Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Karnay: Dievčatá potrebujú hrať ťažké zápasy

Sportnet|Publikované 29. dec 2005 o 23:00

Košice Slovenské kadetské reprezentantky skončili na medzinárodnom basketbalovom turnaji v Košiciach Memoriál Zoltána Krenického na treťom mieste.

Víťazná trofej putovala do Poľska. Slovenky boli po dvoch hracích dňoch bez výhry, no v poslednom vystúpení proti Maďarkám zažehnali víťazstvom 67:65 hrozbu poslednej priečky.

Napokon sa teda Slovenkám podarilo zvíťaziť v zápase proti našim južným susedom, ktorý bol mimoriadne dramatický až do posledných sekúnd. Naše mladé reprezentantky si však dva body zaslúžili, pretože na záver predviedli najlepší výkon a prakticky celý zápas udržiavali tesné vedenie. V závere sa však vinou zlyhávania pri trestných hodoch museli poriadne triasť o výsledok. "Tento výber sa stretol vôbec prvýkrát, je tam ešte veľa nedostatkov. S týmito dievčatami sa však dá pracovať, chce to len čas. Aj s Poľskom sa dalo vyhrať, no skúšal som až 15 hráčok, aby som ich spoznal. Začali sme teda pracovať, vrchol bude v auguste a urobíme všetko preto, aby sme boli úspešní," naráža tréner reprezentácie kadetiek Vladimír Karnay na augustové majstrovstvá Európy v domácom prostredí, na ktoré sa toto družstvo začalo pripravovať. Čo teda V. Karnayovi prvý prípravný turnaj ukázal? "Boli tam určité psychické bariéry, dievčatá hrajú prvýkrát takéto vážne stretnutia. Nechal som ich voľne hrať a mohol som si urobiť obraz, kto na to má a kto asi nie. Ukázalo mi to veľa, teraz to musím zanalyzovať a vytvoriť 16-členný káder, ktorý sa bude pripravovať na európsky šampionát."

Rukami trénera Karnaya prešlo v mládežníckych kategóriách v Košiciach i reprezentácii už množstvo basketbalistiek, môže teda odhadovať, aké perspektívy má tento ročník. "Talenty sú, len je otázka, ako sa vyvíjajú v kluboch. Spomenie napríklad Jankovú, ktorá má basketbalové myslenie, ale do reprezentácie si priniesla z klubu poznatky, že sa musí uvoľniť pre loptu, zobrať ju, preniesť ju cez celé ihrisko a ešte aj zakončovať. Na tejto úrovni je to prakticky nemysliteľné. Chce to len dať všetko dokopy a aj ju vtesnať do systému hry a môžeme byť aj úspešní." Vladimír Karnay dobre vie, čo dievčatá v tomto veku potrebujú na to, aby z nich vyrástli naozaj dobré hráčky použiteľné raz aj v seniorskom národnom tíme. "V prvom rade potrebujú hrať omnoho ťažšie zápasy ako poskytuje naša kadetská liga a v niektorých momentoch aj juniorská. Potrebujú častý medzinárodný styk. Basketbal v Európe sa totiž už v tejto kategórii hrá agresívne, dievčatá musia ísť na doraz. Aj v stretnutí s Maďarskom bolo vidieť, že ich psychická labilita je abnormálna, veď sme nedali desať trestných hodov a ledva sme zápas vyhrali dvojbodovým rozdielom. Je pre nami teda kopec práce, nielen po basketbalovej stránke, ale aj po psychickej," dodal V. Karnay.

TURNAJOVÝ SUMÁR

Výsledky Memoriálu Z. Krenického: Česko - Maďarsko 73:57 (34:35), Slovensko - Poľsko 65:69 (37:35), Poľsko - Maďarsko 67:81 (42:37), Slovensko - Česko 63:74 (32:44), Polsko - Cesko 66:60 pp (56:56, 25:33), Madarsko - Slovensko 65:67 (30:31).

Konecné poradie: 1. Polsko 5 bodov, 2. Cesko 5, 3. Slovensko 4, 4. Madarsko

4.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.