Bodvou, po dve VLA Košice a Adenta Poprad a jeden do Humenného.

Východoslovenské kluby patria medzi najúspešnejšie u nás. Veď aj finále päťkolového slovenského pohára sa uskutoční v júni 2003 v Prešove. Tri roky po sebe je najúspešnejším košický Guard. Predseda a šéftréner klubu Peter Onuščák je aj hlavným reprezentačným trénerom vo výkonnom výbore Slovenského zväzu kickboxu. V Bardejove bol hlavným rozhodcom a úspechy zhrnul takto: "Po zmene v riadení pred tromi rokmi sa dostali do vedenia ľudia, ktorí mali skúsenosti najmä v karate a začali robiť koncepčne. Dostali sme aj finančnú podporu od štátu a to sa prejavilo aj na medzinárodnej scéne. Z dvoch majstrovstiev sveta sme priniesli dve zlaté, osem strieborných a štrnásť bronzových medailí."

O výkonnosti košických kickboxerov dodáva: "My pracujeme systematicky. Naši pretekári poctivo trénujú a prejavuje sa to aj na vrcholových podujatiach, kde sú na špičke Roman Babik, Vladimír Dudinský, Jana Olejárová, Rasťo Sozanský, Viktor Žufa. Trénersky sa im spolu so mnou venuje Miroslav Petru."

Predseda trénersko-metodickej komisie SZKB Peter Onuščák pridal aj názor o ďalších regionálnych kluboch: "Seriózne pracujú v Prešove, Humennom, Moldave i VLA Košice. Bývalá bašta východoslovenského kickboxu Abento Poprad má vynikajúceho Lukáša Bodiho, druhý na majstrovstvách sveta a je ich veľkou osobnosťou. Verím, že partia trénerov i organizátorov sa opäť pustí pod Tatrami do poctivej roboty."

Ďalší východniar, predseda klubu Panter Prešov Jozef Kolozsy vedie ŠTK vo výkonnom výbore SZKB a výsledky hornošarišanov ho potešili: "Od nás štartovalo pätnásť borcov, z toho štyri dievčatá. Najväčším prekvapením bolo vystúpenie Tomáša Žulu, ktorý prehral až vo finále s majstrom sveta Mariánom Kulizákom v light contakte do 80 kg. Tomáš však vyhral v semi contakte. Lenka Pasierbová bola úspešná podobne ako aj Dagmar Dachová a Zuzana Kraviarová. Cenné je aj prvenstvo Jána Šimočka v semi contakte do 65 kg. V Prešove máme dve centrá na prípravu. Je to športový klub pri ZŠ na Mudroňovej a v športovom centre na námestí Kráľa pokoja vo Fit klube. Ekonomické zabezpečenie nie je ružové, aj keď sa to zlepšilo, lebo sú dotácie na usporiadanie súťaží a do klubov na mládežnícke a detské kategórie."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.