Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Kenský deň v Košiciach - kvarteto v prvej pätici!

Sportnet|Publikované 2. okt 2005 o 22:00

Košice - Víťazom 82. ročníka Medzinárodnéhomaratónu mieru v Košiciach sa stal 29-ročný kenský vytrvalec David Maiyo časom 2:16:07 h pred svojím

Košice - Víťazom 82. ročníka Medzinárodného

maratónu mieru v Košiciach sa stal 29-ročný kenský vytrvalec David Maiyo časom 2:16:07 h pred svojím kamarátom z kenskej osady Eldoret Davidom Kosgeiom a Poliakom Jan Bialkom. Najlepšie zo Slovákov skončil podľa očakávania reprezentant a člen Obalservisu Košice Marcel Matanin, ktorý dobehol na 8. mieste a zároveň sa stal majstrom Slovenska na maratónskej trati. Polmaratón sa podľa predpokladov stal korisťou Miroslava Vanka z Obalservisu Košice.

Hranica 1 300 zúčastnených nakoniec nepadla, keďže na štart sa postavilo 1284 vytrvalcov z 31 krajín (501 mužov a 35 žien v maratóne, 508 mužov a 103 žien

v polmaratóne, 133 korčuliarov a 4 vozičkári).

Keď si všetci aktéri MMM pri piatkovom daždivom počasí želali, aby sa do nedele počasie umúdrilo, sami nevereli, že svoje prosby až tak preženú. Veď včera v Košiciach namerali takmer 20 stupňov a na slniečku sa táto teplota vyšplhala oveľa vyššie. Na maratón až priveľká horúčava dávala tušiť, že traťovému rekordu nik neublíži a to sa i potvrdilo. Spočiatku síce maratónci, najmä vďaka ´zajacom´ na medzičasoch dosahovali rýchlejšie časy ako pri rekordnom zápise Adama Dobrzynského 2:12:35, no postupne sa vedúca skupina začala trhať. Najskôr z nej odpadol Angličan Jones. Po polovici trate strácali vytrvalci už okolo minúty na traťový rekord. Na čele sa vtedy držala dvojica Poliak Wojcik a Ukrajinec Iveruk 1:06:08, ktorí diktovali tempo. Až za nimi bola šesťčlenná skupinka Dobrzynski (Poľ.), Kosgei, Edep, Maiyo, Rotich (všetci Keňa), Šimamura (Jap.) 1:06:30. Za nimi bežal osamotený Brit Jones 1:07:12 a za ním štvorica s naším Mataninom a Poliakmi Bialkom, Ochalom a Biegalom 1:07:46. Na 26. km nečakane vzdal obhajca prvenstva Poliak Dobrzynski a na 30. km odstúpili z čela pretekov a Wojcik s Iverukom, ktorí dovtedy diktovali tempo. Zostali štyria Keňania a Japonec, ale aj oni sa postupne rozdelili. V závere sa nečakane prebojoval až na 3. pozíciu Angličan Jones, ale nakoniec dosiahol iba svoj zámer splniť limit na Hry Commonwealthu v budúcom roku. Celkom nečakane sa zo zadných pozícií až na bronzový stupienok dostal Poliak Bialk.

Počas pretekov sa dosť taktizovalo, čo sa tiež podpísalo na celkový výsledný čas. Poliaci i Japonec čakali, aké tempo nasadí Dobrzynski, no ten nebol vo svojej koži a nebol ani zdravotne v poriadku. Necítil sa dobre. Najviac na to doplatil Japonec Šimamura, ktorý s ním chcel behať. Šimamuru nakoniec predbehol i Matanin, a tak maratónec z krajiny vychádzajúceho slnka nakoniec vo svojej premiére na maratónskej trati dobehol na 10. mieste.

Keňania sa od začiatku nezaujímali o tempo na traťový rekord, ale premýšľali len o víťazstve. Nakoniec ich plán slávil úspech, veď v prvej pätici sa umiestnili všetci štyria Keňania. Z víťazstva sa nakoniec tešil David Maiyo a nadviazal tak na prvenstvá svojich krajanov Ernesta Kipyega (2000) a Davida Kariukiho (2001, 2002). V Košiciach teda v 82. ročníku úplne dominovali kenskí bežci, avšak v prvej desiatke boli i traja Poliaci.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.