Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

KHL chce mať v Lige majstrov sedem zástupcov

(Autor: Ilustračné - TASR)
SITA|26. dec 2013 o 12:33

Slovensko by v súťaži nemalo miestenku, slovenský klub by mohol hrať v Lige majstrov len vďaka voľnej karte.

BRATISLAVA. Kontinentálna hokejová liga chce mať v novej Lige majstrov až sedem zástupcov. S touto požiadavkou pôjde na januárové zasadnutie riadiaceho orgánu novovytvorenej celoeurópskej súťaže prezident KHL Alexander Medvedev.

"Chceli by sme, aby svojich zástupcov vybrala samotná KHL. Nikto nám nebude nič diktovať, chceme rešpektovať športové princípy. KHL by chcela vidieť v Lige majstrov sedem svojich klubov. Štyri najlepšie tímy zo šampionátu a tri najlepšie zahraničné mužstvá pôsobiace v KHL. Z nejakých dôvodov sme však nedostali právo samostatne rozhodnúť, kto bude hrať od nás v Lige majstrov," povedal pre Itar-Tass Medvedev.

Šéf KHL sa nebráni účasti klubov zo súťaže v Lige majstrov, keďže je otvorený globalizácii hokeja na európskom kontinente. Podľa jeho slov by silný projekt pomohol rozvoju hokeja v Európe.

"Liga majstrov by mohla byť prvým krokom k posilneniu pozície hokeja. Verím, že v januári dosiahneme dohodu. Bez KHL je Liga majstrov mŕtvym dieťaťom," vyhlásil Medvedev.

Hokejová Liga majstrov, nová elitná klubová súťaž v najrýchlejšej kolektívnej hre, sa začne v auguste 2014, meno nového kontinentálneho šampióna bude známe prvýkrát vo februári 2015.

V Lige majstrov by malo účinkovať 40 klubov z celej Európy, k 26 zakladajúcim členom by podľa doterajších plánov malo pribudnúť štrnásť tímov s voľnými miestami.

Medzi zakladajúcimi sú kluby z Rakúska, Česka, Fínska, Nemecka, Švajčiarska a Švédska. Slovensko by malo zastupovať mužstvo len na základe voľnej karty, o držiteľoch ktorých sa rozhodne neskôr.

Liga majstrov má unikátnu akcionársku štruktúru. Je to spoločný projekt európskych klubov, národných líg a Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF). Traja hlavní vlastníci vytvorili spoločnosť sídliacu vo Švajčiarsku, v ktorej majú 63 percent kluby, 25 percent ligy a 12 percent patrí IIHF.

Zakladajúcimi členmi hokejovej Ligy majstrov sú rakúske klub EC Red Bull Salzburg, UPC Viedeň Capitals, české Bílí Tygři Liberec, Pardubice, Sparta Praha a HC Vítkovice, fínske IFK Helsinki, JYP Jyväskylä, KalPa Kuopio, Kärpät Oulu, Tappara Tampere, TPS Turku, nemecké Adler Mannheim, Eisbären Berlín, ERC Ingolstadt, Krefeld Pinguine, švajčiarske SC Bern, Fribourg-Gottéron, Zürich SC Lion, EV Zug a švédske Djurgaarden Štokholm, Frölunda Göteborg, Färjestad Karlstad, HV 71 Jönköping, Linköping HC a Lulea Hockey. Paradoxne, medzi zakladajúcimi členmi je aj švédsky Djurgaarden, ktorý hrá v druhej najvyššej súťaži.

Súvisiace články