Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Kickboxerom roka vodný pólista

Sportnet|Publikované 15. jan 2009 o 23:00

Dnes vyhlásia najlepších kickboxerov Slovenska za rok 2008. Medzi seniormi vyhral Lukáš Horák (Steel Trans Košice), v junioroch bol najlepší Tomáš

Možný (ŠKP pri SOŠ Košice).

KOŠICE. V priestoroch Villa Regia v Košiciach sa dnes uskutoční vyhodnotenie najúspešnejších kickboxerov SZKB za rok 2008. Z prvenstva v tejto ankete sa tešil člen KK Gueard Steel Trans Košice Lukáš Horák, ktorý koncom novembra získal na majstrovstvách Európy v portugalskom meste Guimaraes striebornú medailu v disciplíne K1-rules v kategórii do 91 kg. Jeho výkon pri premiérovom štarte v drese Slovenska teda zarezonoval i v tejto ankete.

O prvenstve netušil

Keď sme sa včera rozprávali s Lukášom Horákom, nemal ani potuchy o tom, že je najlepším kickboxerom Slovenska. Hoci táto informácia je už niekoľko dní na svete, Lukáš o nej netušil. "To som prekvapený, vôbec som o tomto prvenstve netušil. Počujem to prvý raz od vás. Priznám, že tohto roku som nebol na žiadnych kickboxerských stránkach, mám trochu iné problémy. Absolútne som ani nepredpokladal, že by som mohol vyhrať túto anketu. Skôr som si myslel, že by mohli uspieť nejakí juniori, ktorí mali veľmi dobré výsledky a na svojom konte tituly majstrov sveta." Lukáš Horák očividne v anketách nie je doma a zostal zaskočený z toho, že juniori majú svoju kategóriu pre vyhodnotenie. Nečudo, kickboxu sa venuje rok! Veru za taký krátky čas urobil obrovský skok. Pri svojej premiére v reprezentačnom drese sa stal vicemajstrom Európy a skvelý rok korunoval víťazstvom v ankete Kickboxer roka. Lepší výsledok medzi seniormi nedosiahol nik. "Jednoznačne maximálna spokojnosť. Pochopiteľne ma víťazstvo teší. Musím sa však priznať, že som nad ním vôbec nerozmýšľal. Ani som nevedel, že takáto anketa existuje," poznamenal Lukáš Horák, ktorý 12. decembra oslávil 25. narodeniny. Stíhate stráviť toľko úspechov za prvú sezónu v kickboxe? "(Smiech.) Myslím si, že stihnem... Vždy sa strávia ľahšie ako neúspechy."

Hrozí operácia

Študent 1. ročníka na Vysokej škole bezpečnostného manažérstva v Košiciach má teraz v škole povinnosti a má i zdravotné problémy, preto kickbox išiel trochu stranou. Dokonca je z jeho pohľadu aj ohrozený celý rok 2009. "Mám problémy s rukou. Mal som zlomenú pravú ruku a nedoliečil som ju. A teraz je otázne, či s ňou nepôjdem na operáciu." Lukáš mal pred majstrovstvami Európy na ruke dlahu. Tú mala vystriedať sadra, no prednosť dostali ME v Portugalsku, kde Lukáš štartoval aj s určitým sebazaprením.

Z bazénu do ringu

Borec Guard Steel Transu má za sebou na prvý pohľad neuveriteľnú kariéru na ceste za honorom Kickboxer roka. Keď mal 5 rokov, mal zápal bedrových kĺbov a lekári odporúčali rodičom buď plávanie, alebo bicyklovanie. "Otec poznal veľa ľudí od vodného póla, ktoré bolo vtedy v Košiciach dosť populárne, tak som išiel na vodné pólo. Je to aj kolektívnejší šport a rodičia usúdili, že pre mňa bude lepšou voľbou ako plávanie. Venoval som sa mu vlastne až do roku 2005. Hral som aj najvyššiu súťaž za ŠKP. Potom som už nestíhal, bolo to už na profesionálnej úrovni, tak som skončil." Od kolektívneho športu nakoniec predsa len prešiel k individuálnemu a neľutuje toto rozhodnutie. "V roku 2007 som začal z thajským boxom. Na tréningy ma dotiahol kamarát. Bolo to vlastne kvôli kondičke. Zapáčilo sa mi tam, trénoval som, začal som chodiť na ligové kolá. Neskôr sa ma majsterka sveta Janka Olejárová spýtala, či by som sa nechcel prísť pozrieť na kickbox. Súťaže boli len raz za mesiac a ja som chcel čo najviac zápasiť. Predsa len, už nemám desať ani dvadsať rokov. Išiel som ku kickboxu a už som tu zostal." A ako sa na vás teraz pozerajú známi a kamaráti? "Je pravda, že veľa ľudí si ma ani nevedelo predstaviť, že by som mohol skončiť pri bojovom športe. Často sa ma pýtajú, prečo som sa dal na kickbox. Keď som bol nedávno na vodnopólovom zápase, tak niektorí hráči i tréner si ma doberali. Tiež sú však prekvapení, že sa mi tak darí," poznamenal L. Horák.

Pri strelcoch sa novinári zvyknú pýtať, komu venujú gól. Komu venujete striebro a víťazstvo v ankete? "Určite všetkým trénerom a ďalším ľuďom, ktorí sa mi venovali na ceste k tomuto úspechu. Nebudem ich menovať, aby som na niekoho nezabudol.

PORADIE V ANKETE

Trénersko-metodická komisia navrhla a Výkonný výbor SZKB schválil nasledujúce poradie:

Seniori: 1. Lukáš Horák (Steel Trans Košice), 2. Pavol Garaj (STS Poprad), 3. Zuzana Gregušová (Guard Bratislava) a Vladimír Idrányi (Prievidza), 5.-10. miesto: Michal Hromek (Prievidza), Ladislav Kačmarák (STS Poprad), Michal Sedláček (Guard Bratislava), Maroš Pačan (STS Poprad), Svatava Špániková (Guard Bratislava), Viktor Žuffa (Steel Trans Košice).

Juniori: 1. Tomáš Možný (ŠKP pri SOŠ KE), 2. Nicolette Mitrová, ďalej bez udania poradia: Viliam Vanta, Viktor Laczko (všetci Steel Trans Košice), Juraj Hurajt (STS Poprad), Richard Szucs (Steel Trans Košice), Zuzana Šikulová (B. Bystrica), Erik Németh (Steel Trans Košice), Jakub Ďurčík (B. Bystrica).

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.