Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Keď mu volali zvolenskí funkcionári, myslel si, že ho idú predať

Sportnet|Publikované 9. nov 2006 o 23:00

Košice V Hannoveri sa dnes začína Nemecký pohár. Naša hokejová reprezentácia sa na úvod stretne s tímom Lotyšska. Tréner Slovenska Július Šupler bol

na poslednú chvíľu nútený urobiť v nominácii korektúry a tak do Nemecka cestovalo až sedem hráčov pôsobiacich v našej extralige. Medzi nimi aj tridsaťštyriročného zvolenského obrancu Daniela Babku (na snímke vpravo). Ten sa do národného mužstva vracia po dlhšej odmlke.

"Pred tromi rokmi ma pozvali na Švajčiarsky pohár. Predtým som však v reprezentácii dlho nebol. A už som ani s tým, že si na mňa spomenú nerátal," priznal takmer dvojmetrový bek.

O tom, že v utorok sa má hlásiť na zraze v Bratislave sa dozvedel pár hodín vopred. "Vo Zvolene sme dostali dva dni voľna. Bol som na plavárni, keď z klubu volali: Manželka to vzala. Štyrikrát volali, tak to muselo byť vážne, lebo kvôli nezaplatenému účtu by v priebehu hodiny toľko nevyzváňali. Keď mi to povedala manželka, už som si myslel, že ma idú niekam predať. Nenapadlo by ma, že ide o reprezentáciu," popisuje Dano kurióznu situáciu. Rýchlo sa teda balil, aby po čase mohol opäť obliecť reprezentačný dres. "Som v národnom tíme a viem, že je to zásluha posledných výkonov Zvolena. Lebo postupne sme sa prepracovali v tabuľke hore, darilo sa nám, boli sme viac na očiach. Dostal som ešte šancu a určite si ju vážim. Každý zápas budem brať tak, ako by bol v reprezentácii mojim posledným, lebo naozaj byť môže."

Aj v jeho veku vraj môže byť štart na takomto turnaji zaujímavý. Babka by sa nebránil ceste za hranice. Koniec koncov, legionárčenie už okúsil. "Vo Zvolene sa mi po sezóne končí zmluva. Zamýšľam sa nad tým, čo ďalej. Čo ak bude v hľadisku v Hannoveri nejaký manažér, ktorý si ma všimne? Nebolo by zlé hrať trebárs v Nemecku."

Na stretnutia nenastúpi nervózny. Vraj časy, keď mával trému už dávno pominuli. "Ten stres tam bol, keď som mal 25 rokov a svoje očakávania spájal aj s reprezentáciou. Teraz sa na to pozerám s nadhľadom. Chcem sa ukázať, ale aj keby som nebol so sebou stopercentne spokojný, nebudem mať hlavu v smútku."

Babka bude mať na drese "áčko", po hráčskej voľbe sa stal asistentom kapitána Róberta Petrovického. "V tíme sú chalani, ktorých poznám dlhšie. Trebárs Martinčania. Dali mi hlasy, určilo sa poradie, tak mi tým áčkom chceli na staré kolená spríjemniť archeologickú výstavu," zasmial sa niekdajší hráč Martina, Slovana či Košíc. Do starého železa sa však súci necíti. "Za posledných štyri päť rokov som sa fyzicky necítil tak dobre ako teraz. Nič ma nebolí," zasmial sa.

V Nemecku si môžu Slováci vylepšiť kredit, dať zabudnúť na septembrový súboj s Nemeckom. "U nás je hokej športom číslo jeden, preto u fanúšikov každý výsledok zarezonuje. Ak sa vyhrá, je to super, ak prehrá, je to prúser. Zabúda sa pritom tak trochu na koncepciu. Viac by sme sa mali zapodievať budúcnosťou. Veď si len všimnite, v NHL nových hráčov od nás nepribúda, skôr ubúda. Základňa sa u nás zmenšuje. Vidím to aj preto, že desaťročný syn Daniel a sedemročný Lukáš to skúšajú s hokejom. O ten nie j taký záujem, talentov ubúda."

Už nie je vegetarián

V čase, keď prišiel z Martina do Košíc, bol vegetariánom. Mäsitú potravu vylúčil z jedálnička aj v Slovane, v ktorom pôsobil od roku 1999, keď po zisku titulu odišiel z východu. Dnes si obranca Daniel Babka pochutná aj na mäse. "Po odchode zo Slovana, pred štyrmi rokmi, som prestal byť vegetariánom. Osem rokov som nejedol mäso, ale začalo mi chýbať. A nechcel som s tým bojovať. Kvôli takému pečenému kurčaťu som spravil v jedálničku zmenu. Nevravím, že jem úplne všetko, klobásky sa snažím vynechať, ale biele mäso si dám rád," prezradil nám hokejista, ktorý mal roky na tanieri iné menu ako jeho spoluhráči.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.