Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Každé zaváhanie konkurencia kruto trestá

Sportnet|Publikované 18. feb 2009 o 23:00

V Liberci včera slávnostne otvorili 49. majstrovstvá sveta v klasických lyžiarskych disciplínach. Ouvertúrou bola kvalifikácia v niektorých

súťažiach. Slovenskí reprezentanti vstúpia do zápolení postupne, a keďže je to pre nich vrchol sezóny popri účinkovaní vo Svetovom pohári, fanúšikovia očakávajú i radostné okamihy.

KOŠICE. Lenže naša skromná výprava mala už pred štartom niektoré problémy, ktoré neveštia nič dobré. Uvidíme, ako sa s nimi pretekári dokážu popasovať.

Neistota štartu

O poryvoch v našom lyžovaní svedčí i to, že stále nie je isté, koľko Slovákov vlastne bude pod Ještědom štartovať. Katarína Garajová sa totiž pre agentúry vyjadrila, že do dejiska šampionátu možno nevycestuje, lebo vraj nemá potrebnú výkonnosť, čo si uvedomila na nedávnych MS do 23 rokov. Týmto názorom vyvolala negatívnu reakciu u predstaviteľov SLA, ktorí tvrdia, že nie pretekárka rozhoduje o tom, či bude v úzkej stope, alebo nie. Ak by napokon predsa len nebola na štartovej listine, ohrozila by aj účasť Johansen, lebo táto dvojica bola určená na tímšprint. Pôvodne teda na podujatí sa mali predstaviť títo jednotlivci beh na lyžiach muži: Martin Bajčičák, Ivan Bátory, Michal Malák, Davorín Škvaridlo, ženy: Katarína Johansen, Alena Procházková, Katarína Garajová, severská kombinácia: Róbert Kartík, skoky na lyžiach: Tomáš Zmoray. Škvaridlo a Garajová, ktorí boli nominovaní na šprint, by mali pricestovať až postupne.

Zdravotné ťažkosti

Líderkou bielej stopy z našich zástupcov je jednoznačne Procházková, ktorá nedávno v Kanade vyhrala "sveťák". Lenže na generálke pred šampionátom v Taliansku sa zranila, odniesol si to členok. "Veľmi som sa tešila na túto previerku, ale športovec nikdy nevie, kedy ho zaskočí neočakávaná udalosť. Dúfam, že sa to všetko dá do poriadku a budem môcť zaútočiť na popredné pozície," poznamenala skvelá šprintérka, ktorá v hodnotení SP figuruje v prvej desiatke. Podrobila sa rôznym vyšetreniam a možno po pár dňoch odpočinku sa jej natiahnuté väzivo dá natoľko do poriadku, aby absolvovala aspoň časť z pôvodne plánovaného programu. To znamená, že budúci utorok v šprinte voľnou technikou by sa mohla objaviť v akcii. Inak, práve šarapata tejto Banskobystričanky zase poukázala na nedostatočné zabezpečenie našich reprezentantov počas výjazdov po svete. Absentuje regenerácia a prítomnosť odborníkov v realizačnom tíme. Je to odraz úbohých finančných možností, ktoré naši lyžiari majú.

Prekonajú samých seba?

V minulých rokoch boli ťahúňmi muži, hlavne Bajčičák s Bátorym. Táto sezóna im zatiaľ akosi nesedí. V talianskom Valditentre prv menovaný dosiahol 25. miesto, čo bol jeho doterajší top výsledok, ktorý však zďaleka zaostal za tým, čím člen Strediska štátnej športovej reprezentácie ŠKP Štrbské Pleso ohuroval kedysi. "Prenasleduje ma smola, ktorá vyvrcholila zdravotnými ťažkosťami počas Tour de Ski. Stále neviem zo seba vyžmýkať maximum, môj organizmus sa nedostane na prah možností. Preto mi je ťažké odhadnúť, na čo si v Liberci môžem trúfať. Chcem sa zmobilizovať v mojich silných disciplínach, preto si verím v skiatlone a hlavne v maratóne na päťdesiat kilometrov," prezradil pred odchodom Bajčičák. Určite nemyslí na to, že by sa mu mohlo podariť zopakovať Oberstdorf v roku 2005, kde bol štvrtý na MS v skiatlone, ale zase ako osvedčený matador má v letore zakódované, že žiadne preteky nezabalí. "Som maximalista, mňa nikdy neuspokojí priemerný výsledok." Jeho spolupútník Bátory, ktorý sa v SP v tomto ročníku z našich najviac presadil, tiež nebol v poslednom čase celkom fit, ale rád by sa pripomenul podobným výsledkom, akým sa prezentoval na MS vo Val di Fiemme v roku 2003, kde bol v behu na 15 km klasicky šiesty. "Pätnástka je moja srdcovka, zameriavam sa na ňu, ale špička je nesmierne vyrovnaná, rozhodujú desatiny sekundy. Každé zaváhanie sa kruto trestá," konštatoval ďalší člen strediska. Malák musí zabojovať, ak sa chce udržať medzi elitou podporovanou štátom, má určené svoje výkonnostné kritériá. Johansen absolvuje prvý raz takúto veľkolepú akciu, vedno so Škvaridlom zabojujú o svoje maximum. Zmoray a Kartík sa idú zásobiť skúsenosťami.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.