Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Keď I. Saloňa chytí za srdce túžba zahrať si, nájde si spôsob, no s kariérou sekol kvôli podnikaniu

Sportnet|Publikované 2. okt 2002 o 22:00

Poprad Niektorí už ako keby aj "zavadzali" na ľadovej ploche a predsa sa držia hokejky zo všetkých síl. Sú však i takí, ktorí nie sú "starcami", a

napriek tomu sa znezrady zo scény vytrácajú. I Ivan Saloň (na snímke v bielom) zamenil korčule za iný výrobný nástroj. Nechcel síce definovať, čo presne ho odlákalo od športu, ale jedno je isté. Dal sa na podnikanie.

"Mal som nejaké ponuky, ale nedal som sa už prehovoriť. Začal som sa venovať inej činnosti. S hokejom som skončil, pre tento ročník určite. Vyskytla sa podnikateľská príležitosť, tak som ju chytil za pačesy," uviedol 27-ročný útočník. Pravdaže, zvedavosť pokúšala, v čom konkrétne sa Ivan "našiel", no nedal sa zlomiť. "Nechcem to verejne proklamovať, ani som to nekonzultoval so spoločníkmi. V Poprade to však žiadne tajomstvo nie je. Partneri sú zo športovej oblasti, ale robíme niečo iné." Odchovanec ŠKP má aj papiere na to, aby sa dal na tento spôsob obživy, pred dvoma rokmi skončil vysokú školu marketing a manažment v Banskej Bystrici. Tak si povedal: prečo nevyskúšať teóriu v praxi? "Už aj predtým sa čosi núkalo, lenže bránilo mi v tom to, že som pôsobil v zahraničí." Teraz však prišla azda tá správna chvíľa."

Tento útočník okúsil vo svojej kariére extraligu v Poprade a Spišskej Novej Vsi, krátky čas bol i v Trenčíne. Vlani sa vrátil na Slovensko z nemeckého Eisenbergu. Zostal doma a začal sezónu vo farbách Popradčanov. Nevydržal však dlho. "Nerád by som to rozpitvával, už je to za mnou, patrí to k minulosti v mojom živote." Tak či tak ďalšia cesta viedla znovu na nemecký ľad a hájil farby Paitingu v regionálnej lige (tretia najvyššia súťaž). "Vypadli sme v play-off, na súpiske som bol zo Slovákov jediný. Okrem mňa tam hral jeden Čech a štyria švédski hokejisti. Bola to v poradí moja tretia sezóna v Nemecku."

Po skončení zápolení sa z ŠKP nikto s ním nekontaktoval. Rozprával akurát s trénermi Spišskej Novej Vsi, ale z mosta doprosta im naznačil, že poškuľuje po inom fachu. Telo však nenechal hlivieť, letnú prípravu zvládol individuálne, dokonca sa objavil i na ľade vedno s ďalšími legionármi. "Aj teraz si chodím rekreačne zahrať," zasmial sa. Nuž, dlhoročnú lásku nemožno razom hodiť za hlavu. "Nijaké angažmán som si nezháňal, tušil som, že musí nastať zlom v živote. Do Nemecka by sa dalo odcestovať, ale nereflektoval som na aktuálne možnosti."

O svojej budúcnosti sa nateraz zložito hovorí aj jemu. Nevie, čo bude o rok-dva. Nepovažuje však za vylúčené, že sa v nejakej súťaži neskôr objaví. Pauzu možno preklenúť a dohnať, výpadok nič neznamená, ak bude vôľa a talent znovu drieť. "Aj Martin Frank bol rok v Amerike a potom sa v Poprade stal najlepším strelcom. No nepredpokladám, že niečo podobné čaká i mňa. A či by som si i dlhšiu absenciu trúfal zaplátať? Prečo nie. Veď sú hráči, ktorí dlhší čas i maródujú s vážnym zranením a predsa naskočia znovu na hokejový vlak. Je to otázka tréningu, poctivosti." Ivan medzi rečou naznačil, že by ho asi nikto neprehovoril, aby si zahral extraligu v Poprade či na Spiši. Je to i vec motivácie. Veď nie je tajomstvom, že v nemeckej regionálnej lige zarobia aktéri štyri razy viac než naši extraligisti v chudobnejších kluboch. "Keď budem mať chuť pohrať sa s pukom, určite si na to čas nájdem a to mi zatiaľ stačí," dodal borec, ktorý možno už nadobro uzavrel svoju profesionálnu hokejovú kapitolu.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.