Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Kežmarský hokejový talent Jasovský ide v šľapajách svojich slávnych rodákov

Sportnet|Publikované 25. okt 2002 o 22:00

Vancouver/Kežmarok - Slovensko po úspechu na majstrovstvách sveta 20 ročných v kanadskom Winnipegu, kde pred pár rokmi získalo bronzové medaily,

dostalo silný kredit i v iných kanadsko-amerických súťažiach, nielen v NHL. Skauti kanadských juniorských tímov, ktorí predtým draftovali v júnovom Import drafte len najznámejšie a kreditné mena zo Slovenska, začali po tomto úspechu častejšie siahať po našich hráčoch, a tak postupne sa počty našich zvyšovali na 16, 18 a dnes je to už 23 hráčov hrajúcich aktívne v tejto najsilnejšej juniorskej súťaži sveta.

Pre úplnosť začnem súťažou "Canadian Hockey League" (CHL) alebo ľudovo zvanou "Junior Major" (v Quebecu Junior Majeure). Tato súťaž ma aktuálne 56 tímov a je rozdelená na tri vetvy West, Ontario a Quebec. V lige West hrá 20 tímov zo štyroch západných kanadských provincií a priľahlých štátov USA. V Ontáriu hrá 20 tímov z najväčšej kanadskej provincie a z priľahlých amerických štátov a v lige Quebec hrá 16 klubov z provincie Quebec a troch malých východných provincií, zatiaľ bez americkej účasti. V auguste a do zhruba polovice septembra každý klub má svoj hokejový kemp, kde musí s približne 55-65 hráčov vytvoriť 22 až 23 člennú súpisku na ligu. Spravidla po troch dňoch vypadne asi 15-20 hráčov a následne sa hrá o posty v priateľských zápasoch, ktoré bývajú ostrejšie ako samotná liga. Kluby pred začiatkom regulárnej sezóny musia zredukovať počet 20-ročných hráčov na tri a počet Euro hráčov na dvoch pre súťaž. Následne je 70 kôl súťaže a play off, kde hráva väčšina tímov v dvoch západnejších ligách 16 z 20 tímov hrajú play off a v Quebecu 14 zo 16 hrajú play off na spôsob NHL a následne víťazi troch vetiev a jeden silný usporiadateľ hrajú v máji o najvyššiu trofej Memorial Cup. Súťaž dodáva viac ako 50 percent draftovaných hráčov každoročne vo vstupnom NHL drafte a teda je tu vysoká motivácia sa tu dostať a aktívne hrať v dvoch prvých lajnách a teda byť videný. V súťaži je viac trestných minút ako v NHL a hrá sa často intenzívnejší a i zaujímavejší hokej ako v ligách dospelých. Európania tu mali zvláštny kredit a pred rokmi si ich začali brávať, ako smotánku, krém tímu a viacerí i naši pred pár rokmi tu i krémom boli, spomeniem len pár mien, ako Bartečko, Suchý, Hossa, Bartánus, Cisár, Nagy, Podkonický, Petrovický, Bátovský, Kolník a pár ďalších. Posledné roky sa avšak toto dobré meno silne naštrbuje, keď do Kanady prichádza veľa našich hráčov, ale s nižšou výkonnosťou a sú to viac-menej len priemerní hráči. A len málokto z nich je oporou do prvej lajny. Tento rok sa v tímoch CHL predstavuje v regulárnej časti 23 Slovákov od 16 do 20 ročných, ale zatiaľ len málo z nich patrí ku špičke v súťaži, mňa okrem iných zaujali len tri mená a to Slovák, Pohanka a Jasovský. Prví dvaja sú veteráni a dobre zúžitkovali svoje skúsenosti. Tretím je Richard Jasovský - mladý, ešte nie ani 17-ročný talent a rodák z Kežmarku, hrajúci posledné sezóny za ŠKP Poprad.

Richard nehral za reprezentáciu Slovenska, kde majú hráči spod Tatier vždy ďalej, ako hráči zo západného Slovenska, ale jeho nos na góly a priebojná hra okolo brány bola jazýčkom na váhach pred Import draftom 2002 a spolu s vekom a jeho kreditným agentom zavážili v jeho prospech a mladý talent bol draftovaný jedným z najlepších klubov ligy - WK Brandon s Manitoby už v prvom kole, kde spravidla bývavajú draftovaní len úspešní reprezentanti z MS 18 a MS 20, tak ako z draftu NHL. Bol to silný risk tímu a evidentne mali veľkú dôveru na chlapcových poradcov. Po dobrodružnej ceste sa Jasovský predstavil v Brandone, mestečku ako Poprad, uprostred kilometrov a kilometrov obilných ľanov neďaleko Winnipegu, kde po formalitách nastúpil do 60 členného kempu, kde vzhľadom na slabší jazyk musel ukázať len na ľade, že to vie.

Richard napriek tomu, že patril k najmladším v kempe, prišiel ukážkovo pripravený fyzicky, herne i psychicky a informovaný, lebo v prvých dvoch dňoch napriek niektorým nešetrným zákrokom necúvol pred problémami, ale hľadal ako využiť svoje nesporne hokejové umenie i nos na góly, čo následne sa mu pekne vydarilo a v dvoch priateľských zápasoch mal bilanciu 9 bodov za päť gólov a štyri asistencie a i v ďalších intenzívnych a ostrých dueloch mu pušný prach nezvlhol, a tak generálny manažér si zhlboka vydýchol, keď mu tréner oznámil, že chlapec má na to a ostáva s prvým tímom. Totiž náklady na prílet a pobyt mladých Európanov sú niekoľkokrát väčšie pre každý klub, ako pre mladých Kanaďanov, a tak Európania musia byt lepší. Inak fanúšikovia, novinári i rodičia kanadských hráčov sú veľmi nepríjemní pre vedenie klubov.

Po kempe sa mimoriadne pozitívne o ňom vyjadril generálny manažér, kouč, vedúci skautov, novinári i dvaja veteráni z NHL o jeho hre, a tak mal začiatok ako sa patrí. Viacerí ho prirovnávali ku Miroslavovi Šatanovi a najlepším Euro strelcom z NHL. Lenže je tu i kanadská realita. Na prvé dva duely nastúpil ako najmladší v tíme a zaznamenal svoju prvú asistenciu v súťaži. Následne však prišlo do klubu späť viacero hráčov z kempov NHL, a tak na pár zápasov ho tréner obliekol, ale si nezahral. Tréner je povinný dať šancu starším, aby sa ukázali na výmenu alebo iný postup a teda mladší chvíľu čakajú na svoju šancu. V jednom z ďalších celých zápasov Richard zaznamenal svoj prvý gól v súťaží, a tak napriek tomu, že vzhľadom na 26 mien na súpiske sú momentálne stavaní častejšie veteráni, tréner ho neposlal domov, ale mu odkázal, aby bol príkladom v príprave a bol pripravený na ligu, že zanedlho bude ľadu viac ... súťaž je dlhá... ale je isté, že mladý sa nenudí, pretože treba poctivo pilovať jazyk, tunajšie zvyky, a nemalým problémom pre Európanov je cestovanie, kde ku polovičke súperov ma Richard ďalej ako 1500 km autobusom (do Vancouveru, Seattlu či Prince George i vyše 2000 km) a často sa hrávajú tri zápasy za tri dni alebo za štyri dni, čo s cestovaním a intenzívnymi zápasmi i silnou diváckou kulisou, častými rozhovormi s novinármi, skautmi a inými ľuďmi od hokeja robí celú súťaž i pobyt veľmi náročný pre mladých hokejistov.

V každom prípade zo slovenských nováčikov zaujal v kempoch juniorských tímov Richard Jasovský asi najviac a teda prvý veľký úspešný krok do veľkého hokeja má za sebou a verím, že vydrží v trende z augusta a septembra až do jeho draftu NHL v roku 2004 a pôjde po trase svojich dvoch rodákov hrajúcich v NHL Ľuboša Bartečka a Rada Suchého.

V posledných dvoch zápasoch v uplynulý piatok a sobotu Jasovský nastúpil a v oboch strelil po góle. Boli to ukážkové góly, kde však pri druhom (celkovo jeho tretom v súťaži) v rýchlosti zavadil o tyčku a následne sa zranil pri páde. Na konte má päť celých zápasov s bilanciou štyroch bodov (3+1). Ostatné štarty uvádzané v štatistikách bol oblečený, ale nehral a tak to trocha skresľuje bilanciu. Keďže len v decembri bude mať 17 rokov a v súťaži hrávajú 16-20 roční, kde väčšina - asi 75 percent hráčov sú 18 a 19 roční hokejisti v priemere o hodne vyšší a silnejší ako v našej juniorke, je to nesporný úspech.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.