Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Keňa tentokrát v Košiciach nežiarila, predstihol ju slovanský blok

Sportnet|Publikované 5. okt 2003 o 22:00

Košice - Keňa tentokrát v Košiciach nežiarila. Prvú ranu ambíciam bežcov z tejto krajiny, ktorá by v prípade triumfu dosiahla už šytvrté víťazstvo za

sebou, dala už konečná štartová listina. Raditeľ pretekov musel v piatok na tlačovke novinárom oznámiť, že dvojnásobný víťaz MMM a držiteľ tlačového rekordu David Kariuki do Košíc nepríde. Hoci sympatický David najprv svoju účasť potvrdzoval, náhla choroba však situáciu zmenila.

Nuž, čo, spoznáme nového víťaza. Kororia? Chemobo? Kipsumbai? Nakoniec bolo všetko ináč, trio z Kene sa vmestilo do prvej desiatky, nepatrila mu však jej prvá, ale druhá polovica...

"Spokojný nemôžem byť. Ani s výsledkom, ani s časom. Bolo tu však pre mňa dosť chladno, navyše som mal malé problémy s chrbtom," držal sa zaň Issac Chemobo. Tridsaťročný maratónec, ktorý odbehol svoje maximum vo Frankfurte pred piatimi rokmi (2:12:05) si v Košiciach veril určite na viac ako na 2:22:27. Včera mu to stačilo na siedeme miesto... "Nehovorím, že s chrbtom to bolo strašné, mal som naozaj malé problémy, ináč som sa cítil dobre. Ale spokojný nie som. Čas určite nie je taký, ako som chcel. Nie je dobrý. A to isté platí i pre umiestnenie," opakoval Chemobo.

Hneď po ňom dobehol do cieľa favorit najhorúcejší. Tridsaťjedenročný Shem Kororia bol favoritom pretekov, aj vďaka úctyhodnému osobnému rekordu, ktorý dosiahol na maratóne v New Yorku v roku 1999 (2:09:32). A azda aj preto, že Kororia prišiel do Košíc, kde sa v roku 1997 stal majstrom sveta v polmaratóne. Na to, aby dosiahol v jednom meste aj maratónske víťazstvo, mu však chýbalo viac ako dosť.

Čas 2:22:39 bol pre Kororiu sklamaním. A to v si v piatok veril aj tento Keňan. "Chcem vyhrať a chcem sa pokúsiť o prekonanie traťového rekordu," tvrdil Kororia. Po pretekoch bol spokojný s tým, že dobehol, s tým ďalším už nie. "Bolo chladno, aj keď nechcem hovoriť, že to bol hlavný problém. S časom nie som spokojný, ani s tým, na akom mieste som skončil."

Desiate miesto patrilo ďalšiemu Keňanovi, bol ním John Kipsumbai, ktorý dosiahol čas 2:24:57.

Ten za svojím osobným maximom z maratónu v Paríži v roku 2001 (2:13:11) zaostal skoro o dvanásť minút. Ak sa však Issac Chemobo držal za chrbát, tak Kipsumbai kríval. "Snažil som sa, pokúšal som sa urobiť všetko, čo je v mojich silách, ale mal som problémy s ľavou nohou," ukazoval na stehenný sval Kipsumbai. Aj ten by si asi v Košiciach želal niečo iné, ako chladné mrholenie. "Bolo chladno, veľmi mi to nevyhovovalo. Ináč však bolo všetko O.K."

Trojica Keňanov sa tak chtiac - nechtiac, možno aj naozaj kvôli počasiu, dívala na slovanský blok (rusko - poľsko - ukrajinsko - slovenský) z úctyhodnej vzdialenosti.