Streda, 14. apríla, 2021Meniny má Justina

Karol Kučera zavesil raketu na klinec

Sportnet|7. dec 2005 o 00:00

Karol Kučera pomáhal v roku 1994 rozbiehať Slovensko v najnižšej III. skupine euroafrickej zóny a na sklonku kariéry si zahral vo finále Davisovho pohára s Chorvátskom. Uzavrel tak svoj daviscupový kruh. "V tejto chvíli som rozhodnutý, že končím," vravel

Víťazné gesto Karola Kučeru po rozhodujúcom zápase s Florianom Mayerom 6:4, 6:0, 6:2 v barážovom zápase Slovensko - Nemecko (3:2) v Bratislave v jeseni 2004, ktorý posunul náš tím do svetovej skupiny Davisovho pohára. FOTO - ČTK

Karol Kučera pomáhal v roku 1994 rozbiehať Slovensko v najnižšej III. skupine euroafrickej zóny a na sklonku kariéry si zahral vo finále Davisovho pohára s Chorvátskom. Uzavrel tak svoj daviscupový kruh. "V tejto chvíli som rozhodnutý, že končím," vravel po finále typicky nerozhodne. Pre jeho spoluhráčov v reprezentácii to však bol jasný signál, že Kučerova profesionálna kariéra je na konci.

Dvanásť rokov v Davis Cupe

Kučera mal v Davisovom pohári premiéru v máji 1994 na dvorcoch Slovana v zápase s Maltou, mal 19 rokov. Odvtedy chýbal v tíme v 30 zápasoch iba tri razy - vo februári 2002 v USA, v apríli 2003 v Luxembursku a v marci 2005 so Španielskom - zakaždým pre zranenie. Dlhé roky bol lídrom tímu, v sezóne 2000 ho vystriedal Dominik Hrbatý.

"Ja som bol zrejme trochu zložitejší prípad, vyžadoval som si väčšiu podporu. To priznávam. Domino je jednoduchší, spontánnejší. Hlavne, že to funguje," obzrel sa 31-ročný Kučera za svojou pozíciou v tíme. V rokoch 1999 a 2000 malo Slovensko v širšej špičke svetového rebríčka dvoch skvelých hráčov, Kučeru aj Hrbatého, ale v Davisovom pohári sa zverencom kapitána Miloša Mečířa nepodarilo dostať cez štvrťfinále. "Vtedy sme boli silnejší jednotlivci, ale kolektív nebol vnútorne taký pevný ako dnes. Teraz sme všetci ťahali za jeden povraz," vysvetľoval.

Kučera odohral v Davis Cupe viacero skvelých zápasov, avšak nevedel sa rozhodnúť, ktorému by dal prednosť: či výhre nad Švédmi T. Johanssonom aj Enqvistom v Trollhättane '99, víťazstvu nad Rusom Kafeľnikovom v Moskve v tom istom roku, výhre nad Argentínčanom Suillarim v Buenos Aires '98, alebo tomu poslednému veľkému domácemu výsledku s Nemcom Mayerom v baráži '04 o postup do svetovej skupiny. Bez víťazstva nad Nemeckom by Slovensko nehralo v tomto roku vo svetovej skupine. Vo finále DC si Kučera zahral v úvodnej dvojhre s Ljubičičom, ale v súčasnej forme ho už nemohol vážnejšie potrápiť.

Mečíř urobil z kariéry zázrak

Karol Kučera vyhral 6 turnajov ATP, v ďalších šiestich hral vo finále. Najlepšie výsledky dosiahol pri spolupráci s trénerom Mečířom (1997 - 2001), v roku 1998 sa prebojoval do semifinále Australian Open a postúpil na 6. miesto svetového rebríčka. Lepší bol zo Slovákov len Mečíř (4. v roku 1988).

"Milošovi patrí moje osobitné poďakovanie. Urobil z mojej kariéry niečo zázračné," vravel v nedeľu pri rozlúčke s reprezentačným tímom. Odborníci vraveli, že keby mal talentovaný Kučera chuť do tréningu takú ako Hrbatý, mohol to dotiahnuť ďalej. "Od Dominika sa mám stále čo učiť," priznal Karol.

Už má čas na dcéru a gitaru

Rodák z Bratislavy odohral za 14 rokov v okruhu ATP až 537 zápasov, ale v poslednej sezóne už nedával tenisu všetko. Keď si doliečil zápästie, od júna stihol štartovať len na ôsmich turnajoch s bilanciou 4 výhry a 6 prehier - vo Wimbledone aj na US Open sa dostal do 2. kola.

So zaťatými zubami sa pripravoval na finále Davisovho pohára a dostal šancu v dvojhre.

Cez posledný decembrový víkend napísal Kučera posledné zápisy do svojej veľkej tenisovej knihy. Teraz sa už naplno môže venovať trojročnej dcére Kristínke i novej kariére speváka a gitaristu v rockovej skupine Exit 40.

Súvisiace články