Pondelok, 8. marec, 2021Meniny má Alan, Alana

Keby mikrobus išiel trochu rýchlejšie...

Jozef Urban. Vo Varšave sa „viezol“. (Autor: tasr)
Bohuslav Matia|Publikované 29. apr 2016 o 00:00

Košický vytrvalec Jozef Urban vzdal na Orlen maratóne vo Varšave svoj márny boj o olympijskú miestenku už na 25. kilometri.

Košický vytrvalec Jozef Urban vzdal na Orlen maratóne vo Varšave svoj márny boj o olympijskú miestenku už na 25. kilometri, ale organizátori evidujú jeho medzičasy až do 40. kilometra. Aj napriek tomu, že on sa do cieľa viezol už v mikrobuse.

KOŠICE. Zverenec trénera Dušana Valenta sa sám čudoval, ako je to možné, keď svoj elektronický čip po nástupe do mikrobusu odovzdal šoférovi.

„Ale bol to len čip, ktorý som mal na prednom čísle. Nevedel som o tom, že čip mám aj vzadu, organizátori nás mali na to upozorniť. Až v hotelovej izbe som zistil, že som mal čip aj na chrbte, až tam som ho strhol. Keďže mikrobus išiel po trati a prechádzal kontrolkami, ktoré boli po piatich kilometroch, moje medzičasy boli zaznamenávané, až do štyridsiateho kilometra. Až dva kilometre pred cieľom nás odklonili z trate na parkovisko, takže v cieli som už nebol registrovaný.“

„Brzdili“ ho ženy

Čisto teoreticky, keby mikrobus išiel trochu rýchlejšie a prešiel by aj cieľovou páskou, mohol by z toho byť osobák, ba aj ten túžobne očakávaný olympijský limit. Aj keď by to nebolo celkom v duchu fair play.

„Veru, rozmýšľal som nad tým, keby šofér išiel trochu rýchlejšie...“ pobavila Jozefa Urbana predstava, že by sa tak pohodlne dopracoval k limitu do Ria.

„Šofér mikrobusu však dostal pokyn, že má ísť vzadu, že bude brať aj ženy, tak sme išli popri nich, a ten čas 2:19 by som aj tak 'nezabehol',“ zasmial sa špičkový slovenský vytrvalec, ktorému v mikrobuse robili spoločnosť aj Keňania, ktorých postihol podobný osud, či ukrajinský „zajac“, ktorý mal už svoje odpracované.

Je dobré, že v Poľsku sa nevyšťavil

Nádeje na Rio sa však Jozef Urban ešte nevzdáva. Ďalší pokus o splnenie olympijského limitu bude 8. mája na pražskom maratóne. Ale to by si musel vylepšiť svoj osobák o viac ako štyri minúty.

„Veľké oči nemám, že by ten limit mohol padnúť, ale budem sa snažiť. Na tréningoch sa už nedá veľmi pridávať, keď je do štartu už len týždeň a pár dní, skôr to treba už len vyladiť, nabiť sa opäť energiou, byť dobre oddýchnutý po psychickej i energetickej stránke. Teraz je dobré, že som sa v Poľsku úplne nevyšťavil, že som odbehol len dvadsaťpäť kilometrov, lebo keby som zabehol celý maratón a o dva týždne by som mal absolvovať ďalší, určite by to nebolo dobré. Ktovie, ako to zvládne Ďuro Vitko, ktorý vo Varšave absolvoval celý maratón,“ vraví jeden z ašpirantov na olympijskú miestenku.

Jozef Urban urobí v Prahe pre to, aby ju získal, maximum.

„Ale v ten deň musí byť všetko top. Keď som vymrzol vo Varšave, pochopil som, že veľkú rolu pri maratóne hrá aj počasie, nestačí mať len dostatočne nabehané, človek musí byť aj dobre vyspatý, musí byť dobre pripravený aj psychicky. Je to posledný pokus, takže dám do toho všetko a budem sa snažiť podať čo najlepší výkon.“

Súvisiace články